- Štítky blogu
- údržba
- materiály
- praní
- merino oblečení
- výběr velikosti
- merino kukla
- rady a tipy k oblékání
- ZM Basic
- funkční vrstvy
- žmolky
- celoroční merino
- letní merino
- zimní merino
- praní merina
- vařená vlna
- ZM Jóga
- merino fleece
- vrstvení oblečení
- nošení v zimě
- sonett
- lanolin
- nosicí oblečení
- slow fashion
- vlna
- moli
- údržba oblečení
- spánek
- zima
- podzim
- oblékání
- merino bazar
- hedvábí
- spací pytel
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Zajímavosti
- Proč nefandíme umělým příměsím v merino oblečení
Proč nefandíme umělým příměsím v merino oblečení
Ačkoliv zájem o přírodní materiály a o oděvy z nich rok od roku narůstá, doménou moderního oděvního průmyslu jsou materiály uměle vyrobené.
Schválně, koukněte na cedulky vašeho oblečení, kolik z něj je vyrobeno z polyesteru (PES, PET), polyamidu (např. nylonu), polyakrylu (PAN), nebo elastanu (spandexu). Odhady hovoří o tom, že některý z těchto materiálů najdete v 90 % oděvů. A králem syntetiky je v textilní výrobě naprosto jednoznačně polyester.
zdroj: www.pixabay.com
Syntetika vládne světu
Aby ne, syntetická vlákna jsou levná, lehká, většina z nich je velmi odolná, mají stálé vlastnosti i kvalitu, objem jejich výroby je takřka neomezený, vyrobíte jich kolik právě potřebujete a v momentě, kdy je potřebujete. Žádné čekání až doroste rostlina, zapouzdří se bourec nebo ovečkám poporoste srst. Pro průmyslové zpracování a textilní výrobu ve velkých objemech jsou optimální surovinou. Umělé materiály se, díky svým vlastnostem, staly základem tzv. "rychlé módy" (pravým opakem je "slow fashion, o které jsme psali zde).
Syntetické materiály (elastan, PES, PET, polyamid) se používají samostatně, nebo se přidávají k přírodním vláknům, jako jsou bavlna, hedvábí a merino. Výrobci tak zlepšují jejich vlastnosti - zvyšují pružnost, odolnost i tvarovou stálost. Kombinované materiály méně žmolkují, méně se mačkají, lze je prát na vyšší teplotu.
Zdálo by se, že syntetická vlákna jsou ideální textilní surovinou.
zdroj: www.pixabay.com
A teď se pojďme podívat na druhou stranu mince
Co však není u umělých materiálů ideální, je jejich uhlíková stopa, čili dopad na naši planetu, chcete-li. Problém s umělými vlákny je totiž ten, že se vyrábějí z ropy nebo ropných derivátů. Spolu s neustálým nárůstem jejich spotřeby - mezi lety 2000 až 2016 se zvýšila z 8,3 milionu tun na 21,2 milionu tun ročně, a prognózy mluví o tom, že do roku 2030 se číslo téměř zdvojnásobí.
Výroba polyesteru je také velmi náročná na přírodní zdroje, hlavně na vodu, která se používá pro chlazení během výrovního procesu i na barvení materiálu. Vodu používanou na barvení lze totiž jen velmi špatně vyčistit, a tak se vrací zpět do přírody i se stopovými prvky umělých barviv.
A hlavně, naprostá většina těchto "umělých materiálů" není prakticky vůbec rozložitelná. Při praní tohoto oblečení se navíc uvolňují takzvané mikroplasty, které končí v odpadních vodách a následně se dostávají i do našeho organismu (například při praní fleecové mikiny se uvolní až 1,7 gramů mikrovláken).
Textilní výroba se tak stává jedním z významných faktorů poškozování životního prostředí. O to nebezpečnějších, že se o ní zatím nepíše v takové míře, jako třeba o znečistění z dopravy nebo strojírenského průmyslu.
I to je jeden z důvodů, proč pro nás i naše rodiny vyhledáváme primárně oblečení z přírodních materiálů šetrných k životnímu prostředí. Kromě etického rozměru (nechceme podporovat "sweat shopy" ani fast fashion), je pro nás důležitý právě i ten ekologický.
zdroj: www.pixabay.com
Nakupujme odpovědně
A z tohoto pohledu prostě kupování merina nebo bavlny s příměsí syntetiky nedává o moc větší smysl než nákup konvenčního oblečení. A proto ani takové oblečení nechceme nabízet na našem e-shopu (kromě ponožek, kde má příměs své opravdové opodstatnění z hlediska nositelnosti).
Merino má samo o sobě tak skvělé vlastnosti, že nemáme potřebu je zlepšovat jiným vláknem než je přírodní hedvábí. Spolu se skutečností, že námi nabízené kousky pochází z malých českých řemeslných dílen, a od prověřeného výrobce z Německa - společnosti Engel Natur, máte jistotu, že nákup na našem e-shopu je skutečně odpovědným krokem, a to jak ekologicky, tak z pohledu etiky výroby.