Sleva ke Dni dětí od 1. do 4.6.! Zadejte kód DD2023 při objednávce nad 1000 Kč pro získání slevy 10%.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Jak na skvrny
15.02.2020
Rady a tipy

Jak na skvrny

Nehody se stávají. I těm nejmenším.

Plínka neudrží obsah, dítě kýchne u krmení a výživa je všude, lezec si zase snadno přivodí skvrny od trávy na kolínkách. Jak je dostat z merina, aniž by došlo k poničení materiálu?

Ano, je pravda, že merino má kromě dalších skvělých vlastností i samočistící účinek. Ale na některé skvrny je i ten krátký. Normální oblečení člověk "polije" nějaký skvrnožroutem a hodí do pračky na 60°C, ale co s tak choulostivým materiálem, jako je merino? Tam postup popsaný výše rozhodně nedoporučujeme :D

Nebojte, není to nic komplikovaného, rozhodně nemusíte trnout při každém krmení :) Ale určitě si při nákupu merino oblečení pořiďte i balení žlučového mýdla. Využijete ho nejen na merino.

Každopádně první poučka zní - nenechte skvrny zaschnout! Ať už je to výživa, mléko, nebo třeba krev, zašpiněné oblečení dejte co nejdříve do vlažné vody. Můžete ho rovnou přeprat v ruce, opět za použití žlučového mýdla. Méně odolné skvrny zmizí hned. Ty více odolné, nebo ty už zaschlé, viz náš příklad dále, polijte trochou žlučového mýdla a nechte alespoň 15 minut působit.

skvrna na merinu

Já třeba objevila na naší merino dece tuto zaschlou skvrnu. Kdybych dala takto deku rovnou do pračky, skvrna by se určitě nevyprala. Vytáhla jsem tedy žlučové mýdlo Sonett. Tohle je opravdu geniální pomůcka na všechny skvrny. Navíc zcela ekologická.

Žlučové mýdlo

 

Skvrnu jsem polila, potřela mýdlem a nechala asi 20 minut působit, viz obrázek níže.

 

Skvrna politá žlučovým mýdlem

 

Následně jsem dala deku i s dalším merino oblečením do pračky. Jako prací prostředek jsem použila opět Sonett, tentokrát prací gel na vlnu, a do dávkovače jsem přidala ještě trochu žlučového mýdla. Na praní merina jsem použila prací program na vlnu.

 

 

Deka vyndaná z pračky byla jako nová! Zbývalo jen rozložit ji na rovno a nechat na vzduchu uschnout (merino do sušičky nepatří).

 

Někdy se může stát, že nějaká obzvlášť odolná skrvna ani tímto způsobem nepustí. Pak doporučujeme nechat daný kus oblečení ponořený ve vlažné vodě opět se žlučovým mýdlem přes noc a ráno přeprat, viz výše. Efekt znásobíte, když pak oblečení necháte uschnout na sluníčku (jen pozor na přímé a silné sluneční záření, které může způsobit vyšisování barev).

Určitě se tedy merina, ani jeho údržby, nebojte. Tento materiál chce jen trochu jinou péči a odvede vám skvělé služby :)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE