Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Potřebujete trochu klidu a nohy v suchu? Vsaďte na merino ponožky!
16.09.2022
Rady a tipy

Potřebujete trochu klidu a nohy v suchu? Vsaďte na merino ponožky!

Dobrá ponožka je základ

"Však je to v botách a není to vidět, tak jakýpak štráchy," řekla by moje babička. Dlouho jsem zastávala stejný názor. Jenže pak přišly kilometry a kilometry prochozené na vandrech s těžkým batohem na zádech, kilometry a kilometry odběhané horským terénem a pár vylezených skal a stěn, a naprosto jsem změnila pohled. Dneska už vím, a posledních pár let strávených v barefoot obuvi mé přesvědčení jen posílilo, že ponožky jsou jednou z nejdůležitější součástí oblečení. Mají přímý a zásadní vliv na pocit komfortu při pobytu v nepříznivých podmínkách, a to včetně komfortu tepelného. Závisí na nich to, kolik kilometrů jste schopní ujít, a jestli u toho nastydnete nebo ne. I nejpohodlnější botky dokáží proměnit v nástroj španělské inkvizice, a i z šedesátky kanady umí vykouzlit obuv, v níž se dá celkem pohodlně chodit.

Nedávno jsem se dostala k výborné knize Víta Samka s názvem Bulbem záchranáře. Hned první kapitola je o nohách a vysokých pracovních botách a o tom, kolik toho viděly a nachodily. A jak je léta potu proměnily v cosi s nebezpečností jaderného odpadu. A víte co mě, kromě obrovské pokory před povoláním záchranáře, prvního napadlo?

"Proč vám sakra do těch bot nedají lepší ponožky?!"

Vím, že se říká: "Dobrá bota je základ." Ale když si do té dobré boty dáte polyesterovou vytahanou ponožku, nebudete mít velké pohodlí.

Northman Horten

 

Nohy - naše spojnice se zemí

Noha, respektive chodidlo, je plné citlivých nervových zakončení - je naším pojítkem se zemí a velmi citlivý senzor, který informuje mozek o tom, kde se nacházíme, a jak si momentálně stojíme.

Pravidelnou masáží tlakových bodů lze aktivizovat organismus, pomoci mu od bolesti a bojovat proti různým nemocem - však je na tom postaveno jedno celé odvětví tradičního léčitelství. Jenže to funguje i obráceně: nevhodná stimulace tlakových bodů může mnohé problémy způsobit, zvláště, když je pravidelná a dlouhodobá. Pokud každý den nosím nevhodnou obuv, nebo se mi stejný typ ponožek shrne pokaždé stejným způsobem a způsobuje otlaky, puchýře nebo vznik kuřích ok, ale může stát i za hlubšími zdravotními problémy. O extrému v podobě krvavých puchýřů a bolestivých otlaků raději ani nemluvím.

Dobře padnoucí ponožka je důležitá

Proto je důležité, aby ponožka střihově dobře sedla, nikam se nehrnula, neměla velké nebo nepoddajné švy, nohu nijak nedráždila a neomezovala. Ale nejen to, dobře zvolený materiál ponožky může působit antibakteriálně a předcházet tak vzniku plísní a nemilého odéru. Zároveň umí odvádět pot od pokožky a udržet nohu v teple, i když je bota promočená. Výrobci sportovních ponožek za tímto účelem vyvíjejí vlákna s obsahem stříbra, vlákna staydry a vlákna drycool, posilují ponožky v exponovaných místech kevlarovými vlákny a já nevím co ještě.

Vyzkoušeli jsme toho doma hodně, abychom nakonec skončili na začátku. Rozumějte na začátku historie výroby ponožek - u ponožky vlněné. Prapůvodního materiálu, který v sobě nese vlastnosti všech svých high-tech nástupců užívaných pro moderní outdoorové vybavení: je přirozeně antibakteriální, odvádí pot od těla, hřeje i za mokra, poskytuje noze dostatečně silnou a pevnou vnitřní vrstvu, která snižuje mechanické namáhání kůže uvnitř bot (a předchází tak otlakům a puchýřům), vydrží mnoho a mnoho kilometrů aniž by se proděravěla. A hřeje i když si ponožky někde sundáte, dokonce má samočisticí schopnost, takže ani špinavá podlaha na návštěvě není problém, protože špína se na vlně prostě neudrží, a jde snadno před obutím do bot sundat rukou dolů :-D

Vlněné ponožky miluju, nejvíce ty z merina, jiné už doma nenosíme (maximálně bambusovky pro lehké civilní výpravy, ale to fakticky jen málo).

dětské merino ponožky surtex

Aby merino ponožky dobře sloužily

Tenhle článek měl být původně o tom, jakých zásad se držet, aby merino ponožky maximálně sloužily, co dělat a co nedělat, jak je udržovat. Tak tedy pojďme na to.

  • V podstatě jsem doteď psala o pravidlu č. 1- aby merino ponožky dobře sloužily, je potřeba je nosit. Noste je nejen na túry, ale i do kanceláře, na nákupy a na doma. Dejte je dětem do holinek i do kožených capáčků, jestli máte doma chladnější podlahu. Skvěle se hodí do barefoot botek anebo místo nich. Merino ponožky se hodí opravdu všude. A vzhledem k cenám bavlny na současném trhu to vlastně nevychází ani o tolik dráž jako poctivá a kvalitní bavlněná ponožka. Jen výdrž té vlněné je krapánek jinde.

 

  • Pravidlo č. 2 - silnější merino ponožka nerovná se teplejší merino ponožka. Občas lidé mají tendenci předpokládat, že čím více vrstev oblečení si vezmou a čím jsou ty vrstvy silnější, tím více hřejí a tím více bude člověku teplo. Sice to v zásadě platí, ale ne vždy.

A jedno zlaté pravidlo pro přežití říká: "Jestli je ti zima, když jsi hodně oblečený, zkus si něco svléknout a rozhýbat se." A ono to kupodivu funguje - pokud máme na sobě hodně vrstev, může nastat scénář, že se začneme přehřívat, tělo reaguje pocením, čímž dojde k navlhnutí oblečení, ochlazení těla. A ejhle, začne nám být zima - vlhké oblečení prochládá a tělo nemá dostatek energie, aby všechny ty vlhké vrstvy zahřálo. Navíc, i když přijdeme do teplejšího prostředí, bude nám zima do té doby, dokud se nesvlékneme - oblečení izoluje a nepustí teplo k tělu. Podobně jako když odhrnete peřiny na zastlané posteli v místnosti, kde se topí jen krátce. Taky je pod nimi solidní zima.

Často tuto chybu dělají rodiče u malých dětí. Děti příliš obléknou, dětské tělíčko nemá šanci si udělat v té záplavě vrstev teplo a snadno prochladne. A pak když se konečně dostane miminko do tepla, rodiče ho v dobré víře nechají tak, jak je, aby se teple oblečené rychle zahřálo. Prosím nedělejte to, takhle to vážně nefunguje.

A tak, do zimních bot, do holínek s vlněnou vložkou a všude tam, kde chcete podpořit tepelný komfort v zateplené botě, dejte raději tenčí ponožku. Jednak bude mít noha více prostoru pro pohyb, a tím se lépe zahřeje, jednak bude mít možnost si v botě vytvořit své mikroklima a bude jí tepleji. Silné ponožky se hodí pro nošení naboso, místo bačkor, do tenkých kožených a softshellových bot, které samy o sobě mohou v chladu studit, do nezateplených holínek.

  • S tímto pravidlem souvisí i pravidlo č. 3 - vlna hřeje i za mokra. Ano, ale jak jsme si vysvětlili v jiném článku, musí mít možnost pracovat a odvádět správně vlhkost, pokožka musí mít možnost prohřát si vrstvu vody a vlny ve své blízkosti. Tedy, pokud vám do bot poteče neustále nová a nová studená voda, teplo vám ani v merino ponožce nebude. Nenechte se mýlit.

Úplně stejně jako je popsáno výše, nebude vás mokrá vlna hřát tehdy, pokud ji tělo nezvládne ohřát. A vlna nebude na těle rychle usychat, pokud již nedojde k rozdílu teplot mezi tělem a vnějším prostředím a ona nezačne pracovat a odvádět vlhkost ven. I to je důvod, proč mám raději v zateplených botách, opakuji zateplených botách, raději tenčí ponožky. A taky tenčí ponožky nosím všude tam, kde vím, že mi bota jednorázově proteče - rychleji uschnou a došlap do 0,5 cm mokré nasáklé hmoty pod chodidlem taky dvakrát nemiluju.

Pro tyhle případy je skvělým řešením výměna ponožek - i do mokrých bot. Jakmile mi protečou pohory, měním je na delší túře i 2x - 3x. A přiznávám, to je ta chvíle, kdy ráda sáhnu po silnější, teplejší verzi.

  • Pravidlo č. 4 - merino ponožky není třeba prát po každém nošení. I v tom je kouzlo merino ponožek, oceníte ho při delším pobytu v horách, na dovolené anebo na pár dní u babičky či přátel. Nepotřebujete s sebou tolik oblečení. Ponožky vyvětráte a jedete znovu. Nešpiní se, nezapáchají, nenandáváte si na nohu propocené cosi, jako se to děje u ponožek bavlněných, které nemáte možnost si po dni nošení vyměnit. Merino to zvládne s grácií. Stačí je vyprat po 3-5 dnech nošení.

K tomuto samočistícímu efektu výrazně přispívá i hojnost lanolinu na vlákně. Proto je ponožky dobré lanolinovat častěji než jsme zvyklí u ostatního oblečení. Zvyšujeme jejich vodoodpudivost, antibakteriální prostředí, a také chráníme vlákno před poškozením. Nalanolinované vlákno je hladčí, lépe klouže v botě, snižuje se tak jeho tření o vnitřek boty a je příjemnější na nohu.

Northman Ski Compress

 

Občas se mi při zkoušení nosítek a poradenství k nošení dětí lidé ptají, jaký kousek oblečení z merina by svému dítěti měli určitě pořídit. U nechodících dětí odpovídám, že kukličku. U chodících dětí ke kukličce přidávám i ponožky. U dospělých, u nichž je kukla společností už hůře akceptovatelná (i když třeba na motorku nebo na lyže pod přilbu je skvělá), jsou merino ponožky první volbou. Merino ponožky jsou, alespoň v našich zkušenostech, kousek merino oděvu, který vám za málo peněz přinese hodně moc muziky. Jejich pořízením zvýšíte mnohonásobně svůj komfort jak na cestách, tak i doma.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE