- Štítky blogu
- údržba
- materiály
- praní
- merino oblečení
- výběr velikosti
- merino kukla
- rady a tipy k oblékání
- ZM Basic
- funkční vrstvy
- žmolky
- celoroční merino
- letní merino
- zimní merino
- praní merina
- vařená vlna
- ZM Jóga
- merino fleece
- vrstvení oblečení
- nošení v zimě
- sonett
- lanolin
- nosicí oblečení
- slow fashion
- vlna
- moli
- údržba oblečení
- spánek
- zima
- podzim
- oblékání
- merino bazar
- hedvábí
- spací pytel
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Zajímavosti
- Slow fashion show, čili chvála poctivému řemeslu
Slow fashion show, čili chvála poctivému řemeslu
Slow fashion, magická formulka, která se na nás hrne z internetu, časopisů i dokumentárních filmů.
Koncept, neustále nabývající na popularitě, potkáte čím dál častěji. Co se za tímto anglickým názvem ukrývá? A proč je právě dnes tak aktuální?
www.engel-natur.de
Slow fashion je paralelou k tzv. slow food, symbolizuje moderní životní styl oproštěný od spěchu, bezhlavého konzumu i zbytečné honby za krátkodobými zážitky.
Tak jako je slow food protikladem řetězcům rychlého občerstvení, tak je slow fashion odpověď na tzv. rychlou módu, nekvalitní, ale levné oblečení z velkých řetězců. Stejně jako se lidé, namísto konzumace hamburgeru zabaleného do nevzhledné krabičky na dálničním odpočívadle nebo uprostřed hluku nákupního centra, naučili vychutnávat kvalitní čerstvé jídlo naservírované s grácií a podávané v příjemném prostředí. Tak se nyní učí kupovat kvalitní, trvanlivé a funkční kousky oblečení, ušité za férových podmínek k zaměstnancům i k planetě. Stále více lidí dává sbohem šatníku přeplněnému lacinými oděvy s překroucenými švy a prapodivným původem, a hledá lokální dodavatele, kteří své oblečení šijí s láskou a péčí.
Kde se vzalo, tu se vzalo
Podle informací dostupných na internetu se (prý) o slow-fashion začalo hovořit v roce 2014 v souvislosti s nástupem ekologického myšlení nejmladší generace, zaměřeného na snížení množství produkovaného odpadu a protestu proti neetické výrobě. Svým nákupním rozhodnutím chtějí podpořit poctivé výrobce, kteří vyrábějí ekologicky, platí svým zaměstnancům férové mzdy a v neposlední řadě dodávají opravdu kvalitní a originální kousky oblečení. Jakkoli je tento přístup žádoucí a užitečný, nemohu souhlasit s tím, že je to novinka posledních několika let.
Poprvé se o problematice tzv. sweat-shopů (velkovýroben oděvů, v nichž velmi špatně placení dělníci šijí oděvy pro bohatší obyvatelstvo západního světa), začíná hovořit již na konci 90. let. Namátkou lze zmínit knihu No Logo od americké novinářky Naomi Klein. Ale v základu je tento trend mnohem, mnohem starší.
www.engel-natur.de
Už naše babičky...
Už naše babičky věděly, že základem šatníku má být několik nadčasových, vzájemně kombinovatelných kousků, které opravdu vydrží. Učila mě to moje babička i prababička.
Příčina je jasná, dokud se oblečení muselo nechat zhotovit u krejčího, látky byly drahé a praní na valše důkladně prověřilo jeho odolnost, bylo oblékání poměrně nákladnou záležitostí. Plnou skřín šatů, oděvy z ciziny nebo šaty pro jednu příležitost si mohly dovolit jen ti nejbohatší. Mnoho oděvů (třeba kroje, večerní nebo svatební šaty, kabáty) se dědilo. Mnohé se přešívaly, aby odpovídaly novým trendům, ale upotřebil se původní materiál. Běžně se oděvy vyspravovaly a pak se donosily na pole nebo při jiné práci. Tedy naši předci dělali přesně to, co je dnes základem konceptu pomalé módy.
Triko za stovku
Zlom nastal až s nástupem velkých řetězců, nabízejících levné módní oblečení. A to i za cenu nízké kvality, nevhodných pracovních podmínek šiček i ničení přírody nešetrným zpracováním. Roztočili jsme tak spirálu konzumu a rychle se měnících módních trendů. Triko za stovku určené na jednu oděvní sezónu, protože pak již nebude "in", nemusí nijak dlouho vydržet, naopak. Nízká kvalita vykoupená nízkou cenou je v podstatě žádoucí. Média nás začala přesvědčovat, že tohle a tamto nesmí chybět v šatníku ženy (i muže), kteří jdou s dobou, anormou se staly přetékající skříně. Jsme tak daleko, že prodat zánovní oblečení je téměř nemožné. Než bych koupila balík punčocháčů po dětech a zaplatila za ně symbolickou cenu a poštovné, můžu si dojít do některého z obchodů stylu "vše za 29,-" a koupit si nové.
www.engel-natur.de
Náklady, jež nejsou vidět
Za nastolený modus chování však platíme obrovskou cenu: ničíme planetu neekologickým pěstováním surovin pro výrobu látek, množství jedovatých látek vznikajících při zpracování textilií otrávuje vodu i půdu. Množství lidí, kteří jsou nuceni pracovat v nevyhovujících podmínkách za mizerný plat, aby velké řetězce snížily výrobní náklady na minimum, mohly navýšit marži i při zachování relativně nízké prodejní ceny. Opravdu se na tom chcete podílet?
Změňte směr
Slow-fashion je návratem do minulosti, ale i cestou vpřed. Cestou, jež má smysl. Objevuje se stále více lokálních výrobců. Lidí a firem, kteří se zajímají o to odkud nakupují materiál. Navrhují nadčasové a originální designy, šijí kvalitní oděvy a férově platí své zaměstnance. Část z nich je schopno odebírat poškozené nebo nepotřebné oděvy zpět, vdechnout jim prostřednictvím recyklace, dobročinných aktivit nebo bazarového prodeje nový život a nechat je smysluplně dále sloužit.
www.engel-natur.de
A proč to všechno píšu?
Protože i náš e-shop Zkusmerino.cz je jedním z takových prodejců. Nakupujeme zboží od prověřených lokálních dodavatelů, jimž záleží na původu materiálu i šetrném způsobu výroby, a garantují jeho nezávadnost pro zákazníka.
Merino oblečení je pro nás samotnou esencí slow fashion myšlenky (samozřejmě ne to nakoupené na pochybných stránkách, kde neplatíte poštovné). Díky vysoké odolnosti i dlouhé výdrži oblečení z merino vlny a hedvábí, víme, že u nás nakoupené oděvy budou vám i dětem velmi dlouho sloužit. a až je nebudete potřebovat, rozhodli jsme se usnadnit vám jeho prodej nebo darování prostřednictvím našeho Merino bazaru. Vám se tak vrátí část nákladů na jeho pořízení, někdo jiný ušetří, a oblečení bude sloužit o to déle a bude tak naplno využito.
Ano, pořizovací cena slow-fashion oděvů je jistě vyšší než v řetězcích a obchodních domech. Ale mnohonásobně se vám tato investice vrátí na kvalitě, pohodlnosti a životnosti zakoupeného oděvu. A v neposlední řadě i na dobrém pocitu z odpovědného nákupu.
www.lambio.cz
A jen tak na okraj: Naší vlajkovou, domácí značkou je Lambio. My se staráme o dodávky materiálu, Lucie a její tým švadlenek pak pro nás šije krásné a vychytané oblečení. Design výrobků ladíme společně, abychom zapojili zkušenosti nabyté výchovou našich dětí, a že jich začíná být požehnaně :-) A neskromně dodáváme, že na výsledek jsme opravdu hrdí.
A tak, jestli vás zajímá, kdo konkrétně za oblečením Lambio stojí, neváhejte a přijďte se k nám podívat. Rádi vás uvidíme!