Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Miniseriál o materiálech: Bambus
29.05.2020
Zajímavosti

Miniseriál o materiálech: Bambus

Bambus

Je materiál používaný teprve od počátku 20. století. A většinu doby, kdy byl znám, stál v pozadí jako naprosto nezajímavá tkanina. Pro její výrobu nebyl důvod, lidstvo využívalo dostatek jiných materiálů. A bambus byl jen jednou z mnoha dřevin využívaných pro výrobu viskózy.

K využití bambusového vlákna, získaného mechanickou cestou, pro výrobu bambusové tkaniny došlo až v posledních několika letech. Patent na mechanické zpracování bambusu na vlákna a jejich spřádání do příze pochází až z roku 2003. A bambus zažívá nyní opravdový boom.

Své příznivce si bambus nalezl zejména díky svým unikátním vlastnostem. Je jemnější a příjemnější na omak než bavlna. Bambusová vlákna obsahují látku zvanou kun, která způsobí, že jsou velmi odolná proti množení bakterií. Dochází v nich k o 75 % menšímu množení bakterií než v bavlně. Bambusová textilie tedy nezapáchá ani po delším nošení, nebo je-li propocena. Je jemná a příjemně vzdušná, chrání před UV zářením. Kvalitní bambusové produkty jsou schopny zachytit přibližně 90 % škodlivých UV paprsků. Odvádí vlhkost od těla, a to 4x efektivněji než bavlna. Je nedráždivý, antialergenní. Udržuje stálou tělesnou teplotu - ne u sebe, ale u člověka, který ho nosí :-) Tedy v zimě hřeje, v létě chladí, podobně jako ostatní přírodní materiály. Jeho lesk a splývavost evokují hedvábí, a podobně dobře i vypadají.

Bambus je skvělý materiál na výrobu spodního prádla, lůžkovin, ručníků, ponožek a letního oblečení. Jeho jemnost a čistota jej předurčují pro výrobu dětského oblečení, a rovněž oblečení nosicího.

Veškeré bambusové vlákno používané aktuálně v textilním prlůmyslu pochází z Číny, kde se pěstuje bambus druhu Guizhu, ten je pěstován výhradně na speciálně vypěstované a udržované plantáži v čínské provincii Kuej-čou. Stonky se nejprve odkorňují, materiál se pak několikrát střídavě máčí v enzymové a vodní lázni, prochází potěracím a válcovým mykacím strojem. Mykaný vlákenný materiál má délku 0,2 až 15 cm. Vytříděná část vláken se pak dále zpracovává na protahovacím stroji a projde procesem česání. V posledním kroku jsou vlákna bělena a čištěna peroxidem. Získané vlákno má široké využití, lze jej upříst do vlákna bavlnářského nebo vlnařského. Bambusové materiály proto vykazují značnou variabilitu a různorodost.

Byť pochází z Číny, jedná se o materiál velmi ekologický - rostliny bambusu neuvěřitelně rychle rostou, píše se až o 30-50 cm denně, a rostliny mají vysokou schopnost regenerace. Bambus i po seříznutí u země znovu vyrazí, a dále roste. Jedná se tedy o rychle obnovitelný zdroj materiálu. Vlákna se z rostliny navíc získávají čistě mechanickou cestou, k jeho výrobě tedy není potřeba téměř žádných chemikálií.

Unikátní bambusová vlákna vykazují delší životnost a menší míru opotřebení i po mnoha použitích než konvenční materiály. A blíží se tak výdrží, odolností a dalšími užitnými vlastnostmi materiálům syntetickým. Jeho absolutní výhodou je však přírodní původ, a tedy i příznivější účinky na lidský organismus.

Vzhledem k jeho vynikajícím užitným vlastnostem je nejen hojně používán k výrobě nosících pomůcek, ale i široké palety oblečení.  

 

Údržba:

• Perte otočené naruby při maximální teplotě 40°C s použitím běžného pracího programu, na nějž jste zvyklí.
• Výrobky z bambusového vlákna se nesmí bělit, dejte si tedy pozor na různá bělidla na bázi aktivního kyslíku, perkarbonáty, optické zjasňovače. A samozřejmě chlorová bělidla.
• Při praní se rovněž vyhněte aviváži, ta obalí vlákna a ztratíte tak unikátní vlastnosti vlákna.
• Bambusový úplet nesmí být sušen v sušičce.
• Žehlit je třeba opět po rubu a při maximální teplotě 100°C, ta obvykle odpovídá nejnižšímu stupni nastavení žehličky.
• Sušte v rozloženém stavu ve volném prostoru. Je třeba si uvědomit, že v důsledku vysoké nasákavosti vláken, bude prádlo z bambusu schnout přibližne 2x déle, než jste zvyklí.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE