- Štítky blogu
- údržba
- materiály
- praní
- merino oblečení
- výběr velikosti
- merino kukla
- rady a tipy k oblékání
- ZM Basic
- funkční vrstvy
- žmolky
- celoroční merino
- letní merino
- zimní merino
- praní merina
- vařená vlna
- ZM Jóga
- merino fleece
- vrstvení oblečení
- nošení v zimě
- sonett
- lanolin
- nosicí oblečení
- slow fashion
- vlna
- moli
- údržba oblečení
- spánek
- zima
- podzim
- oblékání
- merino bazar
- hedvábí
- spací pytel
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Zajímavosti
- Příběh přírodních oděvních materiálů
Příběh přírodních oděvních materiálů
I když na našem e-shopu hraje hlavní roli merino, a vedlejší roli hedvábí, je celá řada dalších přírodních materiálů vhodných pro výrobu oděvů. Každý z nich má nějaká pro a jiná proti, a každý z nich jistě najde ve vašem šatníku své uplatnění. Abychom byli fér, přinášíme vám krátké příběhy některých z nich.
Třeba vám přehledné shrnutí usnadní výběr optimálního oblečení i pro jiné příležitosti než pro pobyt v přírodě (protože tam nic lepšího než merino prostě není :-) ), a pomůže vám zajistit tu správnou péči, aby vám oděvy co nejdéle vydržely.
zdroj: www.pixabay.com
Hedvábí
Při své jemnosti, tenkosti a nízké hmotnosti je neuvěřitelně pevné. Zároveň jemné, příjemné na tělo a svým způsobemse chová jako moderní funkční materiál - saje pot, odvádí ho od těla směrem ven, v létě chladí, v zimě hřeje.Při nízké gramáži, přináší vysokou pevnost.
Naši dodavatelé jeho vynikajících vlastností využívají v kombinaci s merinem (obvykle 30% podíl hedvábí a 70% podíl extra fine merina) k dosažení jemnosti oblečení a eliminaci podráždění jemné pokožky miminek. Jestli se bojíte, že vás merino bude kousat nebo nebude příjemné na těle, volte jej s příměsí hedvábí, je totiž vhodná i pro pokožku nejmenším dětiček, atopiků nebo lidí s extrémně citlivou pokožkou.
Údržba hedvábí:
Hedvábí je náročnější na údržbu. Škodí mu zásadité prostředí, tedy mýdla a prací prášky, kromě těch určených na jemné látky, chlorové bělidlo (savo), a také pot. Oblečení nošené přímo na tělo je proto lepší chránit podšívkou. Je odolné proti plísni a nežerou ho moli.
U hedvábných materiálů je taková variabilita tkanin a způsobů barvení, že je vždy třeba zkontrolovat štítek s pokyny k praní - některé hedvábné látky se mohu prát jen v ruce, jiné snesou jemný program v pračce, další je třeba nechat vyčisit v čistírně oděvů.
Naše oděvy jsou vždy v superwash úpravě. Můžete je tedy dát, i přesto, že obsahují hedvábí, bez obav do pračky na jemný program na vlnu.
Hedvábí neždímejte, ani nedávejte do sušičky.
Hedvábí nikdy neskladujte na přímém světle a při vysokých teplotách.
zdroj: www.pixabay.com
Bavlna
Je odolná, pevná, a přitom měkká, příjemná na tělo, dobře saje pot a je prodyšná. Dobře se pere a při praní vydrží i vysoké teploty.
Nevýhodou bavlny je, že se dost mačká, a někdy při mechanickém namáhání může žmolkovat. Pokud je mokrá, dlouho schne a na těle studí.
V posledních letech se také ukazuje jako problém její výrazně proměnlivá kvalita. Poptávka, a s ní i tlak na producenty dodat levnou surovinu v obrovském množství, vede ke snížení kvality a zhoršení dopadů pěstování na životní prostředí.
Kvalitní bavlna je bavlna dlouhovlákenná s jemným tenkým vláknem, bývá označená zkratkou ELS (extra dlouhé vlákno) nebo Sea Island. To je bavlna "starého typu" - tvarově stálá, měkká a s vysokou výdrží. Pokud máte na výběr, sáhnětě po bio bavlně (organic cotton), která je nejen šetrnější k přírodě, ale i k vašemu organismu.
Bavlnase hodí pro volnočasové oblečení, ležérní městské oděvy, spodní a noční prádlo.
Údržba bavlny:
• Přírodní nebo bílá bavlněná textilie snese bez problémů teploty 60°C-95°C, barevnou bavlnu pak perte na na 40°C.
• Bavlněné oblečení před praním otočte.
• Preferujte delší programy. Aby prášek dobře odstranil nečistoty, potřebuje působit na špínu dostatečně dlouho.
• Bavlnu lze žehlit na vyšší teplotu - obvykle druhý nejvyšší stupeň na žehličce.
• Pokud máte bavlněnou látku s nějakou příměsí, je třeba se řídit pokyny pro údržbu dané příměsi.
Aby se zvýšily užitné vlastnosti bavlny, bývá obohacena mikrokapslemi, které jí umožní chovat se jako funkční materiál. Takto vzniklou tkaninu možná znáte pod obchodním názvem Outlast. A ačkoliv není přírodním materiálem, rozhodli jsme se ho, jakožto levnější obdobu merina, do našeho přehledu zařadit.
Outlast
Outlast byl vyvinut pro účely amerického kosmického výzkumu jako vysoce funkční materiál určený pro výplň skafandrů kosmonautů. Jedná se o "inteligentní" materiál. Jeho podstatou je systém mikrokapslí, které obsahují látku, jež je schopna měnit skupenství v závislosti na okolní teplotě. Mikrokapsle jsou navázány na bavlnu. Při nošení jsou schopny v sobě, právě díky změně skupenství, teplo buď akumulovat nebo ho uvolňovat.
Výhodou materiálu je tedy jeho jemnost a šetrnost k pokožce, zajištěná bavlnou, vysoká termoregulační schopnost.Aktivně omezuje pocení- nejen, že odvádí pot od těla, ale budete se v něm méně potit.
Jeho nevýhodou je nižší životnost než u oblečení z merina, delší doba schnutí, a také to, že pokud jej namočíte, narozdíl od vlny nehřeje.
Outlast se z NASA přenesl do světa aktivního sportu, v podobě vysoce funkčního prádla, ale i do světa rekreace, v podobě přikrývek, dek a spacáků. A v neposlední řadě i do světa dětského odívání - vyrábí se z něj čepičky, rukavičky, trika a kalhoty, ponožky nebo třeba návleky na nožky.
Údržba:
• Oblečení z Outlastu je možné prát v pračce na jemný program v rozmezí 40°C-60°C.
• Ždímejte na menší otáčky - max. 800 ot./min.
• Nepoužívejte sušičku prádla.
• Sušte volně rozložené nebo pověšené.
• Nežehlete.
zdroj: www.pixabay.com
Len
Jeho pěstování je ekologičtější než pěstování bavlny. Je plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, navíc je mnohem odolnější a pevnější. Tedy i životnost lněného oblečení je vyšší než životnost oblečení bavlněného. To ze lněného oblečení dělá jednu z nejekologičtějších variant oblékání.
Vlastnosti lnu oceníte hlavně v letních měsících - je lehký, prodyšný, na těle působí chladivě, v chladu ale hřeje. Absorbuje vlhkost a nepřejímá pachy. Takže ve lněném oblečení se nebudete potit ani v parném létě, a pokud už se zpotíte, nebude nic cítit. Len má vlákna, která se méně špiní, proto lněné oblečení nemusíte často prát. Poskytuje i ochranu proti UV záření. Je z něj příjemné letní oblečení i pro miminka nebo alergiky.
Jeho nevýhodou je vysoká mačkavost a náchylnost vláken ke zlomení (proto je třeba ždímat jej na nižší otáčky). Další z nevýhod, s níž je třeba počítat je vyšší srážlivost při praní, a naopak tendence vytahat se a ztratit tvar při nošení, třeba na kolenou, pokud dlouho ve lněných kalhotech sedíte. Ale nevěště hlavu, po vyprání nebo přežehlení oblečení obvykle získá původní tvar zpět.
Len se hodí na volnější oblečení pro volný čas, ale ne na sportovní oděvy. Ideální je jeho použití na košile, letní obleky, letní šaty a kalhoty.
Údržba lnu:
• Lněné výrobky před praním vždy obraťte naruby, zabráníte tak vzniku bílých map na povrchu oděvu.
• Teplotu zvolte podle druhu tkaniny a dle štítku výrobce. Obecně len snese teploty 40°C-60°C. Bílý nebo přírodní materiál snese v pohodě 60°C, barvená lněná textilie snese jen 40°C.
• Ždímejte na nižší otáčky, ideálně nepřesahovat 800 ot./min.
• Pokud využíváte sušičku, volte jemný krátký program, ale nejlepší je sušit klasicky na šňůře nebo rozložené.
• Len je nutné žehlit - uhladí se vlákno a oblečení si déle udrží svůj tvar. Pokud jej před žehlením nakropíte nebo budete žehlit přes vlhké plátno, povrch látky se bude hezky lesknout.
Tencel (Lyocell)
Tencel je obchodní název pro tkaninu obvykle nazývanou jako lyocell - druh viskózy. Lyocellové vlákno je také velmi savé (saje až o 50 % více tekutiny než bavlna, a přitom zachová na pokožce pocit sucha), nemačkavé a chladivé v létě, hřejivé v zimě. Lyocellové vlákno dokonce působí antibakteriálně, tedy ani zpocené není cítit. Je sametově jemné, velmi příjemné k pokožce, jemně lesklé. Navíc výborně schne, je tedy vynikajícím materiálem i na cesty.
Lyocell je opět jedním z ekologických materiálů: vyrábí se z bukové či dubové celulózy způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí a správně by neměl obsahovat žádné chemické látky.
Rozdíl mezi "obyčejným" lyocellem a tencelem je jen v druhu použitého dřeva - tencel je vyráběn výhradně ze dřeva eukalyptu, nese s sebou tedy i příznivé účinky této léčivé dřeviny.
Tencel se často přidává jako přímes ke lnu nebo bavlně.
Údržba Tencelu:
• Tencel je náchylný na správnou údržbu, jedno špatné vyprání jej může nenapravitelně poničit.
• Oděvy z tencelu lze prát v pračce na jemný program a teplotu 30ºC.
• Používáme šetrný prací prostředek. Pokud jde o barvenou tkaninu, bez optických zjasňovačů a bělidel. Nepoužíváme aviváž. Oděv je vhodné prát v ochranném pracím pytlíku.
• Podobně jako u lnu hrozí při praní polámání vláken, pračku tedy nepřeplňujeme, a ždímeme na nízké otáčky, max. 600 ot./min. Nikdy nenecháme tkaninu v pračce ležet, oděv je nutné pověsit ihned po ukončení pracího programu.
• Sušení v sušičce nelze doporučit.
• Žehlení nebývá nutné, pokud ale chcet oděv vyžehlit, udělejte tak na nižší teplotu, nejlépe bez napařování.
zdroj: www.engel-natur.de
Bambus
Své příznivce si bambus nalezl zejména díky svým unikátním vlastnostem. Je jemnější a příjemnější na omak než bavlna. Bambusová vlákna obsahují látku zvanou kun, která způsobí, že jsou velmi odolná proti množení bakterií. Bambusová textilie tedy nezapáchá ani po delším nošení, nebo je-li propocena. Je jemná a příjemně vzdušná, chrání před UV zářením. Kvalitní bambusové produkty jsou schopny zachytit přibližně 90 % škodlivých UV paprsků. Odvádí vlhkost od těla, a to 4x efektivněji než bavlna. Je nedráždivý, antialergenní. Pomáhá člověku udržovat stálou tělesnou teplotu - tedy v zimě hřeje, v létě chladí, podobně jako ostatní přírodní materiály. Jeho lesk a splývavost evokují hedvábí, a podobně dobře i vypadají.
Jedná se o materiál velmi ekologický. Bambus i po seříznutí u země znovu vyrazí a dále rychle roste. Jedná se tedy o rychle obnovitelný zdroj materiálu.
Nevýhodou je jeho mačkavost a délka schnutí. Také je nutno počítat s tím, že bambus více žmolkuje a je náchylnější na mechanické namáhání během nošení.
Vzhledem k jeho vynikajícícm užitným vlastnostem je nejen hojně používán k výrobě široké palety oblečení.Zejména trik, halenek, body a punčocháčů, legín a ponožek.
Údržba bambusu:
• Perte otočené naruby při maximální teplotě 40 °C s použitím běžného pracího programu.
• Výrobky z bambusového vlákna se nesmí bělit.
• Při praní se rovněž vyhněte aviváži.
• Bambusový úplet nesmí být sušen v sušičce.
• Žehlit je třeba opět po rubu, a při maximální teplotě 100°
• Sušte v rozloženém stavu ve volném prostoru. Je třeba si uvědomit, že v důsledku vysoké nasákavosti vláken, bude prádlo z bambusu schnout přibližne 2x déle, než jste zvyklí.
Konopí
Konopí je surovinou pro výrobu tenkých, někdy až překvapivě jemných, ale stále odolných tkanin. Je 4x pevnější v tahu než bavlna. Snižuje gramáž textilie, ale výrazně zvyšuje její nosnost a pevnost.
Nemnoží se v něm bakterie, má schopnost ničit plísně, tedy konopné tkaniny nepáchnou a skvěle pomáhají bojovat proti kožním onemocněním. Stejně jako všechny ostatní přírodní vlákna mají termoregulační vlastnosti - v zimě hřejí, v létě chladí. Zadrží až 100% UV záření. Poskytuje tak mimořádnou ochranu při pobytu na slunci. Je antistatické, odpuzuje nečistoty. A pokud ho necháte v šatníku déle ležet, nemusíte se bát, že by je napadli moli. Ti totiž konopí neumí strávit.
Jeho nevýhodou je, že není tak jemné, jako třeba bambus a nehodí se tak pro výrobu miminkovského oblečení. Další nevýhodou je lámavost vláken. Pokud jej nešetrně vyždímete na vysoké otáčky, nebo konopnou textilii necháte dlouho zmačkanou, vlákna se polámou a už je nepůjde vyžehlit do hladka.
Konopí oproti bavlně vykazuje až 3x nižší energetickou náročnost při pěstování a zpracování.
Údržba konopí:
• Konopné výrobky před praním vždy obraťte naruby, zabráníte tak vzniku bílých map na povrchu oděvu.
• Perte na dlouhý bavlněný program na 40°. Konopí má to vlastnost, že čím více bude prané, tím bude měkčí a příjemnější na nošení.
• Ždímejte na nižší otáčky, ideálně nepřesahovat 600 ot/min.
• Nepopužívejte aviváž
• Nesušte v sušičce, opět by mohlo dojít k polámání vláken
• Konopí je nutné vyžehlit.
Přehledné srovnání jednotlivých materiálů
materiál | vlastnosti | nevýhody | praní | použití aviváže | sušení v sušičce | žehlení |
bavlna | odolná,pevná, měkká, příjemná, saje pot, prodyšná | mačká se, žmolkuje | 40°-95°dlouhý program | ano | ano | ano vyšší teplota |
hedvábí | jemné, tenké, pevné, chová se jako moderní funkční materiál - saje pot, odvádí ho od těla směrem ven, v létě chladí, v zimě hřeje | náchylné na údržbu a skladování ničí ho pot | čistírna ruční praní jemný program s použitím ochranné síťky ve vlažné vodě ve specializovaném prostředku | ne | ne | ano max. 130° |
len | lehký, prodyšný, v chladu hřeje, v teple ochlazuje Absorbuje vlhkost nepřejímá pachy, méně se špiní, ochrana proti UV záření | mačká se hrozí zlámání vláken | 40°-95°dlouhý program | ano | ano | ano nejvyšší teplota |
Tencel | velmi savé nemačkavé a chladivé v létě, hřejivé v zimě, působí antibakteriálně, sametově jemné, velmi příjemné k pokožce, jemně lesklé,výborně schne | náchylné na údržbu nižší životnost | 30°jemný program | ne | ne | nedoporučuje se nízká teplota bez napařování |
Vlna/merino | výborné termoregulační vlastnosti, v zimě zahřeje a v létě ochladí, hřeje i když je vlhká nebo mokrá, nepřejímá pachy, je antibakteriální | náročná na údržbu i skladování chutná molům není pro citlivou pokožku | ruční praní v pračce na 30° speciální vlněný program speciální přípravek na vlnu | ne | ne | ano nízká teplota |
Bambus | jemnější a příjemnější než bavlna, velmi odolný proti množení bakterií, nezapáchá ani po delším nošení,vzdušná, chrání před UV zářením, odvádí vlhkost od těla, nedráždivý, antialergenní, pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu | nelze prát na více než 40° | 40°jemný program | ne | ne | nízká teplota do 100° |
Konopí | tenkých, odolné, anntibakteriální, ničí plísně, má termoregulační vlastnosti, chrání před UV zářením antistatické, odpuzují nečistoty | hrubší struktura hrozí polámání vláken | 40°dlouhý program | ne | ne | ano vyšší teplota |
Outlast | jemný k pokožce, aktivně zajistí termoregulaci, zmírňuje pocení | umělé vlákno | 40° - 60°jemný program | ne | ne | ne |
Pokud byste se o jednotlivých textilních vláknech chtěli dozvědět něco více, můžete si počíst v článcích na našem sesterském webu www.ZkusNositko.cz. Konkrétně tam naleznete informace o bavlně, hedvábí, lnu, tencelu, bambusu, konopí, a outlastu.