Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Merino pro klidný spánek
01.12.2019
Zajímavosti

Merino pro klidný spánek

Jak na kvalitní spánek

Když dítě spí, je těžké si představit, jak velmi je zaneprázdněné růstem a vývojem. Během odpočinku pracuje jeho mozek velmi tvrdě - zpracovává zkušenosti získané při každodenních činnostech a vytváří nová nervová spojení. Během spánku se také posiluje imunitní systém dítěte. Zdravý a klidný spánek zlepšuje schopnost učení, ovlivňuje paměť a koncentraci, fyzický i kognitivní vývoj a celkovou pohodu. To je důvod, proč je dobrý spánek pro každé dítě tak důležitý. 

A samozřejmě, spící dítě je důležité i pro každou maminku :D

Odpočinuté dítě = šťastné dítě = klidná a šťastná máma

Během období významných změn, jako je je třeba učení se sedět nebo vstávat, můžete často pozorovat nárůst vzrušení dětí během spánku. Objevování světa je totiž stojí hodně sil. Rodiče jsou v těchto chvíli často otrávení tím, že mají potíže dítě uspat, nebo k němu musí v noci vstávat. Proto je velmi důležité poskytnout dítěti pro spánek co nejlepší podmínky. To, jak dítě odpočívá, závisí do značné míry i na tom, v čem a na čem spí. Pyžama, stejně jako spodní prádlo, ovlivňují pokožku po celém povrchu těla, takže výběr správného spacího oblečení je důležitý zejména pro novorozence, kojence a batolata. Některé děti jsou velmi citlivé na změny teploty a probudí se, když se cítí chladné nebo přehřáté, protože tělo dítěte nedokáže účinně regulovat tělesnou teplotu a rychle ztrácí teplo. Dítě spící v bavlněných pyžamech přikryté syntetickou přikrývkou se často potí a probouzí se kvůli vlhké, lepivé a studené bavlně, která se mu lepí na tělo. Přehřáté dítě také "bojuje" s přikrývkou, začne mávat rukama a nohama, spí neklidně a často se budí. Přehřátí může v extrémních případech vést i k syndromu náhlého úmrtí u kojenců.

Bezpečný spánek především

Měkká, jemná a teplá merino vlna je perfektní volbou pro spaní dítěte, protože podporuje nepřetržitý spánek v hluboké fázi, kdy tělo dítěte nejlépe odpočívá, regeneruje a okysličuje. Hlubší a klidnější spánek je podporován dynamikou merino vláken. Dynamika je dána smršťováním a uvolňováním vlivem teploty. Když je teplo, vlákno se uvolňuje a propouští přebytečné teplo. Když je zima, naopak se smršťuje se, čímž drží teplo uvnitř a brání jeho úniku. To je unikátní a velmi důležitá vlastnost merina, díky níž pyžama udržují tělesnou teplotu dítěte po celou noc. Existují lékařské studie, které prokazují, že spánek v merinu zlepšuje jeho kvalitu. 
Výzkum University of Cambridge ukázal, že spánek na vlněném povrchu, jako je ovčí kůže, merino přikrývka nebo vložka do kočárku, má na děti uklidňující účinek, poskytuje jim lepší spánek, méně stresu, větší spokojenost a chuť k jídlu (dokonce byl naměřen lepší přírůstek na váze, děti spící v merinu přibírali o cca 10g denně více než děti, spící v jiných materiálech).

Merino deka

Merino deka

British Medical Journal, Lancet a Australian Medical Journal dosáhly podobných výsledků. Děti spící přímo na vlněných podložkách byly klidnější a plakaly méně (pouze 30% dětí spících na vlně v noci plakalo oproti 67% spících dětí spících na bavlně). Nemocnice v Anglii, Austrálii a na Novém Zélandu po mnoho let používaly vlněné vložky v inkubátorech pro předčasně narozené děti a děti s nízkou porodní hmotností.

Výsledky vědeckého výzkumu AgResearch, největšího výzkumného ústavu na Novém Zélandu, zase prokázaly, že dětské spacáky vyrobené z merina zajišťují lepší spánek a větší pohodu ve srovnání s bavlněnými nebo syntetickými spacáky (plněnými syntetickou vatou).

Woolmark a University of Sydney testovaly mnoho různých vlněných a nepotahovaných produktů pro spaní v různých podmínkách - teplotě a vlhkosti. Ukázalo se, že spánek v merinu prodlužuje nejcennější spánkovou fázi, tj. REM, a že reguluje tělesnou teplotu na ideální úroveň pro klidný
spánek. Tři roky výzkumu merino vlny a jejích vlastností potvrdily pozitivní dopad podložek z vlny a pyžam na kvalitu spánku. S pomocí 8 účastníků a polysomnografických studií byl studován celkový čas a účinnost spánku ve vztahu k celkovému času strávenému v posteli, bez ohledu na teplotu I zde bylo zjištěno, že spánek v merinu nejen zlepšuje jeho kvalitu, ale také délku. 

Nejnovější výzkum z University of Sydney pak ukazuje, že merino má velmi pozitivní vliv na spánek, když je okolní teplota vyšší (například v horkých letních dnech). Účastníci studie, kteří spali v merinu při 29 °C, usínali rychleji, spali efektivněji a déle, než ti, co spali v bavlně a syntetice. 

Co tomu říkáte? Dopřejte i vy svému dítěti lepší a delší spánek v merinu!

Spací overal Engel

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE