Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. V jakém oblečení nosit, když udeří mrazy
03.12.2020
Rady a tipy

V jakém oblečení nosit, když udeří mrazy

A máme tady první sníh a nutnost škábat zamrzlá okénka auta :) Jak do tohoto počasí obléknout děti, aby ji bylo v nosítku dobře?

Zima je období, kdy už nestačí jen naše miminka, děti a batolata "ulovit", usadit do nosítka a vyrazit ven za dobrodružstvím. Zima je období, kdy je třeba před každou vycházkou vyhodnotit, co našim drobkům do nosítka obléci, aby jim nebylo chladno, nebo naopak, aby se z procházky nevraceli zpocení a spaření jako raci.

Při oblékání dítěte do nosítka je třeba mít vždy na paměti, že se s vaším nošencem vzájemně zahříváte, a proto je třeba jej obléknout o něco méně než do kočárku.

Obecně se doporučuje obléknout dětátko stejně jako sebe, maximálně mu přidat jednu tenkou vrstvu oblečení navíc.

Pro oblečení do nosítka lze zvolit několik variant. Ze zkušenosti vím, že někdy je dost problematické svlékat sebe a miminko, které máte v nosítku, zejména není-li ho kam odložit. A proto bych doporučovala sebe i potomka obléci do nosítka méně, a vrstvy přidávat na nosítko, ideálně přes oba naráz. Ale k tomu se ještě dostaneme dále, šlo mi jen o to vysvětlit základní postup.

Já osobně dítěti v zimě oblékám body s dlouhým rukávem, punčochy a někdy ještě lépe kalhoty bez ťapek (aby ho shrnuté dupačky, nebo ťapky z málo pružných punčocháčů netáhly přes chodidlo, nedráždily a nenutily krčit prstíky), ponožky a třeba ještě triko nebo tenčí mikinu. Je-li mírnější počasí, poslední vrstvu vynechávám.

Body, ponožky i kalhoty volím z přírodních funkčních materiálů, jako je např. vlna nebo merino, nebo z umělého vlákna Outlast. Jsou to materiály, které skvěle odvádí vlhkost od těla, jsou antibakteriální, takže nejsou cítit ani propocené (pro lepší pohodu při nošení, vám doporučujeme kosmetiku Biorythme), a v neposlední řadě hřejí, i když provlhnou.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat těm částem těla, které nejsou schovány v nosítku, a ani se jimi vzájemně neohříváme, tedy:

• nohám
• rukám
• hlavě

Na nožičky je třeba dát vždy o vrstvu více než na zbytek těla. Výborně se mi osvědčily například bavlněné nebo pletené návleky z merina, jež lze stáhnout i přes kolínka nebo chodidlo, a reagovat tak na potřeby miminka a aktuální povětrnostní situaci. Návleky navíc skoro nic neváží, lze je použít i na krky, zátylek, paže, ručičky, nebo dokonce i ohrnout místo botiček. Také dobře ochrání kolínka (a oblečení) při lezení. Zkrátka návleky jsou součást nosicí výbavy, která se neztratí.

Přes kalhoty, punčochy a návleky je, zejména u větších dětí, vhodné použít botičky určené pro nošení dětí v šátku či nosítku, nebo botičky do kočárku, tzv. válenky. Poměrně rozšířené jsou botičky ze softshellu s vnitřní vrstvou z coral fleece nebo vlny. V případě, že vaše dítko už zkouší první krůčky, lze tyto válenky podlepit obuvnickou plotnou, která zabrání klouzání botiček, jejich provlhnutí a ochrání botky před prošlapáním.

Válenky

Zádíčka samozřejmě zateplí zádová opěrka nosítka a svrchní vrstvy oblečení. Pokud je velká zima, je možné přidat vestičku bez rukávů s volným bříškem a zapínáním na jeden knoflík u krku, aby nepadala (všechny, co jsem zatím potkala byly samodomovýroba, takže nemám přehled, zda se dají koupit), rozepnutou mikinu či svetřík. Nebo přes záda nosítka použít šálu, deku nebo třeba i "dospělácký" kus oblečení, který upevníme za popruhy nebo zasuneme pod slintáčky a bederák.

Na hlavičku většina nosících rodičů používá kukly, které kromě hlavy, oušek a brady, chrání i zátylek a krk. Pro rodiče všetečných batolat ještě nutno podotknout, že kukla má i blahodárný vliv na nervy nosících rodičů, protože se stáhnutím kukly má mrně mnohem více práce než se sundáním čepice, a tak si ji za vycházku stihne sundat jednou, maximálně dvakrát :-) (omlouvám se všem rodičům, kteří zvládají i 150 nasazení čepice během jedné vycházky s vyrovnaným klidem jogína a nijak je tato do nekonečna opakující se aktivita nerozhází, na ně se samozřejmě tato poznámka nevztahuje :-)).

merino kukla

Opět lze nejvíce doporučit kukly vyrobené z merino vlny, pro mrazivé počasí i dvouvrstvé, nebo kosmického materiálu Outlast. Přes kuklu je samozřejmě možné natáhnout ještě čepičku nebo kapuci. 

Máme tedy "základní variantu" oblečení do nosítka: body, punčochy, ponožky, návleky, kukla, botičky, případně něco na zádíčka. Nezapomeňme ještě na rukavice a hodit se může i nákrčník. A s touto základní variantou pracujeme dále. Máme v podstatě tři základní možnosti, co si obléknout navrch:

nosící oblečení
zateplovací kapsa na nosítko nebo nosicí vsadka
• použijeme jen nosítko

Nosící oblečení nám umožní implementovat všechny další zateplující vrstvy naráz přes nošeného i nesoucího, což představuje výrazný benefit pro případy, kdy se potřebujete svléknout a nemáte kam dítko odložit, např. v obchodě nebo restauraci. Oblečení je často šité i jako těhotenské, takže je využijete i nejen na období nošení. Nosicí oblečení je buď opatřeno vsadkou nebo rozšířením, někdy krytým zipem, kam pohodlně usadíte sebe i dětátko. Dobré nosící oblečení je obvykle opatřeno i kapuckou pro dítě, rozepínacím nákrčníkem, stahováním ve spodní části, a to opravdu dobré umožní i nošení dítěte na zádech.

Nosicí oblečení představuje dnes již pestrý výběr z různých mikin, svetrů, větrovek a bund, z nichž mnohé jsou navrhovány a vyráběny v České Republice (například značka Angel Wings nebo Shara), což je třeba pro mě potěšující zpráva. Některé firmy vyrábějí nosicí svetry a kabátky na bázi zavinovacího střihu. Ty jsou vhodné na podzim pro období prvních mrazíků nebo z jara. Kvůli hlubokému výstřihu do V nechrání dostatečně krk a zátylek dítěte a při nižších teplotách hrozí prochladnutí. Využití nosícího oblečení je samozřejmě pohodlné, velmi variabilní vzhledem k panujícímu počasí, snadno se svléká, aniž by bylo nutné miminko odvazovat, bývá velice dobře designově zpracované a tepelně funkční. Nevýhodou je často vyšší pořizovací cena (samozřejmě jsou již k dostání levnější varianty z řetězců, ale většina z těch, které jsem měla možnost vyzkoušet byly velkým kompromisem pro pohodlí nošení, časti i z hlediska funkčnosti). Druhou nevýhodu vidím v tom, že se toto oblečení hůře půjčuje. Tedy pokud nosí matka i otec dítěte, je obvykle nutné koupit pro každého jeho vlastní výbavu. Nicméně, většinou opravdu vystačíte od podzimu do jara s mikinou a nosicí softshell bundou. Pro teplejší dny nedám dopustit na pletený nosicí svetr bez rukávů. Právě k zateplení zad, ramen a krku, ale díky krátkým rukávům v něm není teplo. Na chladná zářijová rána je ideální. Takže, pokud máte nosicí oblečení, opravdu stačí sebe i miminko obléci jen do "základu", usadit do nosítka, následně se společně obléci do mikiny a bundy, takto společně přečkáte v teple i velké mrazy.

 

Nosicí bunda

 

Další možností je využití nosicí kapsy či vsadky do bundy. Vsadky se obvykle vyrábějí univerzální (s adaptéry na různé typy zipů). A jednoduše je zapnete do vaší stávající bundy či mikiny, čímž jí transformujete na nosicí oblečení. Výhodou je nižší pořizovací cena a univerzálnost použití. Já mám problém s tím, že vsadky ne vždy ideálně sedí, takže je někdy nutné upravit nastavení nosítka a polohu dítěte. A ne vždy univerzální vsadka zapnutá do bundy dobře vypadá. Ale rozhodně to funguje :-)

 

vsadka do bundy

Estetickou stránku věci řeší nosicí kapsa. Jak název napovídá, je to velká kapsa s popruhy, kterou dáte dítěti v nosítku přes záda, čímž mu schováte ručičky a nožičky, a kapsu upevníte popruhy přes svoje záda a ramena, aby nesjížděla. Obvykle má nosicí kapsa i kapucku, reflexní prvky a v zádové části kapsu, kam si můžete schovat ruce, a přitom dál objímat nesený poklad, zároveň mu tím zase trochu přihřejete zádíčka. Kapsy se nechají koupit opět v mnoha provedeních – zateplené i nezateplené, které slouží jen jako ochrana před větrem a deštěm. V naší rodině se těší oblibě zateplená kapsa z fleece a bavlny, kterou impregnujeme. Oproti klasické softshellové má tu výhodu, že je prodyšná a dítě se v ní tolik nepotí, je tedy použitelná většinu roku. Když je velká zima, zapínáme ji částečně pod zimní bundu a doplňujeme spojeným dvojitým nákrčníkem, aby pod bundu nefoukalo. Výborný, i když dražší materiál je pak česaná vlna, která je velmi teplá, perfektně izoluje, a zároveň odvádí vlhkost. Z tohoto materiálu šije kapsy pouze slovenská značka NIJE. Pokud bych měla zdůraznit jednu věc, kterou při výběru kapsy kromě funkčních parametrů ohlídat, byl by to způsob zapínání. Je dobré vyzkoušet, zda jste schopni si kapsu zapnout sami a relativně bez námahy. Samozřejmě to chce cvik, avšak někdy mi přijde, že někteří výrobci předpokládají při konstrukci zapínání u zákazníka přinejmenším artistické schopnosti anebo přítomnost 3. ruky v oblasti záhlaví. Anebo sice kapsu zapnete, ale jste z toho tak vyřízení a zpocení, že už vám na vycházku nezbydou síly :-)

 

Kapsa NIJE

Pokud použijete vsadku nebo kapsu, dítě je třeba obléci více než při použití nosícího oblečení. V případě vsadky, kterou zapneme do bundy, dodáme chybějící společnou vrstvu oblečení, kterou je nejčastěji mikina. V případě zateplovací kapsy je třeba nošence obléci ještě více, protože nosítko s dítětem dáváte nejčastěji až na vaši vrchní bundu a kapsa je jen doplněním vrchní vrstvy. Pod některé typy kapes může ze strany foukat a vzájemné ohřívání dítěte a nesoucího je tak minimální.

Poslední způsob, jak nosit v zimě miminko v nosítku, je prosté nasazení nosítka na vaši bundu či kabát. V tomto případě je ale nutné miminko obléci úplně stejně jako sebe, respektive jako miminko do kočárku bez fusaku. Výborným řešením jsou pro tento případ teplé kombinézy doplněné o tenčí (outlastový, merino, fleecový) overal bez ťapek a teplé ponožky, klidně ve dvou vrstvách. Tento způsob je možné doporučit pro odrostlejší děti, které sami chodí a už v nosítku nevydrží celou vycházku. Rozhodně bych takto nenosila malá miminka. Bunda, kterou na sobě má dospělý, totiž izoluje od vnějšího chladu a zabraňuje úniku tepla z těla dospělého. Miminko tak není vůbec zahříváno a je vystaveno bez ochrany venkovní teplotě.

Specifikum je nošení malých miminek. U nich doporučuji nechávat hlavičku na hrudi dospělého, a nevyndavat ji ven z oblečení, jen nechat pootevřený zip, aby miminko mohlo dýchat. Tímto opatřením bude chráněno před vdechováním chladného venkovního vzduchu a budeme mít jistotu, že je opravdu v teple. Navíc v prvních měsících života jim tento úkryt zajistí pocit bezpečí před venkovním ruchem. Zároveň není u malých miminek nutné dávat válenky, nožičky mají plně pod oblečením a chlad se k nim zpravidla nedostane.

Nošení dětí v zimě je o něco komplikovanější než během léta, ale není to tak složité, nebojte :-) Časem si vše „vychytáte“ a oblékání se pro vás stane rutinou.

Ještě než se teď rozeběhnete se svými ratolestmi vstříc babímu létu, přidám poslední radu. Při nošení dětí vždy průběžně kontrolujte teplotu nožiček, aby nebyly studené a teplotu zátylku, aby zase děťátko nebylo zpocené. To jsou nejlepší body, kde zjistíte, zda opravdu svému miminku poskytujete ten správný tepelný komfort, a to si pak může naplno vychutnávat dobrodružství, jakým bezesporu objevování světa v náručí rodičů je.    

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE