Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Šití z merino vlny
- Druhy úpletů
Druhy úpletů
Obecně můžeme materiály rozdělit do dvou základních kategorií podle toho, jak jsou vyrobeny - na tkaniny a pleteniny (úplety). Pletenina je pletená jedním nebo více systémy a pokud přerušíme jedno oko, párá se jako na punčoše. Tkaná látka má takzvanou osnovu a útek.Merino patří mezi úplety.
Zdroj www.caramilla.cz
Základní druhy úpletů
Úplet obecně je pružný, měkký a prodyšný materiál, který lehce přiléhá na tělo. Úplety dělíme podle způsobu pletení na:
Jednolícní úplet
Jednoduchá pletenina se tvoří stylem jednu "řadu hladce a druhou obrace". Lehce u něj rozlišíme lícovou hladkou stranu a rubovou stranu s vroubky. Látka je lehká a méně pruží. Má tendenci se kroutit. Využívá se zejména na výrobu body, legín, triček, ale i šatů. Tento úplet naleznete také pod označením tričkovina (z anglického single jersey).
Oboulícní úplet
Líc i rub tohoto úpletu jsou těžko rozeznatelné, což ale ničemu nevadí, je jedno, jakou stranu použijete. Oboulícní úplet je teplejší, i když je třeba stejné gramáže jako jednolícní a dobře pruží. Hodí na šití zimního oblečení – body, zimní legíny/harémy, kukly…
Teplákovina
U merina je tento druh méně častý. Jedná se velmi teplé merino, jeho rubová strana je počesaná (chlup). Má vysokou gramáž. Používá se na výrobu mikin a tepláků.
Interlock
Stejně jako u oboulícního úpletu zde nerozlišujeme rub a líc. Je podobný oboulícnímu úpletu, ale při pletení se používá jiný technologický postup. Patří k lehkým až středně těžkým úpletům, méně pruží. Často bývá s příměsí elastanu .
Finerib
Můžete se potkat i s označením žebro. Jedná se o pleteninu s podélnými pruhy v různých šířkách (širší pruhy mívají označení Rib). Vyrábí se různými technikami pletení. Obvykle se těžko rozlišuje lícová a rubová strana. Pletenina je hodně pružná do šířky a je tedy úplně ideální na lemy a náplety. Finerib se často prodává v tunelech.