Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. deMOLice oblečení, aneb když útočí hmyz
15.12.2019
Rady a tipy

deMOLice oblečení, aneb když útočí hmyz

Když moli útočí

Často hovoříme o tom, že oděvy z merino vlny a hedvábí jsou velmi odolné a trvanlivé a vydrží vám opravdu dlouho. Jenže ve chvíli, kdy se vlády nad vašimi skříněmi ujmou moli, tato premisa přestává platit. A že těm potvorám merino opravdu chutná :D

A protože jsme nedávno u nás ve ZkusMerino.cz poměrně intenzivně řešili, jak ochránit před nezvanými návštěvníky naše skladové zásoby, můžeme se s vámi podělit o pár triků, jak na ně.

Jakmile začne po bytě poletovat mol, jeho lidští obyvatelé zbystří. Přitom poletující moli jsou obvykle samečci, a ti jsou v podstatě neškodní. Jakožto dospělí jedinci potravu ani vodu nepřijímají.

O něco problematičtější jsou molí samičky... 

- ty čekají schované v úkrytu, moc se nepřemisťují, a pomocí feromonů k sobě lákají samečky. Po oplodnění nakladou vajíčka, z nichž se po 14 dnech od nakladení vylíhnou larvy,praví požírači veškerých přírodních materiálů s obsahem keratinu - vlny, kůže, peří, kožešin a dokonce i lidských vlasů.Při nedostatku potravy však mol šatní napadá i další rostlinné přírodní materiály, jako jsou např. bavlna nebo len. Jediné, čeho se moli nikdy nedotknou, jsou syntetická vlákna. Často se stane, že larvy vyžerou z kombinovaných materiálů přírodní složku a umělá vlákna nechají.

 

https://animal-pestcontrol.com/wp-content/uploads/2013/02/moth-eaten-sweater.jpg

Z výše napsaného je jasné, že umisťování feromonových lapačů, doporučovaných v drogeriích, je, spíše než prostředek ochrany pouhý "detektor" schopný zjistit, že se k vám moli nastěhovali. A nejen k vám, ale i do vedlejšího bytu, bytu o 3 patra výše anebo do domu naproti přes ulici. Feromony v těchto lapačích obsažené totiž lidé necítí, ale jejich působení na molí samečky je opravdu silné a dokáží přilákat moly z širokého okolí. A to i ty, kteří by vaše obydlí za normálních okolností minuli bez povšimnutí. Proto doporučujeme se jim vyhnout a domů je vůbec nepořizovat.

https://www.onlyhangers.com/home-organization/2016/08/say-goodbye-to-clothes-moths-with-these-4-natural-solutions/

A jak se tedy účinně bránit?

V prvé řadě je potřeba vyhnout se skladování oblečení na tmavých, vlhkých a nevětraných místech. Ty jsou totiž ideálním útočištěm pro molí samičky.

Stejně tak je velmi prospěšné oblečení z merino vlny pravidelně nosit, aby případně nakladená vajíčka neměla čas na klidný vývoj. Přeci jen, jakmile oblečení jednou za 14 dní vezmete na sebe, vyvětráte ho, přerovnáte, nedáte larvám moc šancí se vylíhnout. A navíc máte velkou šanci, že případný problém odhalíte včas.

Jednou z nejúčinnějších prevencí je umístit do šatníku něco voňavého. Moli totiž nesnáší vůni bylinek, aromatických dřev, mýdla, syntetických vonných pytlíčků, aroma oleje anebo naftalínu. Vzpomínáte si na skříně u babiček a prababiček? Tak přesně to je ono...

Z bylinek jsou proti molům nejúčinnější levandule nebo bobkový list, případně máta, listí ořešáku, tymián, cedrové dřevo. Buď je umístíme volně na regály, nebo do látkových pytlíčků. Vonné oleje je vhodné opět nakapat na pytlíček s vatou, dřevěné odpařovače nebo na keramickou destičku a nechat volně odpařovat. Mýdlo stačí jen volně vložit do skříně a jednou za čas vyměnit za nové.

Pokud chcete mít opravdu jistotu, že si moli na vašem prádle nesmlsnou, případně už jste našli napadenou tkaninu, použijte prostředky proti molům z drogerie. Obvykle se jedná o vonné sašetky, dřevěné kuličky, nebo vonné pytlíky. Kromě vůně uvolňují i insekticidy, a jsou proti nezvaným návštěvníkům opravdu účinné. Jejich použití je vhodné v uzavřených prostorách menších rozměrů, jakými jsou skříně, šuplíky uzavřené šatníky, protože jen tam dosáhne insekticid požadované koncentrace a účinnosti. Tyto prostředky hmyz nejen odpuzují, ale i zabrání jejich rozmnožování a hubí jej.

Zajímavým způsobem, jak jednoduše ochránit vše vlněné a merino oblečení před nezvanými škodiči, je používání pracích prostředků na vlnu a merino s obsahem silice cedrového dřeva nebo levandule. Prádlo dostane potřebnou péči, příjemnou a svěží vůni a navíc je dlouhodobě chráněno.

 

https://store.insectslimited.com/webbing-clothes-moth-flat-trap-case-of-100

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE