Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Merino a vy
Proč právě merino?

Merino - jeden kousek oblečení, mnoho benefitů

Ptáte se, proč svým dětem pořídit oblečení pletené z merino vlny, když je na trhu k dispozici mnoho jiných funkčních textilií? Pojďte s námi poodhalit tajemství jednoho z nejdokonalejších z přírodních vláken a přesvědčit se, jak moc je merino výjimečným materiálem. 

Jeho vlastnosti ocenil i George Mallory ve 20. letech při svých výpravách do Himaláje. Věrný heslu: "Cotton kills" nechal celou svou výpravu vybavit vlněným oblečením. Věděl totiž, že jednou z podmínek úspěchu je udržet své druhy v teple a v suchu. A, i když se vaše děti na dobytí nejvyšší hory světa (zatím) nechystají, výprava do parku, lesa nebo do Krkonoš je pro ně úplně stejným dobrodružstvím jako byla pro Malloryho a jeho druhy výprava na střechu světa. A i ony si na ní zaslouží zažít komfort, který jim zajistí jen kvalitní oblečení.

Hýčkejte svoje nejmenší v dokonalé merino vlně. Stojí to za to!

 

A ČÍM JE MERINO VLNA TAK VÝJIMEČNÁ?

Vždy čerstvá

VYUŽIJTE JI
CELOROČNĚ

Dokonale reguluje tělesnou teplotu: v létě chladí, v zimě zahřeje.

Děje se tak díky vzduchovým kapsám, které se vyskytují uvnitř vlákna. V podstatě se jedná o přírodní duté vlákno, jak jej známe z moderního outdoorového vybavení, jenže toto vlákno je navíc vysoce funkční: odvádí vlhkost, pohlcuje pachy, odpuzuje vodu, chrání před UV zářením. Vzduchové kapsy uvnitř vlákna vytvářejí příjemné teplé mikroklima přímo na kůži. Merino je zároveň velmi vzdušné a uvolňuje přebytečné teplo ven, což zabraňuje přehřátí. Díky tomu merino vlna bez ohledu na počasí zajišťuje dokonalou regulaci tělesné teploty.

A jak to celé funguje?

Podstatou termoizolačních vlastností merina je chemická reakce merina s pokožkou. Během ní probíhají dva různé chemické děje: merino buď vlhkost z pokožky odvádí a vydává do okolního prostředí, k čemuž spotřebovává energii, a tím pokožku ochlazuje. Nebo naopak vlhkost absorbuje, čímž dojde k uvolnění tepla, a vlna tak svého nositele zahřívá. Díky těmto dvěma procesům merino vlna bez ohledu na počasí zajišťuje dokonalou regulaci tělesné teploty.

U dětského oblečení je tato vlastnost obzvlášť přínosná. Jejich schopnost regulovat tělesnou teplotu není totiž ještě plně rozvinutá, zejména u dětí do 1 roku věku. Organismus kojenců se velmi špatně přizpůsobuje změnám teploty, snadněji se přehřejí a velmi rychle ztrácí teplo. Uvádí se, že miminka prochladnou až 4x rychleji než dospělý. Starší děti zase obvykle pro zaujetí okolním světem „nemají čas“ všímat si varovných signálů organismu a snadno tak nastydnou nebo se přehřejí, spálí se na slunci, nebo se v zápalu hry někde namočí. Proto má merino v šatníku vašich nejmenších svou nezastupitelnou funkci: dětem přináší potřebnou ochranu a klid při hře, dospělým jistotu, že je o jejich potomky dobře postaráno.

 


 

S MERINEM
JSTE V SUCHU

Odvádí vlhkost od pokožky a nepustí ji zpět.

Neznamená to, že by vlákno pokožku nasálo jako houba (nebo jako klasické bavlněné oblečení),  vlna pracuje mnohem rafinovaněji. Jak jsme psali výše, merino vlákno při styku s vlhkou pokožkou působí jako klimatizace – odvede okamžitě vlhkost v podobě páry pryč od těla, aniž by stihla zkondenzovat mezi pokožkou a oděvem. Nepříjemný pocit propoceného oblečení, ani pocit chladu se nekoná.


Jak je to možné?

Kouzlo je ve struktuře vlákna merino vlny. Duté vlákno má dvojí strukturu: vnitřní hydrofilní část je schopná vodu na sebe navázat, vnější hydrofobní část pokrytá lanolinem vodu odpuzuje. Merino vlákno tak funguje jako jakási trubice, která vodu nasákne do vnitřního kanálku, jímž ji transportuje ven do okolí, ale lanolinem impregnovaná část jí už nepustí zpět. Voda se tak může odpařovat do vnějšího prostředí, ale již nekondenzuje na vnitřní straně oděvu. Merino vlákna jsou schopna pojmout velmi vysoký objem vody, až 35 % hmotnosti vlákna. Jen pro porovnání - kvalitní bavlněné vlákno má nasákavost cca 20 % své hmotnosti.

Vrstva lanolinu a hydrofobní vlastnost vnějších vláken zároveň odpuzuje vodu z venku. Takže vlněné oblečení dokáže odolat i mírné nepřízni počasí. Navíc, je-li namočeno, velmi rychle uschne, a stejně jako jiné druhy vlny, hřeje i za mokra.

 


 

Vždy čerstvá

MERINO VÁS NECHÁ VOLNĚ DÝCHAT

Je vzdušné a umožní volný přístup kyslíku k pokožce.

Bohatá porézní struktura vláken merina umožňuje optimální cirkulaci vzduchu mezi pokožkou, oděvem a okolním prostředím.

 


 

MERINO SE VÁM PŘIZPůSOBÍ

Je přirozené a flexibilní, pohodlné jako vaše druhá kůže.

Vlákna merina jsou přirozeně pružná a neuvěřitelně plastická, snadno se natáhnou a zase smrští. Dokáží se prodloužit o 30 % a pak se vrátí do původního tvaru, aniž by to na nich zanechalo jakékoliv stopy. Pružnost merino vláken je, díky vysokému obsahu keratinu, 1000x větší než u jiných vláken.

A co to pro vás znamená?

Především pohodlné oblékání i nošení. Neomezuje pohyb vašich ratolestí, ať už se rozhodnou ochutnávat palce na nohou nebo zkoušet kotrmelce v trávě. A samozřejmě také vysokou odolnost a výdrž oblečení i ve chvílích, kdy se vaše dítě rozhodne, že se prostě momentálně oblékat nechce.

Merino oblečení díky své pružnosti také do jisté míry roste s vaším potomkem, a tak vám v šatníku vydrží poměrně dlouhou dobu.


 

MERINO VYDRŽÍ OPRAVDU DLOUHO

Je velmi odolné a trvanlivé.

Vlákna merino vlny odolávají degradaci i po několika letech používání. Chrání je totiž keratin, bílkovina s vysokou odolností vůči mechanickým i chemickým faktorům. Merino vlákno lze 20 000x  ohnout tam a zpět, aniž by jej to poškodilo.

Jen pro zajímavost, odolnost bavlny je 3 000 ohybů, hedvábí můžete ohnout „jen“ 2 000, pak se vlákno zlomí. Typická je pro merino rovněž vysoká přilnavost barviva používaného k tónování vlákna, výsledkem jsou krásné a plné barvy i po mnoha vypráních.

Nákup oblečení z merino vlny je výbornou investicí, protože takové oblečení bezvadně slouží a dobře vypadá po celé roky.


 

MERINO JEN TAK NEZAŠPINÍTE

Odpuzuje nečistoty a je odolné proti skvrnám.

Ten samý keratin, který dává vlně pružnost a pevnost, také zajišťuje jeho vodoodpudivé vlastnosti, a ruku v ruce s tím i odolnost proti vzniku skvrn. Navíc jsou merino vlákna potažená vrstvou lanolinu, přírodního vosku. Ochranný povlak neumožní usazení nečistoty na povrchu vláken. Merino oblečení se tak téměř nešpiní, odolá dokonce i následkům svačiny vašich malých neposedů. Má samočistící schopnost, proto, pokud se již nějaká nehoda přihodí, látka si od flíčku sama postupně pomůže. Merino oblečení tak nevyžaduje časté praní.


 

Vždy čerstvá

MERINO JE VÁŠ OSOBNÍ ANTIBAKTERIÁLNÍ  ŠTÍT

Účinně zamezuje množení bakterií.

Při zkoumání všech záhad světa děti přijdou do styku s nejrozličnějšími bakteriemi. Ty se, mimo jiné, mohou shromažďovat a růst právě v oděvu. S oblečením z merino vlny nemusíte mít strach: merino vlákna jsou antistatická, nepřitahují prach a ani žádné mikroby. Lanolin pokrývající merino vlákna je do značné míry antibakteriální, zastavuje množení nežádoucích mikroorganismů. Navíc vytváří suché, mikroorganismům nepřátelské, prostředí. Takže roztoči, plísně ani bakterie se nemají šanci v merino oděvu udržet, ani rozmnožit.

A proč je to pro vás důležité?

Máte jistotu, že o vaše dítě je postaráno i s ohledem na hygienu. Oblečení není vlhké, váš potomek je vždy v suchu, a ani po delším nošení nebo nehodě s protékající plenkou oblečení z merino vlny není cítit.


 

ÚDRŽBA MERINA  VÁM NEDÁ TÉMĚŘ ŽÁDNOU PRÁCI

Naše merino oblečení lze prát i v automatické pračce a nemusíte ho žehlit.

Na merino oblečení je skvělé to, že jej nemusíte prát po každém použití: odpuzuje nečistoty i vlhkost, je antibakteriální, a na vzduchu velmi rychle regeneruje a získá zpět svou původní svěžest. Po každém nošení doporučujeme obrátit oblečení naruby a nechat ho volně zavěšené nebo rozložené vyvětrat.

Když už jej musíte vyprat, je to snadné. Pokud se vám nechce prát jej v ruce, zvládne to vaše automatická pračka. Vyberte jemný program se symbolem ruční praní / vlna na 30°C, a je to!

Navíc, přirozeně spirálovitá struktura merino vlny zajistí, že se jednotlivá vlákna chovají jako pérko – po ohnutí se zase vrátí do svého původního tvaru, aniž by to na něm bylo nějak patrné. Merino oblečení proto není nutné žehlit, nemačká se, ať už s ním vaše děti (a pračka) budou podnikat cokoliv.

Merino vlákno je ideální pro všechny zaneprázdněné rodiče.

 


 

Vždy čerstvá

MERINO OBLEČENÍ  PEČUJE O CITLIVOU POKOŽKU VAŠICH DĚTÍ

Je hypoalergenní, jemné a příjemné. A hlavně, nekouše.

Často panují obavy, že merino oblečení, podobně jako jiné vlněné oblečení, bude na nahé pokožce kousat. Ale nemusí to být pravda. „Kousavost“ závisí na průměru použitých vláken. Ten se obvykle u vlněného oblečení pohybuje mezi 27 až 50 mikronů. A ano ta mohou kousat, jsou totiž relativně tvrdá, málo elastická a při styku s kůží se neohnou, dráždí a vyvolávají pocit svědění.

Jen pro porovnání: lidské vlasy mají tloušťku od 45 do cca 90 mikronů.

S naším merinem je to jinak. Naši dodavatelé používají velmi jemná vlákna, o průměru 15 až 23 mikronů. Ta jsou natolik tenká, že se při styku s tělem všeho dítěte ohnou a pokožku nijak nedráždí. Jsou jemná, nadýchaná a příjemná na dotek. Jednoduše jsou ta pravá pro citlivou pokožku vašich nejmenších.

Díky impregnaci lanolinem, tzv. ovčím voskem, se v pletenině merino vlny nedrží prach, mikrobi ani roztoči. Ovce z námi používaných chovů jsou chovány v podmínkách ekologického zemědělství, jejich vlna tedy neobsahuje pesticidy, herbicidy, hnojiva ani jiné nežádoucí látky. Merino oblečení je tedy ideální pro děti trpící astmatem, alergiemi, a dokonce i ekzémem.


 

MERINO JE NEJLEPŠÍ OCHRANA PŘED UV ZÁŘENÍM

Poskytuje ochranu před UV paprsky.

Merino je také vynikající opalovací krém, který přirozeně chrání jemnou pokožku vašeho dítěte před škodlivými UV paprsky.

Udává se, že merino oblečení má ochranný faktor o síle 25 až 50 SPF, což je 2,5x více než konvenční bavlněné oblečení.. Připočteme-li jeho termoizolační a funkční vlastnosti, získáme úžasné oblečení do letních dní – chrání před sluncem, ochlazuje pokožku a odvádí pot.

A to vše bez přítomnosti škodlivých látek, které se běžně vyskytují v opalovacích krémech.

 


 

MERINO JE JEDINÉ PŘÍRODNÍ VLÁKNO, KTERÉ ODOLÁ OHNI

Pro bezpečnost dětí

Díky schopnosti absorbovat vlhkost z okolí a obsahu dusíku potřebuje vlna k udržení vznícení hodně kyslíku. Při kontaktu s ohněm vlna, místo aby vzplála plamenem, nejprve doutná, karbonizuje, a následně se uhasí. Říkáme, že je samozhášivá. Proto je často používána k výrobě ochranných oděvů hasičů, nebo jim dokonce slouží jako hasicí pomůcka - vlněná přikrývka, jíž se zakrývá při hašení oheň, aby se zabránilo přístupu kyslíku k plamenům, je tradiční výbavou mnoha hasičských sborů. Na rozdíl od mnoha umělých vláken (např. akrylových nebo polyesterových) se vlna pod vlivem vysoké teploty netaví a nelepí na kůži, ani se do ní nespéká, a když už chytne, emituje během hoření méně kouře a toxických par než syntetická vlákna.

Přírodní rostlinná vlákna, jako je bavlna nebo len, se zase při styku s ohněm chovají jako papír. Velmi snadno se zapálí a velmi rychle hoří. Může za to v nich obsažená celulóza. Nechvalně známý nápis "Keep away from fire" dostává z tohoto úhlu pohledu zcela nový rozměr. Co říkáte?

Samozhášivá schopnost vlny, u merino nevyjímaje, je proto velmi důležitá vlastnost. Ač se to nezdá, popáleniny způsobené vzplanutím oděvu, jeho natavením, a následním spečením do kůže, jsou jednou z příčin těžkých popálenin v případě nehod s ohněm.


 

Vždy čerstvá

ORGANICKÉ, OBNOVITELNÉ, BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÉ

V symbióze s přírodou.

Merino je přírodní materiál, který je obnovitelný, snadno biologicky rozložitelný a nemá vliv na ekologickou rovnováhu. Ovce Merino potřebují jen to, co příroda dala - vodu, vzduch, slunce a trávu! Když je merino spotřebováno, přirozeně se rozkládá v půdě a vrací zemi hodnotné živiny. Té zemi, kterou tráva použije pro růst, a ovce pak spasou trávu jako potravu. Zvolíte-li merino, dáte svému dítěti nejen jedno z nejoptimálnějších a nejzdravějších vláken, které matka příroda vynalezla, ale přispíváte také péčí o prostředí, ve kterém vyrůstá. To je důležitá pomoc pro budoucí život na naší planetě.

Naši dodavatelé používají jen vlnu pocházející z ekologického zemědělství. Ovečky žijí na volných pastvinách a jsou krmeny přirozenou stravou. Když doslouží, je merino oděv kompostovatelný. Vrátí tak půdě všechno, co bylo pro vlnu, z níž je vyroben, potřeba.

Kromě důrazu na ekologii se zaměřujeme i na etickou stránku výroby i ostatní principy "slow fashion". Naše oděvy jsou vyráběny v malých dílnách v Německu a České republice. Jejich nákupem tedy přispíváte i k rozvoji lokálního podnikání.

Novinky z našeho blogu

Merino podložky do autosedačky
15.02.2023 Rady a tipy
Merino podložky do autosedačky
Pro rodiče je bezpečnost jejich dítěte v automobilu naprostou prioritou. Proto se snaží vybírat nejlepší autosedačky a doplňky, které zajistí pohodlí ... číst celé
Kočárkování v zimě
28.01.2023 Rady a tipy
Kočárkování v zimě
O oblékání, výhodách merino oblečení pro děti, principech vrstvení a podobně, už jsme toho napsali hodně. Jak ale zajistit tepelný komfort v zimě u mi... číst celé
Jak vybrat dětský spací pytel z merina
09.12.2022 Rady a tipy
Jak vybrat dětský spací pytel z merina
Možná už jste četli náš článek o tom, jak je merino skvělé na spinkání a už nyní ukládáte děti ke spánku v bodýčku, overalu, nebo pyžamku z merino vln... číst celé
Jak vybrat tu správnou kuklu?
30.11.2022 Rady a tipy
Jak vybrat tu správnou kuklu?
Když se nás rodiče ptají, jaký kus merino oblečení mají k nosítku pořídit, protože to má opravdu smysl, odpovídáme v podstatě jednohlasně: pořiďte kuk... číst celé
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE