Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Merino není záležitost jen pro jednu sezónu
19.03.2022
Rady a tipy

Merino není záležitost jen pro jednu sezónu

Rozdělení merina?

Rozdělení merino úpletů podle gramáže materiálu na zimní, letní a celoroční není úplně přesné. Používá se pro zjednodušení orientace zákazníků v široké nabídce na trhu. A někdy se ukazuje jako kontraproduktivní, protože tak trochu svádí k tomu, že oblečení mimo období, které je uvedeno v popisu, nevyužíváme. A to je samozřejmě škoda. Zejména u dětského oblečení, u něhož tak zkracujeme dobu využití, než z něj naše poklady vyrostou.

merino Engel-Natur

letní oblečení Engel-Natur z kombinace merina a hedvábí

Abychom vám pomohli využít merino oblečení na maximum, rozhodli jsme se sepsat krátký návod, jak s oblečením "kouzlit", aby vydrželo přes 3 sezóny anebo rovnou celoročně. Ale pojďme na to od začátku.

Merino není záležitost jen na jednu sezónu

Určitě jste si již všimli, že merino se podle gramáže (resp. podle hřejivosti a tloušťky úpletu) označuje jako letní, celoroční nebo zimní: letní merino mívá gramáž 130-150g/m2, celoroční se pohybuje v rozmezí 180-200g/m2 a zimní je pak se svými 210-250g/m2 nejsilnější.

K tomuto rozdělení bych ráda doplnila 2 postřehy:

1) gramáž je jedním z hlavních ukazatelů toho, jak bude oblečení hřát, ale není ukazatelem jediným. Důležité jsou také ostatní specifika materiálu.

Typickým příkladem toho, kdy se nemůžeme řídit jen gramáží materiálu, je např. merino-fleece. Jedná se o jemný a velmi příjemný materiál s výbornými izolačními vlastnostmi, které kromě vlněného vlákna zajišťuje typická nadýchaná struktura, jež funguje na principu vzduchové izolace. Merino-fleece se se svou gramáží pohybuje na spodní hranici stanovené pro zimní merino, i přesto je to jeden z nejhřejivějších materiálů, s nimiž jsem se potkala. Moje merino-fleece mikina letos zcela s přehledem zastala funkci zimní bundy.

2) toto rozdělení je opravdu jen orientační, při troše fantazie (a zkušeností) se merino oblečení dá používat po celý rok.

celoroční merino oblečení Lambio

celoroční merino Lambio

A jak na to?

Letní merino

Merino v nižších gramážích je skvělou první vrstvou, která vás nenechá nikdy ve štychu.

Za teplých dní jej využijete jako jedinou vrstvu, která výborně izoluje vaši pokožku od horka, skvěle odvádí pot při dlouhém sezení v autě (platí to i pro dospělé), a pokud už ho propotíte, nestudí a rychle schne, a navíc pomáhá chránit před UV zářením. Při cestování přes noc si skvěle poradí s výkyvy teplot a zajistí vám tepelný komfort, i když v noci klesne teplota a ostatní budou sahat po dece nebo oblékat mikinu. To z něj dělá ideálního parťáka na dovolenou, zejména pokud budete trávit delší dobu v dopravních prostředcích.

V chladnějších i velmi chladných dnech jej doplníte teplejším oblečením a využijete jako základní vrstvu, funkční (merino odvádí pot od těla, nepřejímá zápach a pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu), a přitom velmi příjemnou na dotek. Na ní, podle počasí, můžete dát třeba mikinu nebo overal z vařené vlny, která nebývá při nošení na holé kůži moc příjemná, a je potřeba ji podvléknout. Narozdíl od bavlny vám letní merino zajistí funkčnost obou vstev.

zimní merino značky Lambio

Zimní merino

Dá se nosit i přímo na tělo, jako základní vrstva oblečení. Tuto variantu upřednostňuji při větších mrazech, nebo třeba při pobytu v chladnější místnosti, kdy na něj už nic nedáváme.

Ale je i skvěle využitelné místo mikiny na vrstvu druhou. Druhá vrstva oblečení slouží, zjednodušeně řečeno, k tomu, aby nám nebyla zima. Je tedy optimální na ní použít hřejivý materál, který však bude prodyšný, umožní spodní vrstvě dostatečně dýchat a odvádět pot, např. silnější merino.

V mrazivých podmínkách lze klasický zimní úplet nahradit výše zmiňovaným merino-fleecem nebo vařenou vlnou. Pokud je větrno, je dobré počítat se třetí vrstvou z materiálu, který neprofoukne (v běžných městských podmínkách a při mírnějším počasí lze jako vrchní vrstvu využívat i vařenou vlnu, která větruodolnost zajistí sama o sobě).

funkční oblečení a jak ho vrstvit

Dámské oblečení Engel-Natur

Celoroční merino

Pokud je na zimní merino moc teplo, ale na letní v jediné vrstvě moc zima, přichází na řadu merino celoroční. Podle potřeby jej používám tak, abych vykryla momentální výkyvy na pomezí zimního a letního merina.

Abyste tomu rozuměli, pokud je chladněji, používáme ho jako druhou vrstvu na letní merino, nebo jako vrstvu jedinou tam, kde hřejivost letního merina nestačí. Pokud jsou velké zimy, použijeme ho jako podvlíkací vrstvu pod zimní merino.

A taky je skvělým doplňkem do batohu nebo kabelky, když si nejsem jistá kde, a v jakých teplotách se budeme pohybovat (různé přechody mezi obchody, návštěva heren a dětských koutků, návštěvy u kamarádů).

Celoroční merino, jakožto nejuniverzálnější ze všech tří druhů merina, v "lehce unaveném", rozuměj naprosto nereprezentativním stavu, máme uložené i v backpacku našeho vozu jako zálohu pro všelijaké nepředvídané události - znáte to, různé blinkací nehody, rozlité pití, protečené plenky a dalších milion událostí, které vás s malými dětmi mohou potkat. Ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem byla vděčná za to, že v tom kufru je :-)

A asi bych to neměla přiznávat, ale zároveň nedokážu spočítat, kolikrát jsem si vyčítala, že tam nemáme i variantu pro nás dospělé :-D

A proto...

Často se nás lidé ptají, jakou z variant gramáží zvolit, aby oblečení co nejvíce využili. Možná už to mám "trochu posunuté", možná jsem si na merino zvykla natolik, že se nechci jeho benefitů vzdávat, ale nejvíce se mi osvědčilo vlastnit všechny tři druhy a ty kombinovat podle potřeby. S pár kousky oblečení tak zvládám pokrýt sobě i dětem požadavky na rozumné oblečení v průběhu celého roku. A jako velmi aktivní rodina oceňujeme, že merino oblečení nám, takto kombinované, poskytne tepelný komfort i při naprostém minimu věcí, které s sebou musíme nosit do přírody.

Jedna moje kamarádka, učitelka z lesní školky, si nedávno pořídila první vlněné triko. Hned po prvním dnu mi hlásila, že je úplně skvělé,že jí je krásně teplo, a přitom má na sobě o vrstvu méně než potřebuje jindy a taky, že se nemusí svlékat pokaždé, když se běháním za dětmi trochu zahřeje. I v tom je velké kouzlo oblečení z merino vlny. Jen my, kdo s merinem žijeme spoustu let, si už možná ani neuvědomujeme, jak moc nám usnadňuje život.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE