- Štítky blogu
- údržba
- materiály
- praní
- merino oblečení
- výběr velikosti
- merino kukla
- rady a tipy k oblékání
- ZM Basic
- funkční vrstvy
- žmolky
- celoroční merino
- letní merino
- zimní merino
- praní merina
- vařená vlna
- ZM Jóga
- merino fleece
- vrstvení oblečení
- nošení v zimě
- sonett
- lanolin
- nosicí oblečení
- slow fashion
- vlna
- moli
- údržba oblečení
- spánek
- zima
- podzim
- oblékání
- merino bazar
- hedvábí
- spací pytel
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Rady a tipy
- Údržba merino oblečení
Údržba merino oblečení
Údržba vlněných produktů není vůbec obtížná, jen je trochu jiná než u produktů z bavlny nebo syntetických (umělých) materiálů.
Vlastně by se dalo řici, že péče o merino je snadná. Vlákna merino vlny mají totiž díky lanolinu přirozenou ochrannou vrstvu, která zabraňuje vstřebávání skvrn a díky sníženému hromadění statického náboje ani téměř nepřitahují prach. Pouhopouhé větrání podporuje samočistící vlastnosti vlněných vláken a výrobky z merina tak není vůbec nutné často prát.
Malé nečistoty lze navíc jednoduše odstranit vlhkým hadříkem a díky nejnovějším inovacím lze také mnoho výrobků z merino vlny prát v pračce (mají tzv. superwash úpravu)..
Jaké jsou tedy všechny možnosti čištění?
1) Suché čištění je nejjednodušším a nejšetrnějším způsobem. Oblečení vyklepejte, vyvěste, nechte několik hodin vyvětrat, ale nevystavujte ho přímému slunečnímu záření. Toto čištění je mimochodem dobré dopřát merino oblečení alespoň jednou za měsíc.
2) Již zmíněné otření vlhkým hadříkem je snadné řešení pro drobné nečistoty.
3) Praní v ruce je ideální, pokud se chcete vyhnout tvorbě žmolků (ty způsobuje tření v bubnu pračky). Oblečení nechte chvíli namočené ve vodě, pak jemně odstraňte pracím prostředkem na vlnu nečistoty a vymáchejte. Důležité je merino netřít a hlavně při praní i máchání udržovat konstantná teplotu vody. Ždímejte nejlépe zarolované v ručníku a to jen tak, že z oblečení vymačkáte vodu a to pak necháte volně doschnout. Nikdy neždímejte merino kroucením, může se vám zdeformovat.
4) Praní v pračce je v programu na vlnu (program by měl být certifikovaný - nové pračky to mají většinou všechny) možné u mnoha výrobků (sledujte vždy pokyny výrobce), při dodržení základních pravidel:
- Perte na 30°C, maximálně 40°C v programu na vlnu. Ideálně oblečení otočte naruby (to je dobré i jako prevence před žmolkováním). Overaly perte naruby vždy, navíc nezapomínejte zapnout zip, aby vám při praní nepoškodil oblečení.
- Nepoužívejte aviváž - ta totiž znehodnocuje funkční vlastnosti prádla. Vlákno z ovčí vlny je strukturované a duté. Aviváž strukturu „zalepí“ a zlikviduje tak termoizolační vlastnosti vlny, stejně jako její schopnost odvádět vlhkost.
- Používejte prací prostředky určené výhradně pro vlnu.
- Ždímejte na nízké otáčky (maximálně 800, ještě lepší je 600 otáček).
Opravdu ale pozor na to, že ne každé merino má superwash úpravu - pokud budete prát naráz a stejně merino oblečení různých značek, může se stát, že se vám nějaký třeba srazí. Takovým příkladem může být vzorované merino z Finska, o kterém jsme psali zde.
Prostředků na praní vlny je dnes na trhu hodně, stačí si jenom vybrat. Uvádíme alespoň několik příkladů:
Sonett olivový gel na vlnu a hedvábínebo Sonett Sensitive na vlnu a hedvábí– na vlnu a jemné prádlo včetně hedvábí (můžete objednat přímo u nás! :-)
Denkmit Wollwaschlotion – na vlnu a hedvábí
Ecover Woll und Feinwaschmittel – na vlnu a jemné prádlo včetně hedvábí
Yellow and Blue - prací gel na vlnu z mýdlových ořechů s lanolinem
A jak je to se sušením?
Na merino nepoužívejte sušičku! Mokré oblečení rozložte a srovnejte "šev na šev", ideálně dotvarujte tak, aby vám uschlo v požadovaném tvaru. Pokud to neuděláte, může se vám po uschnutí zdát, že je oblečení ušité "křivě", merino totiž drží tvar, ve kterém uschne. Vždy sušte volně rozložené na vzduchu.
Jen taková zajímavost: merino má (stejně jako ovčí rouno) schopnost pohlcovat vodu až do 35 % své hmotnosti. Přitom zůstává na dotyk suché a vlhkosti se snadno samo zbaví, jakmile přestane být vlhké okolní prostředí. Což zjednodušeně znamená, že rychle schne :-)
A díky tomu, že je povrch vlákna šupinovitý a zvláštní struktura řetězcové molekuly dává vláknu vynikající pružnost a ohebnost, je vlna téměř nemačkavá - merino tedy není nutné žehlit. Nicméně možné to je, většina žehliček má program na žehlení vlny (za nízké teploty).