Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Průvodce nákupem
  3. Jak vybrat to pravé merino?
Jak vybrat to pravé merino?

 

Merino Engel

zdroj:www.engel-natur.de

Protože v našem e-shopu chceme nabízet jen to nejlepší, zaměřili jsme se na sortiment oblečení pro děti pletený z nejjemnější merino vlny. Pro správný výběr oblečení je dobré sledovat tři základní parametry: gramáž materiálu, kvalitu vlny a samozřejmě velikost, na kterou se zaměříme v dalším článku.

Gramáž materiálu

Abychom vám výběr té správné varianty co nejvíce ulehčili, označujeme oblečení z hlediska gramáže použitého materiálu jako letní, celoroční a zimní merino.

Jako letní merino označujeme oděvy s gramáží cca 130-150g/m2.

Celoroční merino se pohybuje v rozmezí cca 180-200g/m.

Zimní pak kolem 210-250g/m2.

Je zajímavé, že ne vždy je poznat rozdíl v obou variantách na první pohled. Hustota a „hutnost“ látky záleží, kromě gramáže, i na zvolené technologii pletení výchozího materiálu. Může se stát, že hustě pletené merino není pocitově tak tlusté jako letní verze s volnější strukturou úpletu, přesto je hřejivější a má vyšší plošnou gramáž. Při porovnávání různých výrobků je tedy nutné kontrolovat údaje na štítku.

Letní merino se dobře hodí k celoročnímu použití jako spodní oděv, v létě pak jako jediná vrstva. V chladu vám zajistí výborný tepelný komfort a jeho funkční vlastnosti vás pomohou udržet v suchu, k zahřátí slouží další vrstvy oblečení. V létě vás tenké merino dobře ochrání před horkem, účinně ochlazuje a odvádí pot, není cítit.

Zimní merino využijete v chladnějších měsících roku jako hřejivou funkční spodní vrstvu, která výrazně vylepší váš tepelný komfort. Díky ní můžete v zimě využít tenčí vrchní oděv, a přesto vám nebude zima. Děti ocení volnost pohybu, vy budete mít jistotu, že jim opravdu není chladno. Zimní merino vám umožní využít podzimní a jarní dětské oblečení (např. softshellové) po delší období, a zvyšuje odolnost vytepleného oblečení ve velkých mrazech. V případě potřeby lze vrstvit zimní merino na letní a tepelný komfort tak ještě více posílit.

zdroj:www.pixabay.com

Kvalita vlny

Kvalita merino vlny se rozlišuje podle tloušťky jejího vlákna. Samozřejmě platí, že čím tenčí vlákno, tím jemnější výsledná pletenina je. A tím méně kouše, respektive ve své nejjemnější úpravě nekouše vůbec. Což je důvod, proč jsme náš e-shop zaměřili právě na výrobky z tzv. superfine merina a merina s příměsí hedvábí. Zkrátka a dobře nechceme, aby vaše děti oblečení kousalo, a vy jste z toho byli dožraní :-D

Jemnost vlněného vlákna se odvíjí od jeho tloušťky vlákna udávané v mikronech (přičemž 1 µm = 0,001 mm). A vlna se podle tohoto kritéria dělí do 5 kategorií:

  • hrubá – 23–24,5 µm: ta se využívá pro výrobu kabátů, dek a všude tam, kde materiál nepřijde přímo na tělo. Vlna je při vyšší tloušťce vláken pevnější, odolnější, tvarově stálejší.
  • střední – 19,6–22,9 µm: vlna této jemnosti je využívána na lůžkoviny (podložky na ochranu matrace apod.) . Stále ještě si zachovává svou pevnost a tvarovou stálost i lepší cirkulaci vzduchu mezi vlákny.
  • fine – 18,6–19,5 µm: ta správná kvalita na oděvy plnící funkci střední vrstvy – trika, mikiny, svetry, ponožky. Vlna této jemnosti se rovněž využívá na dětské oděvy, jako jsou např. svrchní kalhotky k látkovým plenkám, longies. Protože po impregnaci výborně izolují a udrží obsah plenky, tam kde má, aby nedošlo k prosáknutí na svrchní oděv. Jsou výrobci, kteří fine merino používají i na výrobu dalšího oblečení, např. kukly, body atd. Nicméně fine merino je stále trochu ostré, a citlivější dětskou pokožku by mohlo dráždit a kousat.
  • superfine – 15–18,5 µm: ideální jemnost na veškeré dětské oblečení, jež přijde přímo na tělo. Jemná, pružná, dostatečně izolující, ale nekousavá. Přitom dostatečně odolná. Zkrátka „značka ideál“. Merino v superfine kvalitě je přesně ten materiál, z něhož jsou vyrobeny oděvy dostupné prostřednictvím našeho e-shopu.
  • ultrafine – 11,5–15 µm: jemná, tenká a nadýchaná pavučinka vhodná na spodní prádlo a nenamáhané části oblečení. Při takto jemném vlákně už není výdrž materiálu optimální, pletenina je hodně náchylná, proto ji nevyužíváme.

Jen pro zajímavost, tloušťka lidského vlasu se pohybuje v rozmezí 40 – 90 µm.

Jak už jsme se zmínili, naše oblečení je vyrobeno z merino vlny v superfine kvalitě. Je natolik jemná a měkká, že by neměla dráždit ani citlivou pokožku. A ve většině případů opravdu nedráždí. Mohou se však najít děti, jejichž kůže je hodně citlivá, ekzematická nebo mají jiné problémy, a i superfine merino jim nebude dělat dobře. Není to časté, ale stává se. Ale nezoufejte, i pro tuto situaci máme řešení: a tím je merino vlna s příměsí hedvábí. 

Merino s hedvábím vytváří tenký, ale velmi odolný materiál, neuvěřitelně jemný. Termoregulační vlastnosti merina se v něm násobí jedinečnou kvalitou přírodního hedvábného vlákna, které je tenké, hladké a jemné. V létě chladí, v zimě zahřeje, navíc je velmi prodyšné. Stejně jako merino je antibakteriální a poskytuje tělu vysoký stupeň UV ochrany. Dodává oděvu tvarovou stálost a potřebnou pevnost. A, což je velmi důležité, zahladí i poslední kousavé hranky vlněného vlákna, takže oblečení z této kombinace dvou nejcennějších přírodních materiálů opravdu nekouše ani velmi citlivou pokožku. Nevěříte? Přesvědčte se sami ;-)

zdroj:www.engel-natur.de


 

Novinky z našeho blogu

Merino podložky do autosedačky
15.02.2023 Rady a tipy
Merino podložky do autosedačky
Pro rodiče je bezpečnost jejich dítěte v automobilu naprostou prioritou. Proto se snaží vybírat nejlepší autosedačky a doplňky, které zajistí pohodlí ... číst celé
Kočárkování v zimě
28.01.2023 Rady a tipy
Kočárkování v zimě
O oblékání, výhodách merino oblečení pro děti, principech vrstvení a podobně, už jsme toho napsali hodně. Jak ale zajistit tepelný komfort v zimě u mi... číst celé
Jak vybrat dětský spací pytel z merina
09.12.2022 Rady a tipy
Jak vybrat dětský spací pytel z merina
Možná už jste četli náš článek o tom, jak je merino skvělé na spinkání a už nyní ukládáte děti ke spánku v bodýčku, overalu, nebo pyžamku z merino vln... číst celé
Jak vybrat tu správnou kuklu?
30.11.2022 Rady a tipy
Jak vybrat tu správnou kuklu?
Když se nás rodiče ptají, jaký kus merino oblečení mají k nosítku pořídit, protože to má opravdu smysl, odpovídáme v podstatě jednohlasně: pořiďte kuk... číst celé
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE