- Štítky blogu
- údržba
- materiály
- praní
- merino oblečení
- výběr velikosti
- merino kukla
- rady a tipy k oblékání
- ZM Basic
- funkční vrstvy
- žmolky
- celoroční merino
- letní merino
- zimní merino
- praní merina
- vařená vlna
- ZM Jóga
- merino fleece
- vrstvení oblečení
- nošení v zimě
- sonett
- lanolin
- nosicí oblečení
- slow fashion
- vlna
- moli
- údržba oblečení
- spánek
- zima
- podzim
- oblékání
- merino bazar
- hedvábí
- spací pytel
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Zajímavosti
- Miniseriál o materiálech: Tencel
Miniseriál o materiálech: Tencel
zdroj:www.pixabay.com, www.stocksnap.io
Tencel (Lyocell)
Tencel je obchodní název pro tkaninu obvykle nazývanou jako lyocell - tedy druh viskózy vyráběný z rozdrcených dřevěných vláken, resp. z buničiny, anebo recyklací jiných textilií. Oproti klasické viskóze je lyocellové vlákno odolnější a pevnější. Lyocellové vlákno je velmi savé (saje až o 50 % více tekutiny než bavlna, a přitom zachová na pokožce pocit sucha), nemačkavé a chladivé v létě, hřejivé v zimě. Máme tedy před sebou opět materiál vhodný na letní parné dny. Lyocellové vlákno dokonce působí antibakteriálně, tedy ani zpocené není cítit. Je sametově jemné, velmi příjemné k pokožce, jemně lesklé. Navíc výborně schne, je tedy vynikajícím materiálem i na cesty.
Tyto vlastnosti předurčují lyocell k tomu být vhodným materiálem pro lehké sportovní, outdoorové i civilní oblečení. Využívá se také na výrobu ložního prádla, v outdooru pak spacáků a bund (zejména na podšívky a výplně).
Lyocell je opět jedním z ekologických materiálů: vyrábí se z bukové či dubové celulózy způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí, a správně by neměl obsahovat žádné chemické látky. Kvalitní lyocellové vlákno je proto ideální pro alergiky, atopiky a ty, kteří trpí na kožní neduhy. Je rozložitelný, tencelové oděvy tedy nezatěžují životní prostředí ani, když doslouží.
Ekologičnost tencelu také spočívá ve vysokém výnosu z půdy, tedy nižšími nároky na zemědělskou půdu než je třeba u bavlny. Objem produkce tencelu na metr čtvereční je desetkrát vyšší než objem produkce z vláken tradiční bavlny. Na šesti metrech čtverečních půdy lze vypěstovat bavlnu potřebnou k výrobě jednoho bavlněného trička, anebo tolik dřeva, že stačí na výrobu deseti triček z tencelu.
Rozdíl mezi "obyčejným" lyocellem a tencelem je jen v druhu použitého dřeva - tencel je vyráběn výhradně ze dřeva eukalyptu, nese s sebou tedy i příznivé účinky této léčivé dřeviny.
A jak se vlákno z dřeva vyrábí? Kmen je zbaven kůry a rozsekán na malé kousky. Potom se rozvaří na celulózu. Při rozpouštění celulózy se používá organické netoxické rozpouštědlo.
Rozvařená celulóza se procedí přes síto do vlažnější vody. Vzniklé „nudle“ se ještě za mokra mechanicky natahují, dokud se dosáhne požadované tloušťky. Potom se vlákno čistí od chemikálií, které se vrací zpět do výrobního procesu, namotá se na cívky a spřede. Z příze se následně tká měkká a velmi příjemná tkanina.
Údržba Tencelu:
- Tencel je náchylný na správnou údržbu a jedno špatné vyprání jej může nenapravitelně poničit. Ale nebojte se vlka nic, pokud dodržíte pár základních zásad, poškození nehrozí.
- Pokud není doporučeno jinak, oděvy z tencelu lze prát v pračce na jemný program a teplotu 30ºC.
- Používáme šetrný prací prostředek. Pokud jde o barvenou tkaninu, bez optických zjasňovačů a bělidel. Nepoužíváme aviváž. Oděv je vhodné prát v ochranném pracím pytlíku.
- Podobně jako u lnu hrozí při praní polámání vláken, pračku tedy nepřeplňujeme a ždímeme na nízké otáčky, max. 600 ot/min.
- Sušení v sušičce nelze doporučit. Lepší je nechat jej schnout volně vyvěšený. Pokud jej před pověšením dobře uhladíte, nebude třeba jej žehlit.
- Žehlení nebývá nutné, pokud ale chcete oděv vyžehlit, udělejte tak na nižší teplotu, nejlépe bez napařování.
Tencel se kromě oblečení využívá třeba i při výrobě šátků a nosítek, příkladem může být značka LennyLamb nebo slovenský výrobce BeLenka.
Velmi zajímavá je i kombinace merina s tencelem, kterou používá mimo jiné finská značka Reima.
Zajímavosti o dalších materiálech - například o bavlně, hedvábí, lnu, merinu a vlně, bambusu, konopí, outlastu anebo souhrnný přehledový článek o všech materiálech, naleznete rovněž na našem blogu.