Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Jak prát deku z ovčí vlny
22.03.2021
Rady a tipy

Jak prát deku z ovčí vlny

Vlněné deky patří mezi nejodolnější a nejžádanější ze všech typů dek. Jsou měkké a teplé a je poměrně obtížné je ušpinit nebo poškodit. Péče o vlněné přikrývky je snadná - nemusíte je často prát, ve skutečnosti je nejlepší prát je jen střídmě. Někteří výrobci doporučují praní vlněných přikrývek jednou za tři měsíce.

Abyste zajistili, že vaše vlněné deky vydrží opravdu dlouho, dodržujte při péči o ně tyto pokyny:

Přikrývky pravidelně větrejte

Nejlepší způsob jak “osvěžit” vlněné deky, je často je větrat. Vezměte vlněnou přikrývku ven (stačí samozřejmě na balkón 😊) a dobře ji protřepejte, čímž se uvolní veškerý prach a nečistoty z deky. Následně deku pověste na šňůru, nebo třeba přes zábradlí tak, aby skrz ni mohl proudit vzduch.

Vlněné přikrývky kartáčujte kartáčem s měkkými štětinami

Jako většina přikrývek i vlněné přikrývky potřebují občas “oživit”. Toho lze dosáhnout pomocí kartáče s měkkými štětinami. Položte deku naplocho na podlahu a kartáčujte deku opatrně ve stejném směru. To vyhladí vlákna přikrývky a odstraní veškerou povrchovou špínu nebo skvrny.

Vyčistěte tekuté skvrny

Vlna přirozeně odpuzuje vodu, ale po několika minutách působení se začne kapalina vsakovat do látky. Abyste takovou skvrnu vyčistili, použijte co nejdříve vlažnou vodu a jemný čisticí prostředek. Deku nedrhněte, jen namočte potřísněné místo vlažnou vodou s trošičkou pracího gelu na vlnu, a pak osušte měkkým hadříkem.

Silně znečištěnou vlněnou deku vyperte

Při praní silně znečištěných vlněných přikrývek je důležité dodržovat pokyny pro péči o konkrétní přikrývku. Pokud je na etiketě uvedeno, že přikrývku lze prát v pračce, je nejdůležitější dodržet program jemného praní vlny na pračce, studenou vodu a pouze určený prací prostředek na praní vlny.

Většinu vlněných dek ale výrobci prát v pračce nedoporučují. Jak tedy vyprat vlněnou deku v ruce?

Napusťte do vany vlažnou vodu maximálně do 30°C a kápněte do ní trochu pracího gelu na vlnu. Deku ve vodě několikrát promáchněte a nechte odmočit. Poté ji vymáchejte v čisté vodě (opět pozor na teplotu vody). Pak stačí deku jemně vyždímat (nekroutit) a sušit ve vodorovné poloze, aby nedošlo k vytahání materiálu. Vlněné deky určitě nesušte na topení, ani v jeho blízkosti.

A pozor, na praní vlněných dek nikdy nepoužívejte aviváž!

Skladování vlněných dek

Vlněné deky skladujte na tmavém a chladném místě ve vakuových nádobách nebo vacích. Jako prevenci proti škůdcům je dobré k dece přidat i například levanduli nebo kousek cedrového dřeva.

Uvedené postupy můžete aplikovat i na vlněné fusaky, podložky do kočárku a další produkty ze stejného materiálu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE