Doprava Balíkovnou zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Šťastné dítě nebo jak chytře oblékat na podzim a v zimě
23.11.2019
Rady a tipy

Šťastné dítě nebo jak chytře oblékat na podzim a v zimě

Jak na oblékání nejmenších

Česká republika je pod vlivem mírného teplého přechodného podnebí, což v praxi znamená, že se počasí někdy může změnit nejen ze dne na den, ale někdy i z hodiny na hodinu. To  je pro rodiče často výzvou pro výběr vhodného dětského oblečení, například pro celodenní pobyt v mateřské škole. Pro rodiče je problematické zejména odhadnout, jaké bude počasí po celý den venku, jak to bude v mateřské škole a jak se dítě správně oblékat tak, aby se nenachladilo, ale zároveň nepřehřívalo. 

Nemoci u malých dětí jsou často způsobeny právě špatným oblékáním – ve školkách je často přetopeno a děti, které jsou stále v pohybu mají tendenci se přehřívat. Když jdou pak na procházku, nebo se z ní naopak vracejí, jsou vystavené velkým teplotním změnám. Dítě ve vlhkém zpoceném oděvu má narušený termoregulační systém, což je pozvánka pro návštěvu různým virům…

 

Přehřáté dítě = pot = pocit mokra = ochlazení těla = riziko infekce

 

Jak tedy zajistit, aby mělo dítě ochranný štít proti infekcím po celý den pouze pomocí správně vybraného oblečení?

Jako cibule...

Metoda oblékání ve vrstvách je stará jako svět a funguje dokonale, ale - zejména pro děti - pouze s určitými předpoklady, o kterých ne každý ví. Bohužel si malé děti samy nedokáží uvědomit, zda jsou oblečené příliš teple nebo naopak málo a tak se zpotí dříve, než jim dojde, že jim j například v čepici horko a sundají si jí.

Kromě toho jsou děti během hry často střídavě nejprve v intenzivním pohybu a poté v naprostém klidu, proto musí mít vrstvy “cibule” určité vlastnosti a ještě mezi sebou spolupracovat.

Malé děti nejsou schopny regulovat svou teplotu jako dospělí a ztrácí teplo čtyřikrát rychleji, proto děti více než kdokoli potřebují větší ochranu před náhlými změnami teploty.

Nejlepší je tedy vybrat oblečení vyrobené z přírodních vláken, která jsou propustná pro vzduch a umožňují jeho volný oběh. Bavlna, která dominuje mezi dětským oblečením, bohužel není nejlepší volbou pro podzimní a zimní období. Je sice příjemná a příjemná pro jemnou pokožku batolete, ale mokrá se velmi rychle stává těžkou, lepkavou a chladnou a na těle poměrně dlouho schne (přičemž vlhkost zesiluje pocity chladu). 

Oproti tomu je merino vlna je stejně příjemná a jemná a díky svým všestranným vlastnostem je pro děti rozhodně lepší volbou pro podzimní a zimní období. Termoregulační vlastnosti vlny pomáhají přizpůsobit tělesnou teplotu dítěte podmínkám, které ho obklopují. Mezi přirozeně zkroucenými merino vlákny existují miliony vzduchových kapes (vzduch je nejlepší izolátor), které vytvářejí příjemné hřejivé mikroklima přímo na těle. Merino je zároveň velmi vzdušné a uvolňuje přebytečné teplo ven, což zabraňuje přehřátí.

Schopnost účinně řídit vlhkost dělá z merina jediné vlákno, které odvádí pot ve formě páry, aniž by čekalo, až se kondenzuje na zádech aktivního dítěte.

Merino vlákna mají navíc extrémně vysokou absorpční schopnost vlhkosti - až 35% své hmotnosti! (pro srovnání, absorpční kapacita bavlny je pouze 20%). A co se stane, když je vlhkosti tolik, že nakonec zvlhne i vlna? V první řadě vlna velmi rychle schne a zadruhé, díky své tepelně-izolační vlastnosti, dokáže vlna hřát, i když je vlhká.

Jakmile tedy máme oblečení, které poskytuje tepelnou izolaci a vždy udržuje pokožku suchou a teplou, můžeme přistoupit ke druhému kroku, tedy k vytvoření vrstev.

Optimální je použití 3 vrstev oblečení, z nichž každá má jinou funkci, a společně se vzájemně doplňují a spolupracují pro pohodlí dítěte.

 

  1. vnitřní vrstva, navržená tak, aby rychle a účinně odváděla vlhkost z povrchu dětské pokožky
  2. střední vrstva , zajišťující tepelnou izolaci
  3. vnější vrstva , chránící před deštěm a větrem

 

První vrstva - vnitřní

První vrstva oděvu by měla být měkká, přirozená a prodyšná. Dokonalá vnitřní vrstva, stejně jako druhá kůže, zajišťuje volnost pohybu a reguluje tělesnou teplotu dítěte. Oděv by měl být pružný, přiléhající, ale ne příliš těsný. Úkolem této vrstvy je samozřejmě izolace , ale především zvládání vlhkosti a v důsledku toho udržování pokožky v teple a suchu .

Je velmi důležité, aby vnitřní vrstva neabsorbovala vodu jako houba, ale chovala se jako “trubice”, která „odvádí“ vlhkost a vytlačuje ji mimo oblečení. Bavlna rychle absorbuje pot, což způsobuje nepříjemný pocit vlhkosti, a chladu. Proto zpocené mokré bavlněné tričko nebo bavlněné punčocháče, často oblečené v zimě pod kalhotami, mohou způsobit více škody než užitku tím, že způsobí únik tepla a ochlazení malého organismu. Merino vlna naopak funguje jako první vrstva zcela perfektně a není bez důvodu, že si toto vlákno často vybírají i sportovci, nebo horolezci do extrémního počasí.

Jak může tato vrstva vypadat v reálu? Například jako merino body a harémky pro nejmenší děti, nebo merino triko s dlouhým rukávem a legínky pro větší děti..

Druhá vrstva - střední

Střední vrstva je další izolační vrstva nutná pro chladnější dny. Tato vrstva by měla udržovat tělo v teple a nedovolit proniknutí chladu zvenku. Oblečení v této vrstvě může být vyrobeno ze stejných materiálů jako základní vrstva, přičemž tloušťka této vrstvy by měla být přizpůsobena teplotě vzduchu a venkovním podmínkám. Další vrstva merino vlny nebo třeba i fleecu je nejlepší volbou pro děti, protože takové oblečení dýchá a pokračuje v práci první vrstvy přímo na kůži. Druhou vrstvou může být například merino svetr nebo kabátek, fleecová mikina, merino tepláčky a merinu nákrčník.

Vlna je prodyšná, takže kůže může stále dýchat. Kromě toho je tento přírodní materiál poměrně odolný vůči smáčení, takže druhá vlněná vrstva může být také použita během sněžení nebo mírného deště.

 

Třetí vrstva - vnější

Vnější vrstva je trochu jako skořápka, která by měla chránit ostatní vrstvy před drsnými povětrnostními podmínkami (vítr, mráz, déšť, sníh). Ideální je softshellová bunda, ve velké zimě pak nějaká ještě teplejší, například péřová.

 

Teplo od hlavy až k patě

I s nejlépe složenými vrstvami nemůžeme zapomenout na vhodné doplňky, které udrží v teple hlavu, ruce a nohy.

Hlava je největším zdrojem tepelných ztrát, proto je důležité zajistit její náležitou ochranu. Za prvé, pro dítě je nejlepší mít ve své skříni kuklu a čepici, čepice je pak ideální jedna slabší a jedna silnější.

Kukla i čepice by měla dobře přilnout k hlavě a měla by být vyrobena z přírodního materiálu – tedy opět například merino vlny jejíž přirozená prodyšnost umožní pokožce dýchat a větrat, aby bylo přebytečné teplo a vlhkost odváděno pryč a hlava vždy zůstala teplá a suchá.

Ruce dítěte jsou v neustálém pohybu, protože mu umožňují doteky zkoumat vše kolem sebe – proto je důležité zajistit jejich náležitou ochranu. Nošení rukavic je zásadní při velmi nízkých teplotách a mrazivém větru, protože může způsobit omrzliny, které jsou doprovázeny zarudnutím, bolestí, otokem a svěděním. Takový nepříjemný zážitek může být pro dítě bolestnou vzpomínkou na hraní ve sněhu a odradit ho od zimních aktivit venku. Samozřejmě je opět nejlepší vybrat si rukavice z přírodních materiálů a proo intenzivní a dlouhé hraní na sněhu je také vhodné si nasadit své druhé nepromokavé rukavice jako ekvivalent třetí vrstvy oblečení.

Posledním prvkem, na který nemůžete zapomenout, jsou nohy . Nejprve se ujistěte, že má dítě správnou obuv, která izoluje od chladného povrchu. Za druhé pravidelně kontrolujte, zda není dětská obuv nějak poškozená, např prasklá, nebo prodřená, což by mohlo způsobit vniknutí vody nebo sněhu do boty. Za třetí, oblékněte dítěti teplé ponožky. Ty nejlěpší jsou samozřejmě z merino vlny, protože merino produkuje teplo, které zahřívá chodidla, zatímco je vzdušné a prodyšné čímž chodidla chrání před přehřátím. Samočisticí a antibakteriální vlastnosti Merino znamenají, že ponožky také brání růstu bakterií a hub a v důsledku toho i nepříjemnému zápachu.

Mateřská škola je velkou lekcí nezávislosti dětí a důvěry rodičů, stejně jako velkou zkouškou imunity dítěte v důsledku podzimního a zimního počasí a také shluků bakterií a virů na jednom místě.  Stojí za to podpořit imunitu dítěte tím, že mu poskytneme vhodně sestavené oblečení, aby se cítilo pohodlně po celý den.

Potřebujete poradit, jaké oblečení pro vašeho drobečkavybrat? Kontaktujte nás! :-)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE