Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti
  4. Alergie na vlnu? Vyvrácený mýtus!
24.02.2021
Zajímavosti

Alergie na vlnu? Vyvrácený mýtus!

Léta se traduje, že někteří lidé mohou být na vlnu, a tedy i merino, alergičtí. Na informace o tom, že vlna je jedním z alergenů, podobně jako peří, už v diskuzích na sociálních sítích, ale i kdekoliv jinde, pravděpodobně narazil každý z nás.

Přelomová studie

Společnost Woolmark, jeden z nejvýznamějších světových institutů zaměřených na výzkum, technologie zpracování a produkci vlny, uveřejnila analýzu, která toto tvrzení jednoznačně vyvrací. Vychází přitom z dlouhodobé studie prováděné stovkou vědců z celého světa a její závěrečné zprávy vydané pod názvem Debunking the Myth of Wool Allergy: Reviewing the Evidence for Immune and Non-immune Cutaneous Reactions.   

Předmětem zkoumání byl obecný předpoklad, že vlna způsobuje dráždivé (neimunitní) a hypersenzitivní (imunitní) kožní reakce. Autoři studie sami v abstraktu poznamenávají, že ačkoliv se alergenní účinky vlny tradují, nikdy nebyly v kontextu moderního oděvního průmyslu kriticky zkoumány a podrobeny vědecké analýze.

Studie se kromě vlny jako takové zaměřila na možnou alergii na lanolin a další látky, o nichž se často tvrdí, že jsou ve vlně přítomny, a mohou dráždit pokožku, konkrétně na formaldehyd a chrom.

A jejich závěr je jednoznačný:Současné důkazy neprokazují, že vlněná vlákna jsou kožním alergenem. U moderních vlněných oděvů je navíc vysoce nepravděpodobný i vznik kontaktní alergie na lanolin, chrom a formaldehyd."

vlněná příze - detail

zdroj: www.pixabay.com

Ale mě vlna prostě kouše. Jak je to možné?

Pokud ke kožnímu podráždění vlnou dojde, není to vlivem alergenních vlastností vlny, ale souvisí to s působením vláken většího průměru (≥ 30–32 µm) na pokožku. Merino vlna v super-fine a ultra-fine kvalitě vláken není schopná aktivovat v pokožce nervové dráhy a senzory, tzv. c-vlákna, které by způsobily svědění, jsou dobře snášeny a mohou prospět léčbě ekzému.

Studie ukázala, že všechna zkoumaná podráždění kůže způsobená oděvy nebyla způsobena vlnou jakožto specifickým materiálem, ale hrubými vlákny, jež vystupují z tkaniny, nepříjemně tlačí na pokožku a dráždí ji.

Pokožka je, stejně jako ostatní orgány v těle, inervovaná, protkána celou sítí jemných nervových vláken. Ta reagují na podněty zvenčí a zajišťují reakci organismu v případě jeho ohrožení. Aktivuje je  chlad, horko, bolestivé a nepříjemné podněty. Právě hrubá vlákna vystupující z tkanin mají dostatečnou sílu tato c-vlákna při nošení na nahé kůži podráždit. Což se projevuje nepříjemným svěděním a kousáním. Tato vlastnost nijak nesouvisí s původem a typem vlákna, ale s jeho tloušťkou a strukturou.

Podráždění kůže může být stejně snadno způsobeno hrubými syntetickými vlákny, jako třeba vlákny akrylovými a nylonovými, úplně stejně jako hrubými vlákny lněnými, buretovými nebo vlněnými.

Zdroj: woolmark.com

Merino podráždění kůže zpravidla nevyvolá - ultrajemná vlákna merino vlny se snadno ohýbají a přizpůsobí tlaku pokožky, a tím podráždění pokožky minimalizují, protože jsou tak jemná a ohebná, že nechají nervové dráhy v pokožce naprosto v klidu.

„Tato nejnovější recenze má velký význam pro alergiky, dermatology a lékaře - a také pro spotřebitele,“ říká Angus Ireland jeden z čelních představitelů Woolmarku a dodává: „Výzkum ukazuje, že oděvy z velmi jemné vlny jsou prospěšné pro lidi s citlivou pokožkou a pro lidi trpící ekzémy, a proto je důležité zaměřit se na vyvracení mylné představy, že vlna je alergen nebo že oděvy ze 100% vlny nutně budou svědit, pokud je budeme oblékat na holé tělo."

jemnost merina se odvíjí od síly zpracovávaného vláknazdroj: www.woolmark.com

I zkušenost u nás ve ZkusMerino.cz ukazuje, že někdy naši zákazníci nesnesou jen jednu jedinou značku vlny, a s jinými jsou úplně "v pohodě". Je to tím, že každý výrobce používá jinou merino vlnu, zpracovává přízi v jiné kvalitě a struktuře, a vlna pochází z různých chovných podmínek. Často pomůže vyměnit merino vlnu za merino s hedvábím nebo tencelem. U nich jsme se nepříjemnými pocity při nošení snad ještě nesetkali.

Co se týče alergie, máme vypozorováno, že často není příčinou alergické reakce oblečení, jako spíše prací prostředek nebo prostředek proti molům. Výběr domácí drogerie je tedy možná ještě významější než oblečení samotné. Což si občas lidé neuvědomí a vzniklé nepříjemné reakce připisují právě merinu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE