Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Ach, ty žmolky!
22.04.2020
Rady a tipy

Ach, ty žmolky!

Jedním z nejčastějších dotazů, se kterým se v souvislosti s oblečením z merina potkáváme, se týká žmolkování. Zda je normální, jestli mu lze předejít a jak, případně jak často,  žmolky odstraňovat. Připravili jsme proto pro vás povídání i k tomuto tématu. Doufáme, že do problematiky vnese trochu světla. A jak to tedy s těmi žmolky je?

žmolky se merino oblečení někdy objeví už po prvním použití...žmolky na merino oblečení

žmolky se na merino oblečení někdy objeví už po prvním použití...

A kde se tedy žmolky berou?

Žmolkování, neboli pilling, je problémem mnoha materiálů, hlavně těch přírodních. Nejčastěji jsou jím postiženy tkaniny a pleteniny z vlny, viskózy (zejména té bambusové), ale i buretového hedvábí a bavlny. Ale trpí jím i materiály umělé, typicky třeba polyesterové vlákno.

Žmolky jsou výsledkem mechanického opotřebení oděvu, a objevují se zejména na hodně exponovaných místech - v místě styku oblečení s pásy v autě, pod kabelkou nebo batohem, na lemech rukávů, v místě jejich tření o boky při chůzi, v podpaždí nebo na ramenou a u žen i v oblasti prsou, kde dochází ke tření o vrchní vrstvu oblečení. U batolecího oblečení pak na kolínkách, bříšku a loktech. U oděvů starších dětí se žmolky vyskytují na naprosto nepochopitelných místech v závislosti na živosti a podnikavosti dítěte.

Mechanismus vzniku žmolků

Při nošení oděvu se uvolňují některá tenčí vlákna a jemné chloupky ze svazku příze, mechanickým třením se zamotávají s vlákénky a jemnými vlasy okolního materiálu, zacuchají se a vytvoří pevný smotek napojený do původní struktury textilie. Je to naprosto přirozený proces vlastní veskrze všem přírodním materiálům, a v podstatě nijak nevypovídá o kvalitě postiženého kousku oděvu (ač je to tak někdy mylně vnímáno, jak zákazníky, tak výrobci). Například u vlny je to přesně naopak - čím je vlákno jemnější a nadýchanější, tím více bude žmolkovat, protože obsahuje větší množství tenkých chloupků a volnější struktura pleteniny dává větší příležitost k vytvoření nerozlučného přátelství s okolními vlákny.

žmolky

Na vznik žmolků jsou tedy nejnáchylnější nejdražší druhy vlny - kašmír, angorská vlny, alpaka anebo právě merino. A samozřejmě, čím jemnější merino (kvalitu merina rozlišujeme na několik stupňů právě podle hrubosti/jemnosti vlákna), tím více žmolků. Pilling je naprosto přirozený proces, který se za čas obvykle sám zastaví. Volná vlákna se z tkaniny uvolní, vytvoří uzlíčky, a pevnější základ zůstane. Uvolněné kousky postupně odpadnou, odřou se nebo jsou majitelem odstraněny a vlákno je zase (alespoň na čas) opět pěkné.

každý druh materiálu žmolkuje po svém :-)každý druh materiálu žmolkuje po svém :-)

Žmolkům lze předcházet už při výrobě oděvu

Výrobci textilií se snaží předcházet pillingu procedurami, které odolnost textilie vůči žmolkování zvyšují:

patří mezi ně jak využívání hrubších a delších vláken s pevnějším povrchem jako vstupní suroviny, tak i úprava výrobního postupu, jehož výsledkem je hustější a pevnější pletenina (u merina to však znamená snížit kvalitu materiálu, a zvyšuje to "kousavost a ostrost").

Případně se povrch materiálu nějakým způsobem upraví (požehne se, zbrousí) nebo je naimpregnován (např. vinylem nebo polyakrylem). Jenže u přírodních vlněných oděvů není žádná z těchto možností optimální. U merino oděvu jde přeci o to, aby byl co nejjemnější, nejměkčí a nejpříjemnější na kůži, zvláště oblečení pro děti a miminka. A tak je nutné se s drobnými žmolky smířit. K merinu patří, podobně jako vrásnění k poctivé kůži na botách.

Odžmolkovávat? Ano lze, ale s nejvyšší opatrností…

Obecně panuje názor, že žmolky lze jednoduše odstranit - ať už žiletkou, nebo speciálním strojkem, aniž by došlo k poškození oděvu. A v zásadě je to pravda. Tedy pokud postupujeme opatrně a jemně. Ale mějme na paměti, že odžmolkováním se proces pillingu nepodaří zastavit, a nadto odebíráme část materiálu. Tedy častým odžmolkováváním snižujeme hustotu a hmotnost pleteniny. Navíc v jejím průběhu odíráme ze struktury materiálu i vlákna dosud volná, snižujeme tak jeho nadýchanost a hustotu, a snižujeme tak tepelný komfort, který nám oblečení přináší, případně můžeme vlákna poškodit a tvorbu žmolků a nopků nechtěně podpořit.

Proto je nutné k této proceduře přistupovat velmi citlivě a neprovádět jí příliš často. A také je třeba si dát pozor na typ pleteniny, který tímto způsobem ošetřujeme.Pokud bychom měli např. směsový materiál, může se stát, že postupně odstraníme většinu vlněného vlákna a zůstane nám jen příměs. U merina s hedvábím to asi problém být nemusí, hedvábí funguje i samostatně, a navíc struktura hedvábí dokáže vlnu docela hezky podržet v pletenině. Ale třeba u kombinace merino - polyester to zavání opravdovým průšvihem. Kluzké polyesterové vlákno vlnu neudrží a opravdu je možné o ni v exponovaných místech přijít. Že takový materiál pak neplní roli funkčního materiálu, nemusím dodávat.

pevnější a tužší pletené materiály takřka nežmolkují

pevnější a tužší pletené materiály takřka nežmolkují. Na fotografii je bavlněná pletenina v exponovaném místě po několika letech používání

Prevence je polovina úspěchu

Z výše napsaného je jasné, že nelze zajistit, aby vlna nežmolkovala, co však můžete ovlivnit, je míra, s jakou se to bude dít.

Vinu za nadměrné tvoření uzlíků může mít špatná údržba, zejména používání aviváže, pracího prostředku s obsahem silikonů a dalších změkčovadel, stejně jako praní v nešetrném prostředku, který vlákna vysuší a zvýší jejich třepení. Ideální je prát oblečení otočené naruby, nedochází tak ke zvyšování mechanického namáhání vnější strany a pozastavíte žmolkování v průběhu praní.

Dále pak vzniku nopků a nevzhledných uzlíků nahrává sušení v sušičce, stejně jako nešetrné ždímání. To navíc může vlněné prádlo srazit nebo způsobit jeho zplstnatění (obvykle však zapříčiní oba nechtěné projevy naráz). A samozřejmě je na místě jistá opatrnost v průběhu používání - nepřetahovat přímo přes vlněné oblečení popruhy batohů, pásů od auta, ani neoblékat vlnu pod hrubé a "chlupaté" bundy (typicky podšívka z fleecu může stav vlny o hodně zhoršit.)

Míru pillingu lze ovlivnit i volbou vhodné příměsi, z tohoto pohledu je optimální kombinace merina s hedvábím. A v neposlední řadě pravidelným ošetřením v lanolinu, který vlákna vyživí a vyhladí.

vlna v kombinaci s polyesterovým vláknem je v tvorbě nopků a uzlíků přeborník už během první sezónyza to vlna v kombinaci s polyesterovým vláknem je v tvorbě nopků a uzlíků přeborník už během prvního výletu, na fotce vršek rukávu, nijak nenamáhaný

Pravda, nopky, uzlíky i žmolky nepůsobí příliš esteticky, a i mě občas na téměř novém oblečení dokáží pěkně naštvat. Ale je potřeba k nim přistupovat jako k běžnému projevu používání, a vnímat je jako cenu za kvalitní a jemný materiál, funkční a příjemný na tělo. Protože, co si budeme povídat, mládí strávené v sice nezničitelném a nežmolkujícím, ale nepříjemném (chtělo by se mi napsat hnusném) tesilu, a jiných umělohmotných produktech textilní výroby 80.let bych svým dětem nepřála. A co vy?

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE