Sleva ke Dni dětí od 1. do 4.6.! Zadejte kód DD2023 při objednávce nad 1000 Kč pro získání slevy 10%.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Merino jako druhá kůže
05.12.2019
Zajímavosti

Merino jako druhá kůže

Vlna může být tradičně spojována s kousavým, hrubým svetrem.

Možná proto byla, zejména mezi mětskými oděvy, nahrazována všudypřítomnou bavlnou, organickou bavlnou, bambusovou viskózou, akrylem nebo rounem. 

4 z 10 lidí spojuje vlnu s nepříjemnými a kousavými vlákny a 1 z 10 si myslí, že vlna je alergen.

Technologie zpracování se ale změnily a vlna už dávno nemusí být jako drátěnka. Vlna ze speciálně šlechtěného plemene ovcí merino je skutečně velmi jemná a příjemná pro pokožku. Kromě toho má řadu zdravotně prospěšných vlastností, které jsou neocenitelné zejména při kontaktu s citlivou dětskou pokožkou.

Na jemné kůži našich dětí můžeme často vidět mnoho různých kožních lézí, jako je atopická dermatitida, seboroická dermatitida, nebo spáleniny od sluníčka. Merino naštěstí díky svým vlastnostem dokáže většinu z nich minimalizovat.

Jak to dělá?

Merino vlna je vytvořena ze stejného proteinu - keratinu, ze kterého je i lidská kůže a vlasy - je to druh druhé kůže. Vlákna jsou pokryta ovčím voskem - lanolinem, který se od nepaměti používá v kosmetice pro péči o pleť, díky jeho uklidňující vlastnostem. Díky tomu je merino hypoalergenní - nedráždí pokožku, je příjemné a uklidňující.

Jelikož má merino vlna extrémně tenoučká vlákna, jsou jemná a „nekoušou“ jako tradiční vlna. Kromě toho je je antibakteriální, to znamená, že houby, roztoče a další mikroby na něm nerostou.

Schopnost udržovat konstantní tělesnou teplotu a udržovat v suchu nevede k přehřátí - ani v důsledku popálenin od sluníčka nebo seboroické dermatitidy. Odolnost proti UV záření navíc pokožku před škodlivými paprsky slunce ochraňuje. Dokonce i v extrémních situacích, jako je třeba požár, bude merino pokožku chránit před těžkými popáleninami, protože vlákno je nehořlavé.


Existují také vědecké studie, které ukazují, že merino vlna díky svým vlastnostem podporuje lidi trpící všemi typy dermatologických onemocněních a vyvrací tak mýtus, že vlna musí být vždy drsná, „kousavá“ a nepříjemná pro pokožku.


Speciálně jmenovaný výzkumný tým na Queenslandském dermatologickém institutu (QID) v Austrálii pod vedením Dr. Lyndy Spelmanové zkoumal roli merina v léčbě chronických kožních onemocnění.
Výzkumná hypotéza měla prokázat, že dostatečně tenké merino nebude dráždit jemnou, nemocnou pokožku, naopak - vytvoří příznivé mikroklima, které bude udržovat dostatečnou hydrataci a vlhkost pokožky, aniž by bylo příliš vlhké nebo suché, což sníží riziko bakteriálních infekcí i svědění. 

Merino vlna udržuje ideální úroveň vlhkosti v pokožce - zabraňuje přílišnému vysychání i pocitům vlhkosti. Tým QID přijal 30 lidí trpících chronickou atopickou dermatitidou (mužů i žen) a testoval oblečení vyrobené z merino vlny jako alternativu k jejich typickému oblečení. Testované osoby nosily spodní prádlo, trika s dlouhým rukávem, rukavice a ponožky - vše vyrobené z jemného merina - po dobu několika týdnů. Pacienti byli sledováni po dobu 6 týdnů, během nichž byli vyšetřeni 4krát před oblečením merina a 3krát po experimentu.
Tato pilotní studie byla provedena v roce 2012 a ukázala, že oblečení vyrobené z vhodně tenké merino vlny nedráždí povrch kůže, naopak - má pozitivní vliv na kožní onemocnění, jako je atopická dermatitida. Výsledky studie zaznamenaly výrazné snížení suchosti a svědění kůže a zarudnutí,
dokonce i snížení zánětlivé oblasti na kůži.


To vše díky tepelně izolačním vlastnostem merino vlny, která přirozeně podporuje regulaci tělesné teploty a díky aktivnímu řízení vlhkosti a prodyšnosti udržuje pokožku vždy suchou a odolnou vůči napadení bakteriemi a alergeny.

Zkuste vlastnosti merino vlny i na kůži vašich nejmenších!

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE