Doprava Balíkovnou zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Produkty na praní merina - co vám doporučíme, a co ne
06.11.2021
Rady a tipy

Produkty na praní merina - co vám doporučíme, a co ne

Připravili jsme pro vás výčet produktů na praní merino vlny, které vám můžeme s klidným srdcem doporučit, a zároveň které naopak nedoporučujeme. U těch nedoporučených se díváme hlavně na složky, které mohou merino při dlouhodobějším používání poškozovat, ale také na látky, které jsou toxické, a nejenže škodí životnímu prostředí, ale jsou i alergenní.

DOPORUČUJEME:

✅ Sonett na vlnu (olivový i Sensitive)
✅ Tierra Verde na vlnu
✅ Ecover na vlnu
✅ Prací gel Lanolin
✅ Jelen na vlnu
✅ Ulrich na vlnu
✅ Denkmit na vlnu - bílý i růžový (pozor, růžový je opravdu silně parfemovaný)
✅ Disana na vlnu
✅ Almawin na vlnu
 
 

NEDOPORUČUJEME:

❌ Eurona
❌ Perwoll, Ariel, Lovela a další "supermarketové" prací gely
❌ FeelEco
❌ Frosch - tady s otazníkem, nepodařilo se nám nikde dohledat jeho přesné složení
❌ Woolite na vlnu
❌Lanolin Natur Wool (Ovčí věci)
 
 
Pokud máte na merino oblečení skvrny a hledáte, jak je odstranit, nikdy, ale opravdu nikdy nepoužívejte perkarbonát sodný!
 
Perkarbonát sodný je prášek rozpustný ve vodě a při teplotách nad 60°C se z něj, za bouřlivého pěnění a šumění, uvolňuje soda, voda a kyslík. Zmíněná kombinace odstraňuje skvrny, má bělicí a dezinfekční účinky, a je hojně doporučován na praní jakéhokoliv prádla.
 
ALE: perkarbonát není vhodný na vlnu a hedvábí, ani další živočišná vlákna - během své bouřlivé reakce je vysuší, a ta se jeho působením poškodí a rozpadnou.
 
!!! Platí to i pro další prostředky na bázi perkarbonátu, což je většina prostředků na odstranění skvrn. Často je poznáte podle toho, že slibují odstranění skvrn pomocí aktivního kyslíku, ačkoliv se obsahem perkarbonátu nechlubí. Typickým představitelem takového prostředku je Agent od Eurony!!!
 
Nevěříte? Koukněte na naše video z pracího testu perkarbonátem:
 
 
Ano, použili jsme relativně vysokou koncentraci perkarbonátu v roztoku a nepoužili jsme TAED, který by umožnil k aktivaci perkarbonátu použít vodu o teplotě 30°C. Ale šlo nám o to ukázat ve zrychlené ukázce, co perkarbonát s merinem udělá.
 
V praxi, v nižší koncentraci a při použití TAED, praní v pračce apod. by nebylo působení perkarbonátu tak destruktivní, poškodilo by jemnější vlákna a v oblečení by byla patrná chatrnější místa s řidší strukturou pleteniny. Merino by pravděpodobně ještě nějakou dobu vydrželo, ale časem by se vám na něm začaly dělat díry a materiál by se postupně "rozpadal".
 
Merino, tedy vlna obecně, má jednu "nepříjemnou" vlastnost: jeho poškození se projevuje postupně. Často se po chybě v údržbě zdá oblečení v pořádku a vady se projeví až později po dalším praní.
 
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE