- Štítky blogu
- údržba
- materiály
- praní
- merino oblečení
- výběr velikosti
- merino kukla
- rady a tipy k oblékání
- ZM Basic
- funkční vrstvy
- žmolky
- celoroční merino
- letní merino
- zimní merino
- praní merina
- vařená vlna
- ZM Jóga
- merino fleece
- vrstvení oblečení
- nošení v zimě
- sonett
- lanolin
- nosicí oblečení
- slow fashion
- vlna
- moli
- údržba oblečení
- spánek
- zima
- podzim
- oblékání
- merino bazar
- hedvábí
- spací pytel
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Zajímavosti
- Vařená vlna vs merino fleece
Vařená vlna vs merino fleece
Vařená vlna nebo merino fleece?
Nene, tohle nebude porovnání ve stylu kdo s koho. U těchto materiálů nelze říct, který je lepší a který horší. Oba jsou totiž skvělé, každý se ale hodí pro jiný účel.
![]() | ![]() |
Vlevo bunda z vařené vlny, vpravo mikina z merino-fleecu.
V obou případech se jedná o stejnou merino vlnu, která je jen pokaždé jinak zpracovaná. Základem jsou vlněná vlákna o hrubosti 19,5 až 21 µ, která jsou kruhově pletená (ne tkaná). Z vláken se tímto pletením vyrobí "froté" - nadýchaná látka s hladkou rubovou stranou a povrchem se „smyčkami“. Až do výroby froté je tedy postup výroby pro merino fleece i vařenou vlnu stejný. V následujícím zpracování už jsou ale zásadní rozdíly.
Vařená vlna
Při výrobě vařené vlny se připravené froté vypere a podrobí se mechanickému plstění v horké vodě (téměř 100°C), které trvá půl hodiny. Šupinatá vrstva vlněných vláken vlhkostí, teplem a pohybem bobtná a vlněná vlákna se proplétají.
Procesem plstění vzniká mnoho vzduchových kapes, které pomáhají udržet tělesné teplo a dodávají tak vařené vlně ideální tepelnou izolaci. Po procesu sušení se vytvoří měkká a robustní vařená vlněná tkanina. Je kompaktnější a hustší než vlněný fleece a má vyšší specifickou hmotnost kolem 400 g/m².
Vařená vlna je odolná, prodyšná, odpuzuje nečistoty a vodu, tepelně izoluje a lépe chrání před větrem než merino fleece, protože struktura materiálu je hustší. Navíc je tkanina celkově robustnější, pokud jde o odolnost proti oděru a otěru. Látka je proto předurčena pro starší děti, které samy zkoumají přírodu a své prostředí. Její nespornou výhodou je to, že je větru odolná a částečně i nepromokavá. Pokud dostane lanolinovou lázeň, její nepromokavost se ještě zvýší. Je to zajímavá a hlavně zcela přírodní alternativa k softshellu.
Vařená vlna je hrubší, každému tak nemusí být úplně příjemná při kontaktu s pokožkou. Proto se využívá zejména jako druhá (při menší zimě), nebo třetí vrtsva - tedy na výrobu bund, overalů nebo třeba i capáčků.
Ač je to s podivem, výrobců, kteří šijí z vařené vlny je velmi málo. Část produkce z vařené vlny má německý Engel, asi nejvíce ji využívá rakouské Iobio. Příznivci nošení dětí zase budou nejspíše znát slovenskou značku NIJE, která z této vlny vyrábí úžasné funkční, a přitom designové kapsy.
Merino fleece
Pro výrobu fleece se froté vypere, a poté se povrch materiálu z obou stran zdrsní, aby se získal typický, nádherný nadýchaný efekt. Následně se tkanina „oholí“ na stejnoměrnou výšku a současně se odsaje největší část oholených vláken. Přesto někdy malá část těchto vláken zůstane na tkanině, což může zpočátku vést ke žmolkování hotového výrobku.
Merino fleece je měkký, lehký a nadýchaný. Díky vysoké elasticitě je vlněný fleece velmi "mazlivý", ani trochu neškrábe. Zdrsněná struktura poskytuje prostor pro mnoho malých vzduchových kapes, které mohou na jedné straně udržet tělesné teplo a na druhé straně umožňují výměnu vzduchu a tepla. Tento materiál má proto velmi dobré termoregulační vlastnosti.
Protože ale profoukne i promokne, u akčních dětí hrozí, že se jim při válení sudů a skotačení v lese nalepí na fleecové oblečení listí a jehličí, je merino fleece vhodný spíše jako druhá vrstva. Skvělý je ovšem třeba na výrobu teplých kukel, hodně maminek ho používá také na spaní (v podobě overalu) pro děti, které se nerady přikrývají.
Nabídka oblečení z merino fleece už je širší, šije z něj opět Engel a Iobio, ale také dánské Mikk-line a v neposlední řadě i my pod naší značkou Lambio :)