Sleva ke Dni dětí od 1. do 4.6.! Zadejte kód DD2023 při objednávce nad 1000 Kč pro získání slevy 10%.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Máchadlo, ekologická náhrada aviváže, je šikovný pomocník v péči o vlnu a hedvábí
31.05.2020
Rady a tipy

Máchadlo, ekologická náhrada aviváže, je šikovný pomocník v péči o vlnu a hedvábí

Máchadlo jako náhrada či alternativa aviváže, například od značky Sonett, představuje jeden z prostředků ekologického praní, který je čím dál oblíbenější. Je jeho používání opodstatněné? Má pro prádlo nějaký přínos? Nebo je to jen greenwashing a pořizovat ho je zbytečné?

zdroj: www.engel-natur.de

 

Od aviváže k máchadlu

Když jsem byla malá, ano, přiznávám, je to už pěkná řádka let, aviváže se na praní nepoužívaly. Nevím, co naše maminky a babičky do příslušné přihrádky v pračce nalévaly místo ní. Já vlastně ani nevím, jestli pověstný rámusící plechový model značky Tatramat s vrchním plněním nějakou přihrádku na aviváž měl. Co si však vybavuji zcela jasně, je moment, kdy jsme jako děti aviváž potkali poprvé. Ten moment, kdy do naší koupelny zavítal modrý králíček Azurit, a usadil se zde na dlouhá léta. Jeho nepopsatelnou chemickou vůni sice časem vystřídaly tropické plody, orchideje, mandlové květy a svěží vánek. Ale od jistého momentu, jasně vymezeného Sametovou revolucí (z pohledu aviváží je to hezký nomen omen, že?), se to u nás při praní bez aviváže neobešlo.

Od té doby se nějak nemohu zbavit pocitu, že poslední přihrádka v šuplíčku pračky nesmí zůstat prázdná. Pocit viny, z toho, že do ní potřebuji něco nalít, však časem mizí. Mizí tím více, čím detailněji pronikám do tajů oděvního průmyslu. Ne snad kvůli vůni, ale z potřeby péče o materiál, z nějž je moje prádlo vyrobeno.

zdroj: www.pixabay.com

V čem je máchadlo výjimečné?

Prací prášky a gely používané pro praní totiž nikdy zcela z tkaniny nevymácháte, v malém množství zůstavají usazené ve vláknech po celý prací cyklus, hromadí se tam, zanáší a zatěžují vlákna. Některé (hlavně ty komerční) více, jiné méně, ale pořád tam jsou.

Vzhledem k tomu, že prací detergenty (prášky a prací gely, chcete-li) jsou stejně jako mýdlo zásadité, je vhodné je, během cyklu máchání prádla neutralizovat kyselou lázní. Lépe se tak vymyjí a neusazují se ve struktuře vlákna.

Kyselé prostředí navíc pomůže vlákna (hlavně ta přírodní) zatáhnout, vyhladit jejich strukturu, vyrovnat je. Tkanina je potom jemnější, měkčí, zbavena nánosů z minulých praní, obvykle se oživí její barvy a výrazně zvýší její lesk, je odolnější.

Na přírodní keratinová vlákna, jakými jsou třeba právě vlna a hedvábí, působí kyselá lázeň jako životodárná tekutina. Výsledek je okamžitě viditelný, podobně jako když si po umytí ošetříte vlasy vinným octem nebo vodou s citronem. Materiál je hladší, lesklejší, barvy výraznější.

Je to tím, že kyselé pH způsobí zatažení šupinek na povrchu vlákna, úplně stejně jako se ve vlhku zatáhne borová šiška. Vlákno je pak hladké, pevnější, ohebnější.

A přesně k vytvoření takové lázně slouží máchadlo - tedy kyselý prostředek určený k náhradě aviváže.

zdroj: www.pixabay.com

 

Náhrada aviváže? Nikoliv!

Tedy náhrada, v pravém slova smyslu, to rozhodně není. Ve skutečnosti působí oba přesně na protichůdném principu. Zatímco máchadlo vlákno opraví, zjemní a odlehčí ho od nežádoucích nánosů a usazenin, aviváž jde přesně opačným směrem.

Aviváž původně sloužila jako prostředek k odstranění statické elekřiny z vláken, z podstaty věci je jasné, že původně byla určena pro vlákna syntetická. Po jejím použití na povrchu vlákna zůstává tenká lepivá vrstva, která vlákno obalí a izoluje. Ukázalo se, že tato vrstva ulpívající na materiálu prádlo nejen zjemní a změkčí, ale může být i nositelem vůně, která vydrží i během nošení. A tak se aviváž rozšířila, a stala se běžným doplňkem praní.

Lidé byli nadšení, oblečení méně. Časem však přestali být nadšení i lidé - poznali, že obalená vlákna, zejména ta funkční, nemohou pracovat, jak by měla, prádlo časem začne být podivně ulepené, zašedlé, zhoršuje atopické ekzémy a dráží pokožku. Ručníky a ložní prádlo nesají vodu a pot, zhoršuje se prodyšnost oblečení, pračky občas nevysvětlitelně a neodstranitelně zapáchají.

A tak se začal ke slovu dostávat opačný trend. Místo nanášení vrstev přídavných prostředků do látky se objevily snahy vlákno, hlavně to přírodní a funkční, nechat co nejvíce dýchat, odlehčit mu od všech nánosů, které nejen poškozují oděv jako takový, ale i zdraví těch, kdo jej nosí. A ke slovu se dostala právě máchadla.

Sonett: špička na trhu

Na své cestě ke zdravému a udržitelnému životnímu stylu jsem jich vyzkoušela celou řadu. A velmi dobře se mi osvědčilo máchadlo značky Sonett. Nezatěžuje ani oblečení, ani životní prostředí, poradí si s ním i naše domácí čistička odpadních vod, můžu ho použít i na nejjemnější a nejchoulostivější prádlo, a hlavně: opravdu funguje!

S klidem ho používám i na naše merino oblečení nebo oblečení vyrobené z kombinace merina a hedvábí, dokonce i na své letní hedvábné šaty. Oblečení příjemně změkne, přestane "praskat a vrzat", a barvy prokouknou. A tak pokud i vy máte nutkání nenechat přihrádku na aviváž osamělou a prázdnou, použijte místo chemického koktejlu aviváže přírodní máchadlo, uvidíte, co se stane. Já věřím, že budete nadšení :-)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE