Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Merino a certifikace
16.01.2021
Zajímavosti

Merino a certifikace

Tápete ve zkratkách standardů a certifikací, které výrobci vlněných výrobků uvádějí? Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější.

 

GOTS

GOTS, neboli The Global Organic Textile Standard, je v současné době nejuznávanějším certifikátem mezi výrobci bio textilu. Dokazuje, že celý komplexní proces výroby oděvu – od pěstování a sklízení vláken, přes jejich zpracování a následné ušití oděvu, splňuje přísné etické i ekologické normy - zaručuje kvalitu, šetrnost k přírodě a respektování práv farmářů. Prostě udržitelná a férová móda (více na https://www.global-standard.org/). 

 

IVN

IVN, neboli Internationaler Verband der Naturtextilwirtschaft, je certifikátem pro výrobu oděvů z přírodních vláken, který dohlíží na to, že jiná než přírodní vlákna v oděvu nenajdete (více na https://naturtextil.de/).

 

OEKO-TEX

OEKO-TEX je organizace, která se zaměřuje na škodlivé látky a zdravotní nezávadnost textilií. Aktuálně nabízí několik certifikátů, nejznámějším a nejpoužívanějším je certifikát Standard 100. Tento certifikát je zaměřený na zdraví škodlivé chemikálie (jako například těžké kovy, pesticidy, formaldehyd, barviva a jiné látky). Každé vlákno, zip, nebo jiné doplňky na textilním výrobku jsou prostřednictvím této certifikace testovány, čímž se výrobek z ekologického hlediska stává  pro člověka "neškodným".

 

BLUESIGN

Organizace Bluesign uděluje certifikaci výrobcům textilu, kteří při výrobě dbají na bezpečí lidí a životního prostředí. Zaměřuje se na vše, co dokáže negativně ovlivňovat zdraví pracovníků i spotřebitelů, od odpadních vod po toxicitu barviv. Bluesign tak podporuje výrobce textilu, kteří analyzují svůj výrobní proces a investují do výzkumu a vývoje s cílem snížit svou ekologickou stopu.

 

WOOLMARK

Značka Woolmark je majetkem Australian Wool Innovation company, neziskové organizace vlastněné více než 29000 australskými chovateli. AWI investuje do výzkumu, vývoje, inovací jako hlavní dodavatel australské vlny na trh. Woolmark je od roku 1964 celosvětovou autoritou v oblasti zpracování vlny, zaručuje kvalitu vlněných vláken, dodržování enviromentálních a etických postupů, sjednocuje celý dodavatelský řetězec od farmářů až po spotřebitele.

Výrobci vlny mohou získat certifikát kvality ve třech variantách:

Pure new wool (čistá, 100% vlna), Wool rich blend (vlna s příměsí, kde obsah vlny je minimálně 50 %), Wool blend performance (vlna s příměsí, kde obsah vlny je minimálně 30 %).

Woolmark poskytuje také velmi důležitou certifikaci praček a sušiček - Woolmark Apparel care. Spotřebiče s touto certifikací poskytují garanci speciálního a šetrného ošetření jemné vlny. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE