- Štítky blogu
- údržba
- materiály
- praní
- merino oblečení
- výběr velikosti
- merino kukla
- rady a tipy k oblékání
- ZM Basic
- funkční vrstvy
- žmolky
- celoroční merino
- letní merino
- zimní merino
- praní merina
- vařená vlna
- ZM Jóga
- merino fleece
- vrstvení oblečení
- nošení v zimě
- sonett
- lanolin
- nosicí oblečení
- slow fashion
- vlna
- moli
- údržba oblečení
- spánek
- zima
- podzim
- oblékání
- merino bazar
- hedvábí
- spací pytel
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Rady a tipy
- Péče o merino pro pokročilé: lanolinová lázeň
Péče o merino pro pokročilé: lanolinová lázeň
Jak na merino
Jednou z předností merino oblečení je, že vám opravdu dlouho vydrží. Má to však jednu podmínku: musíte o něj pečovat. Kromě správného postupu praní a jeho ochrany před napadením moly, je jednou z věcí, která merinu velmi prospívá, i občasná lázeň v lanolinu.
Lanolin, neboli ovčí tuk, je hustá poloprůhledná hmota žluté barvy, ne nepodobná vazelíně. Pro ovce představuje velmi důležitou ochranu před nepřízní počasí a povětrnostními vlivy. A ačkoliv je vlna po stříhání před dalším zpracováním čištěna, malé množství lanolinu si ponechává až do konce procesu výroby oděvu. Což je jedině dobře, protože bez něj by byla vlákna křehká, nepodajná, a škrábavá.
Nošením, a zejména praním, však podíl ovčího tuku ve vláknech neustále klesá. A tak není od věci, čas od času, množství lanolinu v tkanině obnovit. Získá tak opět svou nadýchanost, odolnost vůči nečistotám i pachům, a stane se opět jemnou a příjemně nositelnou. Dokonce, u oděvů, které vás "koušou" už z výroby, může lanolinová kůra pomoci, aby se oblečení stalo nositelné.
Na to, jak často oblečení vykoupat v ozdravné lázni, univerzální pravidlo neexistuje. Obecně se doporučuje 1x za 2-3 měsíce. Kromě vlivu fází měsíce (vtip) se potřeba lanolinové kůry řídí četností praní a nošení daného kousku oblečení a požadavky na jeho vlastnosti. Kukličky lanolinuji více než body a harémky, protože mi vyhovuje, když ochrání děti v sychravém počasí i před vzdušnou vlhkostí. V podstatě se řídím subjektivním pocitem: vždy když oblečení jakoby zhrubne a zdrsní, začne se špinit a přichází o svou samočisticí schopnost, nebo je cítit potem i po důkladném vyvětrání, je čas na doplnění tukových zásob vláken.
A jak na to? Nebojte, je to jednoduché!
Na výběr máte ze dvou možností výchozích surovin:
- Tou první je příprava lázně z čistého lanolinu a mýdla či šamponu. Lanolin buď můžete koupit na váhu v lékárně (chtějte adeps lanae, neboli bezvodý lanolin) nebo v jakémkoliv eko-obchůdku nebo e-shopu s látkovými plenami.
Lanolinování je totiž základní procedurou, s jejíž pomocí se impregnují vlňáčky - svrchní vlněné plenky, aby nepropustily obsah savé vnitřní plenkové vrstvy na oblečení. Rozdíl mezi tím z lékárny a jiných obchodů je v tom, že adeps lanae koupený v lékárně je čištěný do tzv. lékárenské kvality. Máte tedy jistotu, že neobsahuje žádné zbytky pesticidů ani herbicidů, a je vhodný i pro citlivou dětskou pokožku. Lze ho také použít i jako skvělou ochranu rtů před mrazem, k ošetření rozpraskané kůže nebo bolavých a loktů, oparů a spálenin.
Účinek impregnace lanolinem je velmi spolehlivý, správně nalanolinované vlňáčky udrží i po celonočním spánku (a tedy hooooodně mokré vnitřní plence) pyžamko i postel v suchu. Což nás doma přivedlo na myšlenku impregnace manželova norského vlněného svetru tak, aby se dal nosit místo vrchní zimní bundy. A věřte nevěřte, funguje to, zvládne i docela solidní jizerský déšť.
- Druhou možností je využití namíchané lázně na vlnu od některého z výrobců ekologicky šetrné kosmetiky. Osobně máme výborné zkušenosti s Wool Care od Sonettu. Natolik výborné, že jsme se rozhodli tento výrobek zařadit na na náš e-shop. Kromě lanolinu obsahuje i další přírodní rostlinné oleje a vonné silice, které vám pomohou vlnu ochránit před moly. Jeho použití je velmi podobné jako u čistého lanolinu, jen vám odpadne nutnost emulgace tuku pomocí mýdla nebo šamponu, protože to je již ve výrobku obsaženo. Výrobce dokonce uvádí využití i pro zmiňované vlněné svrchní plenky, ale zkušenost nemáme.
Samotný postup procedury je jednoduchý: kromě oblečení, lanolinu a mýdla nebo lanolinové kůry, potřebujete škopek, vědro nebo vanu, čajovou lžičku, odměrku a konvici na vaření vody. Dále potřebujete asi 2 hodiny času.
A pak opatrnost: vždy zkontrolujte teplotu lázně i vody určené pro máchání. Merino, stejně jako i jiné druhy vlny, jsou při praní velmi háklivé na změny teplot, a při větší výkyvech teploty lázně se srazí.
Ano, vlna vydrží bez problémů praní na 40°C, ale tuto teplotu musíte dodržet po celou dobu procesu. Jakmile pustíte na máchání studenou vodu a ohřáté oblečení do ní ponoříte, získáte obleček pro panenky (v lepším případě). V tom horším se oděv natáhne naprosto nepředpokládaným směrem, jeho struktura zhoustne a zplstnatí. Při jednom pokusu s kašmírovým svetrem se mi podařilo vyrobit krásnou deku pro naše kočky. Nešla moc dobře ohnout, měla snad metr na délku a 30 cm na šířku, ale úžasně hřála. Dodnes nechápu, jak se mohl dámský svetr velikosti M do něčeho takového transformovat. Takže bacha na to!
- Odměřte 1/2 lžičky lanolinu nebo lanolinové kůry a zalijte ve škopíčku (vědru nebo vaně) cca 50ml horké vody. Množství vody není tak důležité, podstatnější je její teplota. Aby se tuk dobře rozpustil, musí být voda dostatečně horká, nejlepší je právě vroucí voda z rychlovarné konvice. Zamíchejte a počkejte až se přípravek zcela rozpustí. Z připravené lázně získáte jednolitou mléčnou tekutinu, z lanolinu získáte vrstvu rozpuštěného tuku na hladině vody. Pokud jste použili lanolin, přidejte ještě lžičku tekutého mýdla nebo šamponu a zamíchejte. Opět vám musí vzniknout mléčná tekutina.
- Dolijte vzniklý roztok studenou vodou do objemu 1l. Toto množství stačí na zhruba 2 dětská body nebo 1 triko pro dospělého. Množství roztoku upravíte znásobením dávky surovin.
- Zkontrolujte teplotu lázně, a pokud je tak akorát (ideálně jen trochu vlažná, ve studené se začne tuk zase srážet do pevné podoby a nerozprostře se v tkanině rovnoměrně a nechá na povrchu ošklivé mastné mapy), ponořte do ní vlněné oblečení. Lepší je ho předem namočit nebo vyprat (opět pozor na teplotu vody), ale dá se použít i suché. Doporučená doba namáčení je 0,5 - 1 hodina, ale prodloužením času třeba i přes noc nic nezkazíte.
- Oblečení vyndejte, vymáchejte v čisté vodě o stejné teplotě jakou měla lázeň, opatrně vymačkejte a nechte uschnout, nejlépe rozprostřené na dobře prodyšné podložce.
A je to hotové. Po uschnutí bude vaše oblečení zase jemné a ošetřené. Pokud byste trvali na silné impregnaci (třeba na vrchní svetr), je třeba první lázeň 2x -3x opakovat (vždy až po uschnutí oděvu).
Když se něco nepovede...
Pokud to s množstvím lanolinu přeženete a oblečení bude hodně mastné, přeperte ho v šamponu nebo jemném prostředku na vlnu. Případně jej noste, mastná vrstva se za chvilku vstřebá (do vaší pokožky) a pocit mastnoty zmizí. To samé platí o případných vrstvách nerovnoměrně usazeného lanolinu ze studené lázně. Opět pomůže oděv "onosit" nebo jej ponořit do teplé vody s kapkou šamponu, aby se lanolin znovu rozpustil a usadil rovnoměrně.
Jen pro dopnění. Sonett u svého Wool Care doporučuje i použití zředěného roztoku do pračky místo aviváže. Osobně nemám tento postup vyzkoušený, a trochu bych se bála nedostatečného vymytí mastnoty z pračky. S klasickým lanolinem to rozhodně nedoporučujeme, studená voda v posledním máchacím cyklu způsobí jeho usazení v potrubí a na čidlech a nemuselo by to dopadnout dobře ;-)