- Štítky blogu
- údržba
- materiály
- praní
- merino oblečení
- výběr velikosti
- merino kukla
- rady a tipy k oblékání
- ZM Basic
- funkční vrstvy
- žmolky
- celoroční merino
- letní merino
- zimní merino
- praní merina
- vařená vlna
- ZM Jóga
- merino fleece
- vrstvení oblečení
- nošení v zimě
- sonett
- lanolin
- nosicí oblečení
- slow fashion
- vlna
- moli
- údržba oblečení
- spánek
- zima
- podzim
- oblékání
- merino bazar
- hedvábí
- spací pytel
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 1x za měsíc.
- Úvod
- Blog
- Zajímavosti
- Hedvábí - oblíbená příměs v oblečení našich značek
Hedvábí - oblíbená příměs v oblečení našich značek
Hedvábí
Možná jste si všimli, že oblečení značek Engel Natur a Lambio je často šité ne z čistého merina, ale ze směsi merina a hedvábí. Obvykle bývá poměr hedvábí 30%, zbylých 70% pak tvoří merino. Důvodem je snaha výrobců zajistit svým zákazníkům maximální péči a skvělý pocit při jejich výpravách za dobrodružstvím.
Hedvábí, a tím myslíme přírodní hedvábí, je naprosto jedinečný materiál, který si skvěle rozumí právě s merinem. Posiluje jeho vlastnosti, a jako správný parťák, zeslabuje jeho nedostatky. Dodává merinu vysokou jemnost a zvyšuje tak komfort nošení. Jestli jste atopik, malé miminko nebo máte extrémně citlivou pokožku, a merino vás kouše, dokonce i to v superfine kvalitě, zkuste právě kombinaci merino/hedvábí. Ručíme vám za to, že to bude v pohodě.
zdroj:www.engel-natur.de
Při své jemnosti, tenkosti a nízké hmotnosti je hedvábí neuvěřitelně pevné a odolné, ne nadarmo se v minulosti používalo i pro výrobu padáků. Dokonce se traduje, že za 2.světové války ženy chodily do lesa hledat schované padáky výsadkářů, a pak z nich šily svatební šaty.
Hedvábí se chová jako moderní funkční materiál - saje pot, odvádí ho od těla směrem ven, v létě chladí v zimě hřeje. Stejně jako merino vlna. Ale narozdíl od ní je navíc odolné proti plísni a nežerou ho moli.
Přírodní hedvábí, je přírodní materiál, který vyrábějí housenky Bource morušového (Bombyx mori). Tento motýl je pravděpodobně jediným domestikovaným druhem hmyzu - bez péče člověka by nepřežil. Jeho larvy jsou velmi choulostivé a jsou schopny se živit jen listy bílé nebo černé moruše, na keřích žijí 20 - 30 dní, pak se zakuklí. A právě materiál jejich kukly je tvořen jediným dlouhým vláknem hedvábí. Před zakuklením se housenky sbírají, a umisťují se do zvláštních "kuklíren", aby jednotlivé smotky zůstaly oddělené a nezamotaly se. Když je kukla hotová, namočí se do horké vody a opatrně se musí ručně rozplést - obsahuje jediné celistvé vlákno o délce až 900m.
zdroj:www.engel-natur.de; www.pixabay.com
Následné zpracování se liší podle toho, jaký druh materiálu se z něj bude vyrábět. Hedvábí je velmi variabilním materiálem - hedvábných látek je celá řada a mohou mít velmi odlišné vlastnosti, od tuhého dupionu, který strukturou připomíná papír (a proto se používá třeba pro výrobu extravantních modelů šatů) po jemné splývavé pongé.
Kromě morušového, tzv. pravého hedvábí, se můžete setkat i s dalšími, tzv. divokými druhy hedvábného vlákna:
- tussah je hedvábné vlákno produkované bourcem dubovým, divokým příbuzným bource morušového. Hlavní rozdíl oproti přírodnímu morušovému hedvábí spočívá v délce vláken. Kokony divokých druhů bourců se nedají rozmotat do dlouhého jednolitého vlákna, ale jen do krátkých nitek. Ty se pak spřádají jako třeba bavlněné vlákno na přízi. Toto "divoké" hedvábí je nestejnoměrně strukturované, neleskne se. Ale je odolnější než hedvábí pravé.
- buretové hedvábí svým vzhledem připomíná "planá" hedvábí, ačkoliv pochází z kokonů bource morušového. Jedná se o spředené zbytky kokonů po odmotání dlouhého vlákna. Obvykle se jedná o konce kukel, zatím pravé hedvábí se vyrábí z jejich středu.
- ahimsa hedvábí jedná se o tzv. nenásilné hedvábí. Kukly bource morušového se využijí až tehdy, když se z nich vylíhne motýl. Kvůli vykousané dírce v kokonu nelze rozmotat vlákno v celku, ale opět je rozděleno na menší části, které se spřádají do příze. Toto hedvábí je velmi oblíbené mezi vegany.
Divoké druhy hedvábí mají i trochu odlišné vlastnosti než pravé morušové hedvání - kromě odlišné vizuální stránky, obvykle více hřejí, jsou pevnější, lépe sají pot, nejsou tak náchylné, nevyžadují speciální údržbu. Pro použití v textilní výrobě mají tedy poměrně dobré uplatnění. Lidé, kteří mají citlivější kůži si ale někdy stěžují, že je tyto materiály škrábou nebo koušou. Také více žmolkují a nošením moc nezměknou, stále si drží svou pevnost a strukturu. Proto je v modelech z dílny Engel Natur nenajdete. Nedokáží totiž propůjčit látce potřebnou jemnost a neotupí ostré hrany merino vláknu. Oblečení z nich by dráždilo stejně jako to čistě vlněné.
zdroj:www.engel-natur.de
Údržba hedvábí
- U hedvábných materiálů je taková variabilita tkanin a způsobů barvení, že je vždy třeba zkontrolovat štítek s pokyny k praní - některé hedvábné látky se mohu prát jen v ruce, jiné snesou jemný program v pračce, další je třeba nechat vyčisit v čistírně oděvů.
- Je-li oděv zmačkaný, v prvé řadě jej doporučujeme vyvěsit (případně ho můžete před vyvěšením velmi jemně navlhčit vlažnou vodou). Pokud musíte oděv vyžehlit, postupujte velmi opatrně. Teplota žehličky nesmí přesáhnot 130°C (označená bývá jednou tečkou), při vyšší teplotě dojde k nevratnému poškození hedvábných vláken.
- Pokud lze váš oděv vyprat, vždy jej perte ve vlažné vodě (buď ručně nebo velmi šetrným programem v pračce a to vždy v ochranné síťce). Nejlépe je prát hedvábí v čisté vodě, případně jemném šamponu. Pokud použijte prášek, tak takový který neobsahuje bělící činidla. Nikdy nenechávejte šátek ležet ve vodě!
- Pokud na svém oblečení z hedvábí objevíte skvrnu nebo větší znečištění, nikdy nepoužívejte prostředky na čištění skvrn, odstraňovače skvrn nebo žlučové mýdlo. Mnohem lepší je v tomto případě nechat odborně látku vyčistit v čistírně oděvů.
- Hedvábí neždímejte, ani nedávejte do sušičky. I mačkání do ručníku může vést k poškození vláken. Ideální je nechat tkaninu na rovné podložce vykapat, pak nechat oděv volně vyvěšený uschnout.
- Pokud oděv z hedvábí zmokne nebo navlhne (např. při dešti nebo sněhové vánici) nechte jej vyvěsit a uschnout za přirozené pokojové teploty.
- Hedvábí nikdy neskladujte na přímém světle a při vysokých teplotách.
zdroj:www.engel-natur.de
Vzhledem k tomu, že výrobce oblečení Engel Natur klade důraz na praktičnost a snadnou údržbu svých produktů, můžete naše oblečení bez obav prát v pračce. Vždy volte jemný program vhodný na vlnu a vhodný prací prostředek. Sušení v sušičce nemůžeme u těchto oděvů v žádném případě doporučit.