Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Merino jako balzám pro atopickou pokožku
30.10.2019
Zajímavosti

Merino jako balzám pro atopickou pokožku

Vlna a člověk trpící atopickým exémem je často otevírané téma. A z řad odborníků přináší obvykle jednoznačnou odpověď: rozhodně ji nenoste, může podráždit vaši pokožku a k rozvoji exému přispívat. Hovoří se o mechanickém dráždění silnými vlněnými vlákny, stejně jako o neblahém působení pesticidů obsažených v lanolinu, jenž vlněná vlákna pokrývá. Bohužel se zde objevuje stereotypní vnímání vlny jako masy stejně stavěných vláken s identickými vlastnostmi i nedostatky. Odborníci přes lidské zdraví pomíjí fakt, že vlákna vlny (ostatně jako i jiná přírodní vlákna) zahrnují pestrou paletu materiálu rozdílných fyzikálních vlastností. Nahlédněte do našeho článku Jak Vybrat to pravé merino a přesvědčte se o tom, jak i v případě jednoho plemene ovcí, může být vlněné vlákno rozdílné, co se tloušťky i vlastností týče. Otázka by tedy neměla znít: „Co atopický exém a vlna?“, neboť odpověď na ní skutečně zní „Nikoliv.“

Ta správná otázka, kterou si je třeba položit je: „A co atopický exém a merino?“

A odborníci odpovídají: „Rozhodně ano!“

zdroj: www.pixabay.com

Atopický exém je obvykle celoživotní onemocnění projevující se zarudnutím, změnou struktury pokožky a, což je pro postižené nejnepříjemnější, svěděním. Ložiska exému se objevují na citlivých místech těla – v loketních a podkolenních jamkách, na krku, na tvářích. Mohou být šupinatá a přesušená, nebo naopak mokvavá a špatně se hojící. Jedno však mají společné, dokáží člověka opravdu potrápit.

Exém se může objevit nebo zhoršit po kontaktu s jakýmkoliv provokačním faktorem (spouštěčem). Tím nejčastěji bývá styk pokožky s chemickou látkou (kosmetika, čisticí a prací prostředky), vyvolání reakce po pozření některé z dráždivých potravin (mléko, cukr, lepek), ale i podráždění pokožky v kontaktu se syntetickou tkaninou, potem nebo vlivem působení tepla např. v nevhodném oblečení. Je to velmi individuální, a spíše než lékařské testy, pomůže v identifikaci spouštěče vlastní zkušenost postiženého.

Některý z faktorů může postižený eliminovat úpravou stravy, přechodem na non toxic prostředky v domácnosti i osobní hygieně, a něco lze ovlivnit výběrem vhodného oblečení, které omezí pocení i přehřívání organismu. A už jistě tušíte, kam míříme. Ano, k merinu a jeho termoregulačním vlastnostem.

A taky k rozdílu mezi merinem a „klasickou“ vlnou. Ten je totiž markantní: vlna má 2x – 3x větší průměr vlasu než jemné superfine merino. Je silnější, pevnější a při styku s pokožkou se neohne, pokožku pak dře a dráždí. To však o jemném merinu neplatí – jeho tenká vlákna se ohýbají a jemně pruží, sedí jako druhá kůže a proto povrch pokožky dráždí jen minimálně.

 

zdroj: https://unboundmerino.com

Nadto mají skvělé regulační vlastnosti, odvádí teplo a vlhkost z prostoru mezi tělem a oděvem do vnějšího prostředí, jsou prodyšná. Dokonale tak ochrání pokožku před zapařením a pocením. Merino je navíc antibakteriální, omezuje množství černých pasažérů, které si denně nosíte s sebou v běžném oblečení - bakterií, plísní a roztočů. I ti se mohou výraznou měrou podílet na vzniku a rozšiřování atopických ložisek a způsobovat mokvání, záněty a špatné hojení. Merino nošené jako první vrstva pod bavlněným a syntetickým oblečením, nebo jako jediná vrstvy v teplém počasí, tak výrazně může přispět k i profylaxi vzniku nových ložisek i vyléčení těch stávajících. Ne nadarmo se léčivá merino vlna využívá v nemocnicích jako prostředek k léčbě proleženin i jako prevence jejich vzniku, nebo jako dotyková vrstva v látkových plenkách, která léčí opruzeniny.  

A pokud máte obavy ze škodlivých chemikáliích obsažených v lanolinu. I ty jsou, v případě výběru prověřeného výrobce, neopodstatněné. Vlna těch nejlepších merino ovcí chovaných ve volných chovech je v bio kvalitě. Certifikát GOTS, který mají třeba oděvy značky Engel, zaručují, že ovce jsou chovány na přirozených pastvinách bez používání pesticidů a dalších chemických látek, stejně jako vylučují použití těchto látek v průběhu zpracování vlny.

zdroj: www.engel-nature.de

Merino v superfine a ultrafine kvalitě se tak může stát užitečným pomocníkem v léčbě a předcházení vzniku atopických ložisek u vás i vašich dětí.

Pokud máte velmi citlivou pokožku můžeme směle doporučit místo oděvu ze 100% merino vlny oděvy s příměsí hedvábí. To totiž posiluje přirozené vlastnosti merina (termoizolační funkce, schopnost odvádět vlhkost od těla i antibakteriální vlastnosti), přidává však merinu jemnost, lehkost a splývavost. Oblečení s příměsí hedvábí příjemně klouže po pokožce a hýčká svého nositele jedinečným komfortem a pohodlím.

Merino hýčká vaše nejmenší a pomůže jim ulevit od nepříjemných příznaků atopického exému.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.