- Štítky blogu
- údržba
- materiály
- praní
- merino oblečení
- výběr velikosti
- merino kukla
- rady a tipy k oblékání
- ZM Basic
- funkční vrstvy
- žmolky
- celoroční merino
- letní merino
- zimní merino
- praní merina
- vařená vlna
- ZM Jóga
- merino fleece
- vrstvení oblečení
- nošení v zimě
- sonett
- lanolin
- nosicí oblečení
- slow fashion
- vlna
- moli
- údržba oblečení
- spánek
- zima
- podzim
- oblékání
- merino bazar
- hedvábí
- spací pytel
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Zajímavosti
- Umělá příměsová vlákna a merino: jaká to jsou a kdy má jejich použití smysl?
Umělá příměsová vlákna a merino: jaká to jsou a kdy má jejich použití smysl?
Merino vlna je fantastický materiál, je to jedno z nejdokonalejších vláken na světě. Právě proto jsme si ji u nás ve ZkusMerinu opravdu zamilovali. Oblékáme do něj děti, své protějšky i sami sebe. Nosíme ho všude a při všech možných příležitostech... A právě v tom je tak trochu zádrhel :-)
Jak nám děti odrůstají, vymýšlí stále nové a stále divočejší lumpárny, vydávají se do čím dál větších dobrodružství, začínáme narážet na limity, které s sebou merino oblečení nese.
Když od merina potřebujete víc
Ano, určitě už víte, kam mířím :-) Ve chvíli, kdy váš tříletý, čtyřletý nebo šestiletý potomek s upřímnou radostí sjíždí v novém kompletu z jemné kombinace merino/hedvábí po bříšku nebo po zadku báječnou jizerskou žulovou skálu, což je pro něj zdroj největší radosti na světě, nám úsměvy na rtech pomalu trnou. Je nám jasné, že nás čeká večer plný chytání utečených oček, drhnutí fleků po následcích výletu a zašívání prodřených kolen.
V chladnějším počasí to jde řešit vrchní vrstvou z odolného softshellového nebo jiného oblečení. Ale co dělat ve chvíli, kdy na dvě vrstvy oblečení je už teplo, a na samotný softshell ještě chladno. Anebo ve chvílích, kdy chcete dítěti zachovat komfort funkčního merina, ale zároveň byste rádi oblečení zachovali v hezkém stavu i pro další výlety nebo případný prodej dále.
Kompromisní řešení se (často) vyplácí
Řešením jsou právě materiály, v nichž je merino doplněno umělými vlákny. Merino dodá takovému oblečení funkčnost a termoregulační vlastnosti, umělý materiál přidá potřebnou odolnost a pevnost.
Právě proto jsme se rozhodli udělat kompromis i my, a přesně takové materiály zařadit do naší nabídky. Nejprve v podobě metráže, pro vaše domácí šití, postupně i do nabídky hotových oděvů pro starší děti.
Není třeba se toho bát - umělé materiály nemusí nutně znamenat nepříjemné, tuhé, potivé a nepříjemně zapáchající oblečení (taky vám do mysli naskočily tesilky z dob dětství?). Dnešní umělá vlákna, zejména ta používaná jako příměs do merino oblečení, jsou jemná, příjemná na dotek a hlavně funkční.
Vlastně většina funkčního oblečení, které lze dnes koupit, je z umělých materiálů - namátkou zmiňme vlákna jako např. Gore-Tex, Moira, Klimatex, Cool-lite, Cool-max.
Merino oblečení dodají větší odolnost, výrazně usnadní údržbu, merino totiž v kombinaci s funkčním vláknem lze často prát v pračce na vyšší teploty než merino čisté. Zároveň zlepšují funkčnost při rychlém a krátkém sportovním výkonu, kdy merino vlna nemusí "stíhat" balancovat rychlé změny vlhkosti a teplot, protože vlněné vlákno reaguje pozvolněji, než funkční umělé vlákno. Ale zase funguje výrazně lépe a spolehlivěji při dlouhodobé zátěži, je antibakteriální a potlačuje zápach, což umělá vlákna neumí. V neposlední řadě je velkým bonusem umělých funkčních vláken nižší cena.
Seznamte se: merino s příměsí
Tradičně se k merinu, pro zlepšení některých jeho vlastností, přidávají vlákna přírodní: hedvábí, tencel, bambus a bavlna. Kombinace přírodních vláken je skvělá (vlastně, je úplně nejlepší) pro miminka, ekzematiky a atopiky, a pro všechny, kdo chtějí být blíže přírodě, být v pohodlí, nechtějí dělat kompromisy a nevadí jim nosit oblečení, které vyžaduje zvláštní péči (a není úplně nejlevnější).
Pro všechny ostatní tu jsou příměsi z umělých vláken :-) A která to jsou?
Asi nejznámějším z nich je polypropylen - označuje se PP, POP, mezi umělými vlákny vyniká zejména svou nízkou hmotností a schopností rychle schnout. Ta je dána tím, že PP je téměř nenasákavý, neabsorbuje do sebe žádné tekutiny. Tato vlastnost, kromě toho, že z něj dělá rychleschnoucí oblečení, zajišťuje také jeho antibakteriální a antimykotické účinky (odolnost vůči množení bakterií a plísní). Stejně jako ostatní umělá vlákna je PP velmi odolný, tvarově stálý a jemný.
Nejlépe se uplatňuje při výrobě oblečení určeného pro pohyb při vysokých teplotách - nejčastěji ho tedy naleznete u běžeckého a cyklistického letního oblečení.
Další stálicí letní sportovní módy je polyester, s označením PES. Materiál, který v textilní výrobě odsunul bavlnu na druhé místo a stal se nejpoužívanějším materiálem při výrobě oděvů. Jeho vlákno se nemačká, je tvarově stálé a pevné, přibližně 2x silnější než vlákno polypropylenové. Jeho nevýhodou je, že téměř nehřeje, proto dominuje zejména letní sportovní módě. Aby jej bylo možné použít pro výrobu zimních oděvů, musí být speciálně zpracován tak, aby v jeho struktuře zůstávaly vzduchové kapsy, které budou fungovat jako izolační vrstva a zajistí svému nositeli teplo. Typickým příkladem takovéto textilie je fleece, prodávaný např. pod značkou Polar-tec, nebo tzv. duté vlákno, známé např. pod označením Cool-max.
Králem umělých vláken je polyamid, někdy označovaný jako nylon, v ČSR pak tradičním názvem silon. Na štítcích oblečení ho najdete pod zkratkou (PAD). Nylon byl původně označením jen jediného druhu polyamidového vlákna patentovaného ve 30. letech firmou DuPont, později se ale rozšířil na celou skupinu vláken.
Polyamid je surovinou pro výrobu celé řady textilních výrobků - od plavek a punčoch, až po padáky či slackliny. Je ze všech výše uvedených vláken nejpevnější, ale přitom velmi pružný a poddajný, dále se vyznačuje velmi dlouhou životností. Většinu svých vlastností si zachovává i v mokrém stavu.
Jeho nevýhodou je sklon ke vzniku elektrostatického náboje. Tato jeho vlastnost se ukázala velmi nepraktická. Nosit oblečení, které neustále elektrizuje, se spotřebitelům moc nechtělo. Textilní průmysl byl nucen na neblahou situaci nějak reagovat - a tak došlo k objevení a rozšíření aviváže, jejímž hlavním úkolem je elektrostatický náboj na vláknech eliminovat vytvořením ochranné vrstvy. To, že se aviváž postupem času stala "pouhým" nosičem vůně a je plošně používána na všechno oblečení, i když to vlastně nedává smysl, to je zase jiná pohádka :-)
Novinky v nabídce
Do naší nabídky metráže jsme nově zařadili softshell s merinem, a to ve dvou variantách: tenký merino-softshell bez membrány, bude se hodit na letní odolné kalhoty, lehké bundičky nebo vesty, a silnější membránový merino-softshell vhodný na veškeré silnější jarní a podzimní oblečení.
Kromě sportovního oblečení pro děti využijete oba materiály při šití sportovního oblečení pro dospělé, nebo např. při výrobě ochranného oblečení pro vašeho pejska, stejně jako pro výstuže a doplnění namáhaných částí jakéhokoliv jiného oblečení - třeba v oblasti kolen a loktů.
Dalším materiálem, který jsme po vás zajistili, je Climayarn, v němž se jemná merino vlna mísí s funkčním polypropylenovým vláknem. Z vlny si tento materiál nese vysokou funkčnost, termoizolační vlastnosti, skvělý odvod potu a vlhkosti od pokožky, stejně jako antibakteriální vlastnosti. PP přináší nízkou hmotnost, je vodoodpudivý a nenasákavý. Výsledkem je lehké, velmi odolné oblečení, které rychle schne, výborně drží tělesnou teplotu a zachovává tepelný komfort v chladu i horku, odvádí pot od těla, a ani po delším nošení nepřejímá tělesné pachy.
Jedním z důvodů, proč jsme až dosud nevyhledávali oblečení s umělými příměsemi, byla snaha o šetrný přístup k životnímu prostředí. Neradi přispíváme ke znečištění planety dalším plastovým odpadem. Proto jsme moc rádi, že se nám podařilo najít výrobce, od nichž nebude metráž cestovat přes půl planety. Výrobce, který umělá vlákna vyrábí upcyklací, a zvyšuje tak podíl recyklovaného plastu používaný v textilní výrobě. I nadále trváme na tom, aby námi použité merino bylo "mulesing-free", a jiné od dodavatelů nekupujeme. Protože kromě ekologie nám není lhostejná ani etická stránka výroby.
Naše příměsové novinky vám udělají skvělou službu, pokud hledáte levnější, ale přesto vysoce funkční oblečení třeba do školky, lesní školky, na prázdniny k babičce nebo na dětský tábor. Oblečení, které vydrží i méně šetrnější zacházení (včetně praní) a nebudete se o něj muset bát. Oblečení, které poznáte podle volnějších a pohodlných střihů, zajímavého designu a vysoké životnosti.
Chceme tak nabídnout alternativu pro ty, kteří od merina potřebují více, než jim samotné může dát. I nadále však, pro běžné situace zůstáváme věrni přírodnímu merinu, protože je skvělé a pro malá miminka i odrostlá batolata zůstává tím nejvhodnějším, do čeho je můžeme obléknout.