Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.

Sledujte nás #zkusmerino | #lambiomerino

        

 

 

https://www.zkusmerino.cz/ZkusMerino-cz-se-stalo-hrdym-clenem-skupiny-Udrzitelnych-e-shopu-b83822.htm

 

Přijímáme on-line platby

 

Navštivte náš druhý e-shop, rádi vám objednávky sloučíme

  1. Úvod
  2. Příběh vlny merino
Příběh ovcí merino

Poznejte tajemství ovcí merino

 

Merino vlna je dokonalá vlna, tenká a měkká, pocházející z prastarého horského plemene ovcí. Ovce Merino pocházejí pravděpodobně ze severní Afriky, odkud se dostaly v průběhu středověku do Španělska. Již od nepaměti byly velmi vzácné a ceněné, dokonce si Španělsko nechalo na jejich chov vstavit monopol a do roku 1800 zakázalo jejich vývoz mimo své území. Nicméně zákaz nebyl účinný a pašerákům se dařilo tyto vzácné ovce prodávat i za hranicemi Španělska. Chov plemene Merino se tak rozšířil i do zbytku světa, zejména do oblastí s nepříznivými povětrnostními podmínkami, např. do Jižních Alp na Novém Zélandu, do  Austrálie, ale i na skotskou Vysočinu.

V současné době se nejvíce Merino ovcí chová právě na Novém Zélandu a v Austrálii, odkud pochází nejcennější merino vlna na světě. Celosvětově se Austrálie a Nový Zéland podílí na produkci merina cca 80% celkového objemu. 70 milionů australských a novozélandských ovcí produkuje tu nejlepší vlnu, a přitom k tomu potřebují jen málo: čistou vodu a vzduch, dostatek slunce a trávy.

Ty nejodolnější ovce mají domov v novozélandském pohoří jižní Alpy, kde letní teploty dosahují více než 35°C a v zimě klesají pod -15°C. Tyto výkyvy však pro Merino ovce nejsou problémem – před nepřízní počasí je chrání unikátní srst s výjimečnými izolačními vlastnostmi, merino vlna. Merino ovce, díky této unikátní ochraně, zůstávají celoročně venku. Ostatně tak získaly své jméno: ovejas merinos  znamená ve španělštině „putující ovce“ a má velmi pravděpodobně původ v neustálém nahánění stád z pastviny na pastvinu.

Merinové ovce mají velmi tenké chlupy, rostoucí mimořádně hustě, na 1 cm čtvereční pokožky připadá až 4000 chlupů.

Merino vlna v létě dokáže organismus dokonale ochladit, takže nedochází k jeho přehřívání, v zimě naopak úžasně hřeje.

Tato úžasná vlastnost je dána její jedinečnou stavbou. Vlákno merino vlny je výrazně strukturované, jeho povrch bohatě zvrásnění, jeho vnitřek pak tvoří soustava vzduchových kapes a komůrek. Jeho komplexní a důmyslná struktura vysoce překonává všechny jiná funkční vlákna, umělá i přírodní. Umožňuje merinu nejen výborně izolovat, ale i pomocí chemických reakcí regulovat vlhkost, vzdorovat bakteriím i plísním a odolávat mechanickému namáhání.  

 

Matka příroda vytvořila „putujícím ovečkám“ dokonalé vlákno. Vlákno, které je chrání před nepřízní počasí, ať už se vydají kamkoliv, je stavěné na nepříznivé podmínky horských pastvin. Vlákno, které jsme si zamilovali. A nyní ho přinášíme i vám, v podobě našich kolekcí dětského oblečení. Oblečení, které se přizpůsobí proměnlivým podmínkám stejně, jako ovce na Novém Zélandu.

Příběh zpracování vlny

Cesta vlny

Už jsme si povídali o chovu merino ovcí, pojďme se nyní podívat, jak dlouhou cestu musí surová vlna, terminologicky správně bychom jí měli říkat potní vlna, urazit, než se stane pleteninou, z níž je ušito naše oblečení.

zdroj: www.pixabay.com

Ovce merino, stejně jako jiná jemnovlnná plemena, jsou stříhané obvykle jednou ročně. Jedna ovce poskytne při stříhání obvykle 2-4 kg vlny, berani větších plemen mají vlny kolem 10 kg. Ale jen necelou polovinu tohoto množství lze zpracovat do příze. A i přesto, že jsou chovy merino ovcí  založené na přirozených podmínkách s volným výběhem, kvalitní travou a dostatkem vody,  je na uvedeném množství vidět, jak vzácným materiálem merino vlna je.

Získaná vlna se uchovává vcelku v podobě rouna, je nutné ji nejprve roztřídit podle kvality – jiná je vlna z boků zvířete, jiná ze hřbetu, nebo nohou a oblasti ocasu. Kvalita vlny se liší i podle stáří ovcí a může se měnit také vlivem stravy a vnějších podmínek stáda. Cílem je rozdělit vlnu tak, aby bylo dosaženo co největší stejnoměrnosti zpracovávaných vláken. Poté je nutné potní vlnu, tedy vlnu nezpracovanou, zbavit nečistot, kratších vláken nevhodných k předení a dalších příměsí.

zdroj: www.pixabay.com

Vytříděnou, hrubých nečistot zbavenou střiž, je nyní třeba vyprat. Před samotným praním se rounu musí rozvolnit, následně projde procesem praní. V podmínkách malochovů se tak děje ručně nebo v obyčejné automatické pračce. Ve velkých chovech je využívána řada pracích strojů.

Praním se z vlny odstraní nadbytečný lanolin, pot, a hrubé nečistoty. Ať už s použitím čisté vody (s využitím samočisticích schopností vlny), tak ve vodě s obsahem sody či potaše, nebo jiných rozpouštědel. Vlnu lze prát i za využití ultrazvuku nebo vymrazování. Praním dojde ke snížení původního objemu materiálu až o 65%. Tolik totiž tvoří tuk, pot a prach usazený ve vlnovlasu.

Vypraná vlna se poté vysuší a projde procesem tzv. „odřepíkování“ – odstraněním rostlinných zbytků, které nelze odstranit mokrým praním. A to buď chemicky za pomoci kyseliny sírové (u hrubších druhů vlny, anebo mechanicky u jemných druhů vlny, např. merina.

zdroj: www.pinterest.com

Posledním krokem je česání vlny nebo jejímykání. Obojí probíhá buď za pomoci strojů, nebo ručně. Téměř celá produkce merino vlny je vyráběna jako česaná příze. Obvykle zpracována pomocí bubnová česačky vlny.

Tradičním ručním nástrojem užívaným pro česání vlny byly tzv. krumple, nebo kramle (ano, už víte, proč se nekvalitním věcem říká krumpl :-)).  

Při česání je vlna zbavena posledních zbytků nečistot, je krásně načechraná, vlnovlasy jdou jedním směrem a vytvoří homogenní nadýchanou hmotu, která se dobře spřádá. Zároveň při česání dojde k rovnoměrnému rozprostření zbytkového lanolinu, které dodá vláknům pružnost a dobrou zpracovatelnost při tkaní. V průmyslových podmínkách je nutné vlnu dodatečně přimastit.

Vyčištěná a zpracovaná vlna se z vlny potní mění na tzv. vlnu čistou, kterou je možné nyní barvit. Někdy se vlna barví už po vyprání, a během mykání je pomocí míchání jednotlivých barev dosaženo melírového nebo multicolor efektu.  

zdroj: www.pixabay.com

Takto připravenou vlnu je možné spřádat. Ať už ručně (na kolovrátku nebo vřetýnku) anebo na přacích strojích. Vlákno je stáčeno a navíjeno na cívku, z krátkých vlnovlasů vzniká dlouhé a tenké vlákno vhodné ke tkaní nebo pletení metráže. Z ní jsou pak v malých dílnách v České republice a Německu vyráběny oděvy, které nabízíme na našem e-shopu.

Jak je vidět, je cesta, během níž se z "ovečky" stane bodýčko, poměrně dlouhá a náročná. Proto je také merino vlna výrazně dražší, než řada jiných materiálů.

Zaujal vás tento vyjímečný materiál? Přečtěte si o něm ještě více na našem blogu.

Novinky z našeho blogu

Merino podložky do autosedačky
15.02.2023 Rady a tipy
Merino podložky do autosedačky
Pro rodiče je bezpečnost jejich dítěte v automobilu naprostou prioritou. Proto se snaží vybírat nejlepší autosedačky a doplňky, které zajistí pohodlí ... číst celé
Kočárkování v zimě
28.01.2023 Rady a tipy
Kočárkování v zimě
O oblékání, výhodách merino oblečení pro děti, principech vrstvení a podobně, už jsme toho napsali hodně. Jak ale zajistit tepelný komfort v zimě u mi... číst celé
Jak vybrat dětský spací pytel z merina
09.12.2022 Rady a tipy
Jak vybrat dětský spací pytel z merina
Možná už jste četli náš článek o tom, jak je merino skvělé na spinkání a už nyní ukládáte děti ke spánku v bodýčku, overalu, nebo pyžamku z merino vln... číst celé
Jak vybrat tu správnou kuklu?
30.11.2022 Rady a tipy
Jak vybrat tu správnou kuklu?
Když se nás rodiče ptají, jaký kus merino oblečení mají k nosítku pořídit, protože to má opravdu smysl, odpovídáme v podstatě jednohlasně: pořiďte kuk... číst celé
© Copyright 2019-2023 ZkusMerino.cz | design by LUCZI DESIGNE