- Štítky blogu
- údržba
- materiály
- praní
- merino oblečení
- výběr velikosti
- merino kukla
- rady a tipy k oblékání
- ZM Basic
- funkční vrstvy
- žmolky
- celoroční merino
- letní merino
- zimní merino
- praní merina
- vařená vlna
- ZM Jóga
- merino fleece
- vrstvení oblečení
- nošení v zimě
- sonett
- lanolin
- nosicí oblečení
- slow fashion
- vlna
- moli
- údržba oblečení
- spánek
- zima
- podzim
- oblékání
- merino bazar
- hedvábí
- spací pytel
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Zajímavosti
- Merino jako balzám pro atopickou pokožku
Merino jako balzám pro atopickou pokožku
Vlna a člověk trpící atopickým ekzémem je často otevírané téma. A z řad odborníků přináší obvykle jednoznačnou odpověď: rozhodně ji nenoste, může podráždit vaši pokožku a k rozvoji ekzému přispívat. Hovoří se o mechanickém dráždění silnými vlněnými vlákny, stejně jako o neblahém působení pesticidů obsažených v lanolinu, jenž vlněná vlákna pokrývá. Bohužel se zde objevuje stereotypní vnímání vlny jako masy stejně stavěných vláken s identickými vlastnostmi i nedostatky. Odborníci přes lidské zdraví pomíjí fakt, že vlákna vlny (ostatně jako i jiná přírodní vlákna) zahrnují pestrou paletu materiálů rozdílných fyzikálních vlastností. Nahlédněte do našeho článku Jak Vybrat to pravé merino a přesvědčte se o tom, jak i v případě jednoho plemene ovcí může být vlněné vlákno rozdílné, co se tloušťky i vlastností týče. Otázka by tedy neměla znít: „Co atopický ekzém a vlna?“, neboť odpověď na ní skutečně zní „Nikoliv.“
Ta správná otázka, kterou si je třeba položit je: „A co atopický ekzém a merino?“
A odborníci odpovídají: „Rozhodně ano!“
zdroj: www.pixabay.com
Atopický ekzém je obvykle celoživotní onemocnění projevující se zarudnutím, změnou struktury pokožky a, což je pro postižené nejnepříjemnější, svěděním. Ložiska ekzému se objevují na citlivých místech těla – v loketních a podkolenních jamkách, na krku, na tvářích. Mohou být šupinatá a přesušená, nebo naopak mokvavá a špatně se hojící. Jedno však mají společné, dokáží člověka opravdu potrápit.
Ekzém se může objevit nebo zhoršit po kontaktu s jakýmkoliv provokačním faktorem (spouštěčem). Tím nejčastěji bývá styk pokožky s chemickou látkou (kosmetika, čisticí a prací prostředky), vyvolání reakce po pozření některé z dráždivých potravin (mléko, cukr, lepek), ale i podráždění pokožky v kontaktu se syntetickou tkaninou, potem nebo vlivem působení tepla např. v nevhodném oblečení. Je to velmi individuální, a spíše než lékařské testy pomůže v identifikaci spouštěče vlastní zkušenost postiženého.
Některý z faktorů může postižený eliminovat úpravou stravy, přechodem na non toxic prostředky v domácnosti i osobní hygieně a něco lze ovlivnit výběrem vhodného oblečení, které omezí pocení i přehřívání organismu. A už jistě tušíte, kam míříme. Ano, k merinu a jeho termoregulačním vlastnostem.
A taky k rozdílu mezi merinem a „klasickou“ vlnou. Ten je totiž markantní: vlna má 2x–3x větší průměr vlasu než jemné superfine merino. Je silnější, pevnější a při styku s pokožkou se neohne, pokožku pak dře a dráždí. To však o jemném merinu neplatí – jeho tenká vlákna se ohýbají a jemně pruží, sedí jako druhá kůže, a proto povrch pokožky dráždí jen minimálně.
zdroj: https://unboundmerino.com
Nadto mají skvělé regulační vlastnosti, odvádí teplo a vlhkost z prostoru mezi tělem a oděvem do vnějšího prostředí, jsou prodyšná. Dokonale tak ochrání pokožku před zapařením a pocením. Merino je navíc antibakteriální, omezuje množství černých pasažérů, které si denně nosíte s sebou v běžném oblečení - bakterií, plísní a roztočů. I ti se mohou výraznou měrou podílet na vzniku a rozšiřování atopických ložisek a způsobovat mokvání, záněty a špatné hojení. Merino nošené jako první vrstva pod bavlněným a syntetickým oblečením, nebo jako jediná vrstva v teplém počasí, tak může výrazně přispět i k profylaxi, vzniku nových ložisek i vyléčení těch stávajících. Ne nadarmo se léčivá merino vlna využívá v nemocnicích jako prostředek k léčbě proleženin i jako prevence jejich vzniku, nebo jako dotyková vrstva v látkových plenkách, která léčí opruzeniny.
A pokud máte obavy ze škodlivých chemikáliích obsažených v lanolinu. I ty jsou, v případě výběru prověřeného výrobce, neopodstatněné. Vlna těch nejlepších merino ovcí chovaných ve volných chovech je v bio kvalitě. Certifikát GOTS, který mají třeba oděvy značky Engel, zaručují, že ovce jsou chovány na přirozených pastvinách bez používání pesticidů a dalších chemických látek, stejně jako vylučují použití těchto látek v průběhu zpracování vlny.
zdroj: www.engel-nature.de
Merino v superfine a ultrafine kvalitě se tak může stát užitečným pomocníkem v léčbě a předcházení vzniku atopických ložisek u vás i vašich dětí.
Pokud máte velmi citlivou pokožku můžeme směle doporučit místo oděvu ze 100% merino vlny oděvy s příměsí hedvábí. To totiž posiluje přirozené vlastnosti merina (termoizolační funkce, schopnost odvádět vlhkost od těla i antibakteriální vlastnosti), přidává však merinu jemnost, lehkost a splývavost. Oblečení s příměsí hedvábí příjemně klouže po pokožce a hýčká svého nositele jedinečným komfortem a pohodlím.
Merino hýčká vaše nejmenší a pomůže jim ulevit od nepříjemných příznaků atopického ekzému.