Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Merino a tencel: dokonalá dvojka
31.03.2021
Zajímavosti

Merino a tencel: dokonalá dvojka

O merinu jsme toho napsali už spoustu. Věříme, že další představování tohoto výjimečného materiálu by bylo pověstné nošení dříví do lesa.

V naší aktuální jarní kolekci ale naleznete zbrusu nový materiál: merino v kombinaci s tencelem. Skvělý materiál zejména do teplého počasí. Ptáte se, čím je tato dvojka tak výjimečná?

Tencel je obchodní název pro tkaninu obvykle nazývanou jako lyocell - tedy druh viskózy vyráběný z rozdrcených dřevěných vláken, resp. z buničiny, anebo recyklací jiných textilií. Oproti klasické viskóze je lyocellové vlákno odolnější a pevnější. Lyocellové vlákno je také velmi savé (saje až o 50 % více tekutiny než bavlna, a přitom zachová na pokožce pocit sucha), nemačkavé a chladivé v létě, hřejivé v zimě. Máme tedy před sebou opět materiál vhodný na letní parné dny. Lyocellové vlákno dokonce působí antibakteriálně (bakteriální růst je na celulózových vláknech nižší než na vláknech syntetických, což znamená, že nevzniká nepříjemný zápach), tedy ani zpocené není cítit. Je sametově jemné, velmi příjemné k pokožce, jemně lesklé. Navíc výborně schne (vlákna tencel jsou hladká a suchá na povrchu a zadržují vlhkost uvnitř, což zanechává látku suchou na dotek. Fibrily uvnitř materiálu se chovají jako malá mikrovlákna a odvádějí vlhkost skrze vlákno), je tedy vynikajícím materiálem i na cesty.

Tyto vlastnosti předurčují lyocell k tomu být vhodným materiálem pro lehké sportovní, outdoorové i civilní oblečení. Využívá se také na výrobu ložního prádla, v outdooru pak na výrobu spacáků a bund (zejména na podšívky a výplně).

Pokud vás zajímá, jak se lyocell získává, můžete si přečíst náš článek Miniseriál o materiálech: Tencel

A proč se lyocell kombinuje s merinem? Merino díky tencelu němu získá větší jemnost (takže je alternativou pro ty, kterým čisté merino vadí), odolnost a chladivý efekt, který v letních měsících opravdu oceníte.

Jen pro zajímavost - z tohoto materiálu vyrábí tričkai finská Reima nebo Icebreaker, ten pod označením Cool-Lite. Jejich slovy jde o jedinečné spojení přírodních vláken pro všechny, kdo chtějí být aktivní a zároveň zůstat v suchu a pohodlí v horkém létě.

Na našem e-shopu naleznete z této unikátní kombinace materiálů dětskou kolekci, všichni kdo sami šijí si pak mohou temto materiál objednat v metráži.

Merino/tencel

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE